Ten wpis jest już nieaktualny!
winobranie-janowiec

3 Biało Czerwone Winobranie

7 września 2024 r.

Zamek w Janowcu nad Wisłą

 

Tradycyjne winobranie, to niepowtarzalna okazja, by przenieść się w czasie i doświadczyć, jak wyglądał zbiór winogron  oraz proces tłoczenia moszczu winnego  w dawnych czasach.
 
Co czeka na Państwa podczas tego wyjątkowego dnia?
–  Tradycyjny zbiór winogron  – na tarasowych zboczach historycznej winnicy pod zamkiem. Będziecie Państwo mogli zobaczyć, jak wyglądał dawny proces zbierania winogron do koszy, a następnie uczestniczyć w tłoczeniu moszczu winnego na zamkowym dziedzińcu.
 
–  Promocja książki “Winnica zamkowa w Janowcu nad Wisłą – historia miejsca”  – autorstwa profesora Wojciecha Włodarczyka. Ta unikatowa publikacja, bogata w aspekty historyczne i naukowe, odkrywa przed czytelnikami fascynujące dzieje winiarstwa w regionie Janowca od średniowiecza po współczesność. Podczas wydarzenia będzie możliwość spotkania się z autorem , zdobycia jego autografu na limitowanych egzemplarzach książki oraz uczestnictwa w oprowadzaniu po zamkowej winnicy .
 
– Promocja książki “Rody Janowieckie” współautorstwa Leszka Kwaska wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Janowca. Współautor to pasjonat, założyciel i wieloletni prezes towarzystwa 📚 Wydawnictwo powstało pod redakcją i we współpracy z aktualnym prezesem TPJ prof. Szymanka, który jest także recenzentem najnowszej książki prof. Włodarczyka o janowieckim regionie winiarskim.
 
 –  Spotkanie z Gabrielem Kurczewskim – historykiem winiarstwa, jego kultury i tradycji nie tylko w Polsce ale i Europie 
 
 – Wystawa w “Galerii w Bramie”  – zaprezentujemy historyczne narzędzia winiarskie, unikatowe dokumenty związane z historią winiarstwa oraz certyfikaty potwierdzające istnienie rzadkich, zachowanych tylko w Janowcu odmian winorośli.
 
–  Degustacje i regionalna kuchnia 🍽️ – na zamkowym dziedzińcu znajdą Państwo stoiska lokalnych winnic  oraz specjały kuchni janowieckiej . Tego dnia regionalna restauracja, laureat Marki Lubelskie, przygotuje wyjątkowe dania street-food 🍴 specjalnie skomponowane do lokalnych win .
 
 Sommelier Piotr Dyjak poprowadzi prelekcje autorskie, a także przeprowadzi warsztaty w Kuchni Złotników o tematyce “Janowiecki street-food i wino – nietuzinkowe połączenie”.
 Dzień uświetnią koncerty na zamkowym dziedzińcu:
 Julia Stateczna – Wokalistka i multiinstrumentalistka. Absolwentka szkoły muzycznej, gra na fortepianie i gitarze. Doświadczenie zdobyła w chórze i konkursach wokalnych. Tworzy własne aranżacje i nagrania. Jej występy charakteryzuje emocjonalne podejście do muzyki i chęć poruszenia serc publiczności.
 Dominika Wiejak – Wokalistka i autorka tekstów. Tworzy własną muzykę, inspirowaną osobistymi doświadczeniami. Znana z programu “Szansa na sukces” oraz aktywności w mediach społecznościowych. Jej energetyczne występy przyciągają stałych odbiorców. Muzyka i scena stanowią centrum jej życia i pasji.
 Zespół Swingin’ Train – Trio wykonujące muzykę swingową i jazzową (wokal, gitara, kontrabas/bas akustyczny). Repertuar obejmuje własne aranżacje standardów jazzowych, utwory polskie oraz interpretacje współczesnych hitów. Inspiracje czerpią od legend jazzu, polskich klasyków oraz współczesnych artystów popowych.
 
