Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński już w ten weekend!
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
18–20 sierpnia 2023
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński w Lublinie rozpocznie się już w tym tygodniu. Od piątku do niedzieli (18–20 sierpnia) Stare Miasto będzie stolicą kultury tradycyjnej i sztuki ludowej. Z myślą o uczestnikach organizatorzy przygotowali kilka ciekawostek, które z pewnością zainteresują każdego miłośnika Festiwalu! Re:tradycja – Jarmark Jagielloński jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Czy wiesz, że…?
1. Wystawcy nie płacą za stoiska
W odróżnieniu od wielu innych wydarzeń, które zwykle wymagają opłat od uczestników, Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński działa inaczej. Tutaj to organizatorzy sami zapraszają wystawców do wzięcia udziału w Festiwalu, a od gości, którymi są wyjątkowi artyści i rzemieślnicy, nie są pobierane opłaty. Jest to praktyka niezwykle cenna dla lokalnych rzemieślników i tradycyjnych artystów, ponieważ umożliwia im prezentację swoich unikalnych produktów szerokiej publiczności, nie obciążając jednocześnie finansowo. To także szansa dla publiczności na poznanie wyjątkowych twórców – również tych, których często nie stać na wykupienie stoiska na innych tego typu wydarzeniach. Dzięki temu Festiwal nie tylko promuje różnorodność kulturową i artystyczną, lecz również tworzy atmosferę współpracy i wsparcia dla twórców oraz sprzyja ich rozwojowi.
2. Uczestnicząc w Festiwalu, masz szanse spotkać się z prawdziwymi mistrzami
Twórcy, których spotykamy na stoiskach, to często osoby o ogromnej wiedzy teoretycznej i praktycznej – reprezentanci kolejnych pokoleń rzemieślniczych rodzin, tradycyjni artyści prezentujący swoje prace na wystawach na całym świecie, wykładowcy akademiccy i nauczyciele w szkołach rzemieślniczych, rekonstruktorzy zapomnianych lokalnych tradycji, inicjatorzy wydarzeń, festiwali, powstawania muzeów i publikacji poświęconych kulturze tradycyjnej. W tym roku swoje wyroby zaprezentuje około 140 wystawców, spośród których ponad 30 kontynuuje tradycje wpisane na Krajowe Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego (Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Litwy). Stoiska naszych rzemieślników będą posiadały tabliczki z logo Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, numerem, nazwiskiem twórcy i prezentowaną przez niego dziedziną. Obok tego opisu pojawi się także kod QR, który po zeskanowaniu da nam więcej informacji o twórcy, o jego historii, kontynuowanej przez niego tradycji, a także (jeśli dany rzemieślnik wyraził na to zgodę) znajdziemy dane kontaktowe – adres strony internetowej, mail czy telefon. Dzięki temu także po zakończeniu Festiwalu uczestnicy będą mieli szansę na podtrzymanie kontaktu z twórcami. Ta festiwalowa tabliczka będzie gwarantem, że dani twórcy i ich wyroby to kontynuatorzy wartościowych i unikatowych tradycji regionalnych.
3. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego wydała płytę
Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego jest projektem, który od 2014 roku eksploruje temat tradycyjnej muzyki Lubelszczyzny. Łączy też wykonujących ją muzyków ze słuchaczami i tancerzami, którzy bawią się w jej rytmie podczas potańcówek. Także w tym roku, (19 sierpnia, godz. 22.30) na Błoniach pod Zamkiem będzie można potańczyć do tradycyjnych melodii z Lubelszczyzny granych przez Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego. Nie każdy jednak wie, że grupa wydała w zeszłym roku płytę „Sesja otwarta”. Jest ona efektem kilku lat pracy Orkiestry i zawiera 11 utworów. Można ją kupić na stronie sklep.warsztatykultury.pl
4. Festiwal zmienił swoją nazwę
Nazwa wydarzenia zmieniła się rok temu. Kiedyś był to Jarmark Jagielloński, a obecnie Festiwal nosi nazwę Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Organizatorzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, że głównym tematem Festiwalu jest tradycja, której do tej pory w pierwotnej nazwie nie było. Dziś Jarmarkiem Jagiellońskim nazywane są targi tradycyjnego rzemiosła i sztuki ludowej. Cały Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to także koncerty, wystawy, spektakle i warsztaty. Nazwa Re:tradycja jest odpowiedzią współczesnego odbiorcy, obserwatora, ale także artysty i twórcy kultury na dziedzictwo, którym dysponujemy i z którego bogactwa czerpiemy.
Więcej ciekawostek z pewnością będzie można usłyszeć, uczestnicząc w Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Przypominamy, że trakcie wydarzenia zostanie zaprezentowana produkcja Warsztatów Kultury, czyli koncert re:tradycja, podczas którego usłyszymy wyjątkowe aranżacje muzyczne Atanasa Valkova i Jagody Valkov powstałe na bazie muzyki tradycyjnej Polesia polskiego wykonywanej przez Poleski Skład Smyczkowy oraz zespół Polesie_PL. Podczas Festiwalu wystąpi też estońska grupa Puuluup, sanockie trio Wernyhora, kapela Odpoczno oraz rumuński zespół Balkan Taksim. W programie wydarzenia nie zabraknie także potańcówek. Do tańca zagrają: Hajda Banda / Гайда Банда, Janusz Prusinowski Trio + Goście, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Cmolaskie Chłopoki oraz Kapela Batareja. Na uczestników Festiwalu czekają intersujące wystawy, spotkania i kino. Ponadto wszyscy miłośnicy sztuki ludowej i rzemiosła będą mieli okazję spotkać się z twórcami i nabyć ich wyroby w ramach Jarmarku Jagiellońskiego. Program wydarzenia można śledzić na stronie retradycja.eu.
Więcej informacji na stronie retradycja.eu
Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk, Narodowy Instytut Dziedzictwa
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tegoroczna edycja Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Sponsorzy: Tavex, Herbapol
Partnerzy: Jula, Muzeum Narodowe w Lublinie, Ivan Honchar Museum, ÚĽUV, Dominikanie Lublin, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter
Patroni medialni: Polskie Radio Dzieciom, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Radio Lublin, Presto, CzasDzieci.pl, muzykatradycyjna.pl, KulturaLudowa.pl, Kultura Enter, Onet