Chcesz kształtować przyszłość lubelskich festiwali?
Dołącz do badań i zarób 300 zł!
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do udziału w badaniu na temat lubelskich festiwali. Zebrana opinia pomoże organizatorom stworzyć jeszcze lepsze wydarzenia.
Propozycja lubelskiej instytucji to nie tylko możliwość wpłynięcia na kulturę w Lublinie, ale też szansa na sprawdzenie, jak wyglądają profesjonalne badania socjologiczne. Ich uczestnicy otrzymają wynagrodzenie w wysokości 300 zł brutto.
Warsztaty Kultury w Lublinie to jedna z nielicznych instytucji w Polsce, która regularnie prowadzi badania swojej publiczności. Chodzi o to, aby zrozumieć uczestników i ich potrzebny kulturalne. Pytania dotyczą tego, co się podoba i nie podoba na lubelskich festiwalach. Na podstawie wyników przygotowywane są kolejne edycje, dostosowywane programy i komunikaty medialne.
Pierwsze badania przeprowadzono w 2017 roku, kiedy to powstał bardzo obszerny raport pod nazwą „Wpływ lubelskich festiwali plenerowych na rozwój gospodarczy i społeczny miasta”.
– Od tego czasu wiele się wydarzyło na świecie i w Lublinie: pandemia, wojna u naszego wschodniego sąsiada, inflacja sprawiły, że nasza wiedza stała się nieaktualna. Badanie powtórzyliśmy w 2023 roku, ale jedynie w formie ankiet. Dziś chcemy zaprosić Was do kolejnego etapu, bardziej pogłębionego, w postaci wywiadów badawczych – tłumaczy Aleksandra Kołtun, koordynatorka zespołu badawczego.
Wyniki pomogą zrozumieć, jak zmieniły się w tym czasie preferencje uczestników festiwali i będą stanowić narzędzie do bardziej efektywnego planowania kolejnych wydarzeń.
Kto może wziąć udział?
Warsztaty Kultury w Lublinie poszukują osób pełnoletnich, które osobiście były na co najmniej jednej edycji Carnavalu Sztukmistrzów lub Re:tradycji – Jarmarku Jagiellońskiego oraz są chętne do podzielenia się swoimi opiniami i doświadczeniami. Nie trzeba być mieszkańcem Lublina. Do badań mogą zgłaszać się zarówno osoby z miasta i okolic, jak i z całej Polski.
Gdzie i kiedy odbędzie się badanie?
Osoby, które mieszkają w Lublinie lub okolicznych gminach (Głusk, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Lubartów, Mełgiew, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Niemce, Piaski, Spiczyn, Strzyżewice, Świdnik, Wólka), zostaną zaproszone na wywiad stacjonarny w siedzibie Warsztatów Kultury na Starym Mieście przy ul. Grodzkiej 5a:
Carnaval Sztukmistrzów | 12 października, sobota, godz. 9.30-12.30
Re:tradycja – Jarmark Jagielloński | 19 października, sobota, godz. 9.30-12.30
Osoby, które nie mieszkają w Lublinie lub okolicznych gminach, wezmą udział w wywiadzie online poprzez platformę Zoom:
- Carnaval Sztukmistrzów | 19 października, sobota, godz. 9.30-12.30
- Re:tradycja – Jarmark Jagielloński | 26 października, sobota, godz. 9.30-12.30
wywiad zostanie przeprowadzony w grupie około 7 osób i potrwa maksymalnie 3 godziny.
za udział w wywiadzie zaplanowano wynagrodzenie w wysokości 300 zł brutto.
Jak zgłosić się do udziału w badaniu?
Wystawczy wypełnić formularz zgłoszeniowy online:
Liczba miejsc jest ograniczona! (organizatorzy odezwą się do wybranych osób).
Daty przyszłorocznych festiwali
Przypomnijmy, że znamy już daty kolejnych edycji lubelskich festiwali organizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie.
Festiwalowe lato w mieście już prawie za nami. Warsztaty Kultury w Lublinie nie zwalniają jednak tempa i już pracują nad kolejnymi edycjami najlepszych wydarzeń odbywających się w miejskiej przestrzeni. Mamy też dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy planując kolejne wakacje, chcieliby połączyć wypoczynek z kulturalnymi doznaniami.
Poznaliśmy wszystkie daty przyszłorocznych festiwali:
7/8 czerwca 2025 | Noc Kultury
3–6 lipca 2025 | Wschód Kultury – Inne Brzmienia
24–27 lipca 2025 | Carnaval Sztukmistrzów
22–24 sierpnia 2025 | Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
Wszystkie cztery festiwale odbywają się na Starym Mieście w Lublinie. Każdy z nich wyróżnia się szeroką ofertą wydarzeń kulturalnych – od koncertów i spektakli, po instalacje artystyczne, wystawy, pokazy filmowe i spotkania.
Wywiady badawcze prowadzone są w ramach 2 projektów pn.:
– „Wpływ festiwalu sztuki i kultury tradycyjnej na rozwój miast i społeczności – badania publiczności festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński w Lublinie” oraz „Wpływ teatralnego festiwalu nowego cyrku na rozwój miast i społeczności – badania publiczności Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie”
Przedsięwzięcia sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU KPO dla kultury.