 

Szczegółowy program wydarzenia:

𝟏𝟐:𝟎𝟎-𝟏𝟑:𝟑𝟎 – Winobranie w Winnicy pod Zamkiem z udziałem rekonstruktorów 
𝟏𝟑:𝟑𝟎 – Koncert Julii Statecznej
Julia Stateczna to absolwentka szkoły muzycznej, grająca na fortepianie i gitarze 🎶. Jej występy charakteryzują się emocjonalnym podejściem do muzyki i chęcią poruszenia serc publiczności.
 𝟏𝟒:𝟎𝟎 – Przywitanie gości, oficjalne rozpoczęcie Festiwalu
Demonstracja tradycyjnych metod tłoczenia moszczu winnego z winogron zebranych podczas winobrania
 𝟏𝟒:𝟑𝟎 – Leszek Kwasek – wprowadzenie do promocji książki “Rody Janowieckie” 📖
 𝟏𝟒:𝟒𝟓 – podsumowanie roku w regionalnych winnicach, rozmowa z Jerzym Zdrzałką, Prezesem Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły
 𝟏𝟓:𝟎𝟎 – Wizyta na stoiskach winiarskich – Piotr Dyjak
Wizyta na stoiskach winiarskich prezentujących lokalne wina na dziedzińcu zamkowym. Możliwość degustacji oraz zakupienia lokalnych win i przysmaków 🍷🧀.
 𝟏𝟓:𝟑𝟎 – Koncert Dominiki Wiejak
Dominika Wiejak tworzy własną muzykę, inspirowaną osobistymi doświadczeniami. Jest znana z programu “Szansa na sukces” 🎼 oraz aktywności w mediach społecznościowych. Jej energetyczne występy przyciągają stałych odbiorców.
 𝟏𝟔:𝟎𝟎 – Profesor Wojciech Włodarczyk – Promocja książki “Winnica zamkowa w Janowcu nad Wisłą – historia miejsca”
Ta unikatowa publikacja, bogata w aspekty historyczne i naukowe, odkrywa przed czytelnikami fascynujące dzieje winiarstwa w regionie Janowca od średniowiecza po współczesność . Możliwość spotkania z autorem i zdobycia autografu.
 𝟏𝟔:𝟑𝟎 – Koncert Dominiki Wiejak
 𝟏𝟕:𝟎𝟎 – rozmowa z Gabrielem Kurczewskim – Historykiem winiarstwa, jego kultury i tradycji w Polsce oraz Europie
 𝟏𝟕:𝟑𝟎 – Zespół Swingin’ Train
Trio wykonujące muzykę swingową i jazzową. Repertuar obejmuje standardy jazzowe, utwory polskie oraz interpretacje współczesnych hitów 🎼🎶.
 𝟏𝟗:𝟎𝟎 – Wizyta na stoiskach winiarskich – Piotr Dyjak
Druga wizyta na stoiskach winiarskich, możliwość degustacji i rozmowy z lokalnymi winiarzami .
 𝟏𝟗:𝟑𝟎 – Profesor Wojciech Włodarczyk – Spotkanie w winnicy
Spotkanie z profesorem Wojciechem Włodarczykiem w winnicy, możliwość rozmowy na temat historii winiarstwa w regionie.
 𝟐𝟎:𝟎𝟎 – spotkanie z redaktorem magazynu Trybuszon
Trybuszon to kwartalnik poświęcony winom, który łączy treści edukacyjne i lifestyle’owe 📰, skierowane do miłośników wina oraz osób chcących zgłębić tę dziedzinę.
Magazyn kładzie nacisk na propagowanie kultury picia wina w sposób przystępny i inspirujący, zachęcając do świadomego wybierania win. Ponadto, Trybuszon wspiera polskich winiarzy i promuje lokalne wina, podkreślając ich unikalność na tle międzynarodowym.
⌚ 𝟐𝟎:𝟑𝟎 – Zespół Swingin’ Train
Trzeci występ zespołu Swingin’ Train z finałowym repertuarem na zakończenie dnia
Nieprzegapcie również wydarzeń w Kawiarni i Kuchni Złotników 
 
