Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE
30 września – 8 października 2023
Organizatorzy: Fundacja Sztukmistrze,
Centrum Spotkania Kultur
Miejsce: Centrum Spotkania Kultur
Jubileuszowa, dziesiąta edycja Cyrkulacji. Znamy finalistów konkursu etiud i program!
Już po raz dziesiąty artyści i artystki cyrku współczesnego przyjadą do Lublina, by tutaj rywalizować o serca publiczności. Czeka nas doroczny, pełen emocji Konkurs
Etiud, specjalny Spektakl Jubileuszowy, ale też zestaw widowisk przeznaczonych zarówno dla rodzin jak i dla koneserów sztuki cyrkowej.
Przedsprzedaż biletów rusza 15 września.
Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea nowego cyrku. Między 30 września a 8 października obejrzeć będzie można szereg spektakli oraz finał Konkursu Etiud. Za całość odpowiada Fundacja Sztukmistrze z Lublina, która od wielu lat propaguje w Polsce sztukę nowego cyrku i pedagogikę cyrku. Współorganizatorem festiwalu i miejscem wydarzenia jest Centrum Spotkania Kultur.
– Gdy patrzę na drogę, jaką przebyły Cyrkulacje od 2014 roku myślę też o tym, jak zmieniało się podejście do cyrku w naszym mieście i w Polsce. Mamy więc ogromną satysfakcję, że włożona praca sprawiła, że Lublin stał się wiodącym ośrodkiem cyrkowym w Polsce, a festiwal osiągnął międzynarodową rozpoznawalność i przyciąga zainteresowanie artystów, ekspertów i publiczności. Cieszymy się, że w ten sposób buduje się też świadomość w Polsce o różnych obliczach cyrku współczesnego – jako rodzinnej rozrywce, sposobie na własny rozwój, ale przede wszystkim jako niezależnej sztuce, w której jest miejsce na eksperyment, autoekspresję i chwilę refleksji – mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.
W programie wydarzenia warto szczególnie zwrócić uwagę na Spektakl Jubileuszowy. Przygotowują go finaliści i laureaci Cyrkulacji z poprzednich lat – ich cyrkowe kariery ruszyły dalej, artyści opracowali nowe numery i teraz tworzą wspólne widowisko, które obejrzeć będzie można tylko w Lublinie. Dla stałych fanów festiwalu to też okazja do ponownego spotkania z ulubieńcami. Między 30 września a 1 października spektakl będzie zagrany dwukrotnie.
Ciekawie zapowiadają się też wybrane produkcje sceny zagranicznej i polskiej. Finlandzka Olo Company w swoim spektaklu wykorzysta 300 kieliszków i deski, testując wytrzymałość szkła poddanego cyrkowym akrobacjom. Z kolei premiera polska to impresjonistyczny pokaz akrobatyki i akro-dance, w którym ważną rolę odgrywa napięcie między światłem a ciemnością. Jeśli chodzi o spektakle familijne, to w tym roku zajrzymy do kuchni akrobaty za sprawą czeskiego Cirko Hopley. Z kolei „Zgubowisko” poprzez żonglerkę, taniec w powietrzu i akrobatykę przenosi widzów do fantasmagorycznego świata, w którym wszystko jest możliwe.
To, na co wszyscy czekają to emocje Wschodnioeuropejskiego Konkursu Etiud. Tym bardziej, że wygrana w jubileuszowej edycji to szczególny rodzaj satysfakcji. Znamy już listę finalistów:
Alisa Cheburkova, kontorsja – Ukraina
Ania Lewandowska, koło cyra – Polska
Duo Vertigo, akrobatyka powietrzna – Ukraina
Roni Heimo, żonglerka – Finlandia
Agnieszka Kawałek, akrobatyka powietrzna – Polska
Sirje Tolonen, hula-hop – Finlandia
Duo Twins, akrobatyka partnerska – Ukraina
Such different spiders, akrobatyka grupowa – Litwa
AnnaDellArt, poi – Ukraina
Kate & Pasi, akrobatyka partnerska – Finlandia
Alexander Koblikov, żonglerka – Ukraina
Koblikov & De la Breteque, żonglerka i stanie na rękach – Ukraina/Francja
Alexandra, stanie na rękach – Ukraina
Ale Circus Dance Company, german wheel – Polska
Shadow Juggler, żonglerka – Ukraina
Czego możemy się spodziewać? Wielu stylów, wielu historii życia i wielkiej pasji do sztuki nowego cyrku. Roni Heimo przygodę z cyrkiem zaczynał bardo wcześnie od przedstawień dla przyjaciół i rodziny. Artyści ALE Circus Dance Company zanim zajęli się sztuką nowego cyrku mieli zupełnie różne marzenia: Maciej chciał być pilotem myśliwca, Mateusz archeologiem, Antek każdego dnia kimś innym a Julian młynarzem – teraz razem występują przy użyciu german wheel.
Przedsprzedaż biletów na wszystkie wydarzenia rozpocznie się 15 września. Informacja o biletach i programie znajduje się na stronie Cyrkulacje.eu. Bilety dostępne są przez aplikację Going, na empik bilety i w salonach Empik.
Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea Nowego Cyrku. Cyrku, który bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji. Tu nie zobaczymy tresury zwierząt, a zachwyt wzbudzą kunszt wciąż doskonalących się artystów i rozmaitość prezentowanych form.
Wydarzenie tłumaczone jest na Polski Język Migowy.
10. Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE
30 września – 8 października 2023 roku, Lublin
Organizatorzy: Fundacja Sztukmistrze, Centrum Spotkania Kultur
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Fundacja Sztukmistrze została powołana, by podejmować działania na rzecz rozwoju kultury i sztuki nowego cyrku. Naszą misję realizujemy m.in. poprzez prowadzenie warsztatów, kursów, organizowanie międzynarodowych wymian artystycznych oraz festiwali.