Ten wpis jest już nieaktualny!
festiwal-nad-rzeka

Już w ten weekend rozpocznie się Festiwal Sztuki Nad Rzeką !


Już w najbliższą sobotę (1 czerwca 2024 r.) o godzinie 19.00 odbędzie się otwarcie Festiwalu Sztuki Nad Rzeką! Wzdłuż rzeki Bystrzycy, na trasie pomiędzy Mostami M. Lutosławskiego będzie można zobaczyć instalacje artystyczne na temat relacji człowieka z naturą. To jedyne takie wydarzenie w Lublinie łączące sztukę współczesną z pięknem otaczającej przyrody. Festiwal Sztuki Nad Rzeką wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.


Podczas festiwalu publiczność zobaczy 8 instalacji/obiektów/interwencji artystycznych, które powstaną z myślą o konkretnych punktach nad rzeką. Prace, które powstaną, będą różnorodne i wykonane zaskakującymi materiałami. Na festiwalu pojawią się większe i mniejsze realizacje ze stali, płótna, gliny, a także zupełnie niekonwencjonalnych surowców, takich jak morskie glony czy psia sierść. Tematyka tych prac również będzie zróżnicowana – niektóre z nich nawiążą bezpośrednio do miejsca ekspozycji, inne zaś poruszą kwestie społeczne, wychodząc poza lokalny kontekst.

– Prace kierują zmysły i uwagę na otaczająca przestrzeń, opowiadają o deszczu, wodzie, powietrzu, słońcu, kolorowych cieniach, naturalnych zjawiskach i procesach wpływających na nas i na odwrót, o tych, na które my wpływamy w systemach wzajemnej zależności. Jesteśmy na finiszu, prace są właśnie montowane nad rzeką i patrzymy z ogromnym zainteresowaniem jak koncepcje artystyczne i rysunki przybierają realny kształt w przestrzeni, jak ona działa na nie swoją wielką skalą oraz jak instalacje odnajdują tam swoje miejsce. Serdecznie zapraszamy na spacer i zachęcamy do wykorzystania tej wyjątkowej okazji, że w sobotę będą z nami wszyscy autorzy i autorki prac, którzy o nich opowiedzą.- opowiada jedna z kuratorek wystawy, Magdalena Linkowska.

W ciągu kilku ostatnich tygodni, Warsztaty Kultury w Lublinie prezentowały osoby artystyczne, biorące udział w Festiwalu. Nad brzegiem Bystrzycy swoje prace zaprezentują: Inga Levi – graficzka, mozaikarka, malarka i artystka filmowa, Alicja Bielawska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie, Aleksandra Liput – artystka wizualna zajmująca się ceramiką, Marta Krześlak, która buduje instalacje kinetyczne, sytuacje site-specific oraz nagrywa kolażowe prace wideo, kolektyw Małgorzaty Pawlak (artystki wizualnej i malarki) i Mikołaja Kowalskiego (doktora Nauk Humanistycznych i Sztuki UMCS), Tomasz Bielak poruszający się po zakamarkach szeroko rozumianych sztuk wizualnych, Przemek Branas – artysta wizualny i performatywny oraz Kolektyw Hipnoza, czyli Agata Borowa i Piotr Leszczyński.

Kuratorkami wystawy, działającymi w kolektywie są: Agnieszka Cieślak – historyczka sztuki, koordynatorka wydarzeń artystycznych i edukatorka młodzieży, która interesuje się realizacjami site-specific oraz sztuką w przestrzeni publicznej. W latach 2015-2020 kuratorka i koordynatorka Galerii Labirynt. Od 2020 roku pracuje w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddziale Muzeum Narodowego w Lublinie. Kolejną osobą zaangażowaną w organizację wystawy jest Magdalena Linkowska – animatorka kultury, historyczka sztuki, organizatorka i koordynatorka wydarzeń artystycznych. W latach 2010-2020 kuratorka w Galerii Labirynt w Lublinie, od 2020 r pracuje w Warsztatach Kultury w Lublinie w Pracowni Animacji i Edukacji. Kuratorką Festiwalu Sztuki Nad Rzeka jest również Aleksandra Skrabek – dr historii sztuki i krytyczka. Jej zainteresowania koncentrują się na problemie korespondencji sztuk, wędrówce motywów oraz związkach pomiędzy sztuką i nauką. Recenzentka książek w @short.book.review.

– Serdecznie zapraszam 1 czerwca na spacer nad Bystrzycę. Wzdłuż brzegu rzeki zobaczyć będzie można instalacje wykonane przez artystki i artystów specjalnie do tej przestrzeni. Mam nadzieję, że galeria nad rzeką sprawi wszystkim dużo przyjemności i pozwoli odkryć nowy wymiar sztuki w nieoczywistej przestrzeni.- opowiada Aleksandra Skrabek.


Otwarcie festiwalu z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca 2024 r., podczas Nocy Kultury o godzinie 19.00. Start na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie. Instalacje będą dostępne do oglądania aż do października 2024 r. Na spacer festiwalowy można wybrać się samodzielnie lub wziąć udział w oprowadzaniu, na które organizatorzy będą regularnie zapraszać.



Otwarcie Festiwalu Sztuki Nad Rzeką z oprowadzaniem
Kiedy: 1 czerwca 2024 r., godz. 19.00

start na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie
koniec na Pierwszym Moście inż. Mariana Lutosławskiego na Bystrzycy
(najbliższe przystanki MPK to Kalinowszczyzna 01, Kalinowszczyzna 04)


Dostępność:
Otwarcie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).
Opisy instalacji dostępne w formie nagrań audio.
Opisy i informacje dostępne w języku angielskim i ukraińskim.
Wyciszający szum Bystrzycy.
Wstęp wolny
Czas trwania spaceru wynosi od 1 do 1,5 godziny.
UWAGA! W związku z tym, że trasa Festiwalu prowadzi wzdłuż Bystrzycy od Mostu im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie do Pierwszego Mostu inż. Mariana Lutosławskiego na Bystrzycy przy ścieżce rowerowej i pieszej, w trakcie trwania spaceru tj. w godz. 19.00-20.30, mogą wystąpić utrudnienia z przejazdem ścieżką rowerową.


Festiwal Sztuki Nad Rzeką
Kiedy: czerwiec – październik 2024 r.
Gdzie: Lublin – nad Bystrzycą pomiędzy mostami Mariana Lutosławskiego
Dostępność:
Opisy instalacji dostępne w formie nagrań audio.
Opisy i informacje dostępne w języku angielskim i ukraińskim.
Wyciszający szum Bystrzycy.
Czas trwania spaceru wynosi od 1 do 1,5 godziny.
Wstęp wolny. Wystawa plenerowa.
Festiwal Sztuki Nad Rzeką dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wydarzenie wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.