𝐊𝐚𝐰𝐢𝐚𝐫𝐧𝐢𝐚
 𝟏𝟒:𝟎𝟎 – Profesor Mariusz Kulik – prezentacja
Profesor Mariusz Kulik przedstawi znaczenie siedlisk przyrodniczych wyznaczonych w Unii Europejskiej dla ochrony miejsc bytowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Omówi, jak zmiany w rolnictwie wpłynęły na zanikanie cennych siedlisk, takich jak murawy kserotermiczne i napiaskowe. Działania podjęte w 2022 roku mające na celu ich ochronę na terenie Zamku w Janowcu również zostaną zaprezentowane.
Podczas spotkania odbędzie się promocja miodu pochodzącego z zamkowej pasieki, połączona z jego degustacją .
 𝟏𝟓:𝟎𝟎 – Leszek Kwasek – Promocja książki “Rody Janowieckie”
Leszek Kwasek to współautor książki wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Janowca, pasjonat, założyciel i wieloletni prezes towarzystwa.
 𝟏𝟔:𝟎𝟎- Projekcja filmów – będzie możliwość ich zobaczenia poza wskazanymi godzinami, ponieważ zostaną zaprezentowane w pętli w przerwach pomiędzy innymi atrakcjami.
 “𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐚 𝐳 𝐡𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢ą 𝐰 𝐭𝐥𝐞: 𝐖𝐢𝐧𝐧𝐞 𝐡𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐞” (𝟐𝟎𝟏𝟐)
Odcinek przedstawia historię inżyniera Leona Kozłowskiego, który w 1927 roku kupił ruiny zamku w Janowcu Lubelskim i założył tam winnicę. Film opowiada o jej rozwoju, trudach wojennych oraz ostatecznym losie pod rządami PRL-u. To krótka opowieść o pasji do wina i zmaganiach z systemem.
 “𝐊𝐚𝐳𝐢𝐦𝐢𝐞𝐫𝐳 – 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐫𝐞𝐧𝐞𝐬𝐚𝐧𝐬𝐮” – 𝐫𝐞ż. 𝐓𝐚𝐝𝐞𝐮𝐬𝐳 𝐉𝐚𝐰𝐨𝐫𝐬𝐤𝐢 (𝟏𝟗𝟓𝟒)
Film dokumentalny ukazuje Kazimierz nad Wisłą jako przykład polskiego renesansu. Przez 14 minut przedstawia piękno i historyczne znaczenie tego miasta. To podróż po architektonicznym dziedzictwie, które przetrwało wieki.
 “𝐈𝐧𝐰𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐳” – 𝐫𝐞ż. 𝐓𝐚𝐝𝐞𝐮𝐬𝐳 𝐏𝐚ł𝐤𝐚
Reportaż z uroczystości przekazania zamku w Janowcu nad Wisłą przez jego ostatniego prywatnego właściciela, Leona Kozłowskiego przedstawicielom Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
 𝟏𝟕:𝟎𝟎 – Profesor Wojciech Włodarczyk – Spotkanie z autorem książki
Promocja książki “Winnica zamkowa w Janowcu nad Wisłą – historia miejsca”. Możliwość rozmowy z autorem i zdobycia autografu.
 
𝐆𝐚𝐥𝐞𝐫𝐢𝐚 𝐰 𝐁𝐫𝐚𝐦𝐢𝐞
 𝟏𝟑:𝟎𝟎 𝐨𝐫𝐚𝐳 𝟏𝟕:𝟑𝟎 – Wystawa w “Galerii w Bramie” i oprowadzanie
 Wystawa zaprezentuje historyczne narzędzia winiarskie oraz certyfikaty potwierdzające istnienie rzadkich, zachowanych tylko w Janowcu odmian winorośli.
 
𝐊𝐮𝐜𝐡𝐧𝐢a 𝐙ł𝐨𝐭𝐧𝐢𝐤ó𝐰
 𝟏𝟔:𝟑𝟎 𝐢 𝟏𝟗:𝟑𝟎 – “Janowiecki street-food i wino – nietuzinkowe połączenie” – warsztaty z Piotrem Dyjakiem
Sommelier Piotr Dyjak poprowadzi prelekcje oraz warsztaty o tematyce “Janowiecki street-food i wino – nietuzinkowe połączenie”. Uczestnicy dowiedzą się, jak łączyć regionalne dania z winami produkowanymi w regionie oraz poznają unikalne aspekty lokalnej gastronomii i winiarstwa .
(𝐩ł𝐚𝐭𝐧𝐞 𝟔𝟎 𝐳ł/𝐨𝐬. – 𝐳𝐚𝐩𝐢𝐬𝐲 𝐝𝐥𝐚 𝐠𝐫𝐮𝐩 𝐩𝐨𝐰𝐲ż𝐞𝐣 𝟏𝟎 𝐨𝐬ó𝐛, 𝐝𝐥𝐚 𝐨𝐬ó𝐛 𝐢𝐧𝐝𝐲𝐰𝐢𝐝𝐮𝐚𝐥𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐛𝐢𝐥𝐞𝐭𝐲 𝐝𝐨 𝐧𝐚𝐛𝐲𝐜𝐢𝐚 𝐰 𝐤𝐚𝐬𝐢𝐞)
Podczas warsztatów będzie można podziwiać unikatową kolekcję kielichów marki Bohemia z lat 60., ręcznie zdobionych 18-karatowym złotem. Dodatkowo, zaprezentujemy 200-letni, posrebrzany zestaw pochodzący z francuskiego zamku, który obejmuje dwa kielichy oraz ozdobny pojemnik na butelkę wina, misternie zdobiony motywem winorośli. Cały zestaw to prawdziwy unikat. Dla pełni doznań, wino podczas warsztatów będzie serwowane z oryginalnych, ponad 100-letnich karafek, które od lat służyły właśnie do tego celu.
 
https://www.facebook.com/events/2789419844540195/