Muzeum Józefa Czechowicza i twórczynie podcastu „rewers”
zapraszają na spotkanie z Ulą Sikorą
28 września 2024 r., godz. 17:00
Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie, ul. Złota 3
prowadzenie: Joanna Jastrzębska, Katarzyna Kozak
Ula Sikora (ur. 1998 r.) – psycholożka w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie poznawczo-behawioralnym, poetka, slamerka. Urodzona w Gdańsku. W 2023 roku ukazał się jej pierwszy tom poetycki „Trzynasty miesiąc” w wydawnictwie WBPiCAK, który został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2024 w kategorii debiut oraz Nagrody Poetyckiej im. Kazimierza Hoffmana KOS 2024. Zestaw został również doceniony nagrodą Ewy Filipczuk w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina w 2022 roku. Obecnie pracuje nad prozą.
“rewers” to podcast przy poezji, popularyzujący poezję współczesną w Polsce – w tym również slam. Prowadzą go związane z Lublinem dziennikarki Joanna Jastrzębska i Katarzyna Kozak.
Tematem spotkania będzie m.in. książka „Trzynasty miesiąc”, wydana nakładem wydawnictwa WBPiCAK.
„W podzielonym na cztery pory roku, debiutanckim tomie wierszy Urszula Sikora testuje poetycką maszynę cyrkularnego poczucia czasu: ukorzenia bohaterki i bohaterów swoich wierszy w relacjach rodzinnych, tradycyjnych obrzędach i wierzeniach, w lokalności oraz przypisywanym im osadzeniu w porządku przyrody. Są to wiersze nastawione na wizualny detal, spotkanie, rozmowę czy marginalne zdarzenie, wobec których podmiotka, mimo ewokowanej nostalgii, pozostaje z reguły lekko wycofana, bliska pozycji narratora; jeżeli historia i czasowość linearna zaznaczają się w wierszu z większą intensywnością, to pod postacią wojny czy kryzysu uchodźczego. Konflikt tych dwóch porządków czasowych, cena modernizacji, odbija się w bohaterkach i bohaterach jako trauma generacyjna, problemy osobiste, tajemnice – to przez nie podmiotka odsłania swoją pozycję nadawczą. Wszystko to jednak wyraża się poprzez same historie, opowieści, radość ich dostrzeżenia i podania dalej – maszyna cyrkularnego poczucia czasu działa.”
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu spotkań z osobami slamerskimi, realizowanego przez Muzeum Józefa Czechowicza i twórczynie podcastu „rewers”.
Po spotkaniu (ok 18:00) odbędzie się Open Mic.