Kampania „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć” w Lublinie
Miasto Lublin po raz kolejny włącza się w międzynarodową Kampanię „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”, która rozpocznie się w poniedziałek -25 listopada. Podobnie jak w ubiegłych latach potrzebujące wsparcia mieszkanki i mieszkańcy mogą skorzystać z szerokiej oferty pomocy – rozmów ze specjalistami, warsztatów oraz porad telefonicznych.
– Miasto od lat dokłada wszelkich starań, by wspierać osoby dotknięte lub zagrożone przemocą. W pomoc potrzebującym wsparcia mieszkankom i mieszkańcom Lublina zaangażowane są Centrum Interwencji Kryzysowej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. W naszym mieście działa także Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej. Chętnie włączamy się również w inicjatywy zwiększające świadomość i wrażliwość społeczną. Stąd po raz kolejny Lublin bierze udział w Kampanii „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”. Koordynowane przez Zespół Interdyscyplinarny działania odbywają się z udziałem nie tylko miejskich instytucji, ale także Policji, adwokatów oraz organizacji pozarządowych. Wspólnie możemy udzielać kompleksowego wsparcia dla osób zagrożonych przemocą oraz jej doświadczających – mówi Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Kampania „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć” każdego roku jest realizowana od 25 listopada do 10 grudnia. Termin ten nie jest przypadkowy – 25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, natomiast 10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wspólnym celem osób i organizacji z całego świata, zaangażowanych w Kampanię jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec kobiet poprzez m.in. wzrost świadomości społecznej czy wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy.
W ramach tegorocznej odsłony Kampanii przedstawiciele Zespołu Interdyscyplinarnego, Centrum Interwencji Kryzysowej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Prokuratury Okręgowej w Lublinie, Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe, Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ, Okręgowej Rady Adwokackiej, Fundacji Sempre a Frente, Caritas Archidiecezji Lubelskiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym „AGAPE” będą m.in. pełnić dyżury dla wszystkich osób zagrożonych przemocą, doświadczających przemocy oraz świadków przemocy. W tegorocznym harmonogramie znalazły się również warsztaty i prelekcje z zakresu, m.in. przeciwdziałania przemocy domowej czy radzenia sobie z agresją. Z kolei na zakończenie Kampanii, 10 grudnia, iluminacja Placu Litewskiego w godz. 17.00-19.00 zmieni barwę na pomarańczową. Kolor ten jest symbolem bezpiecznej przyszłości, wolnej od przemocy.
– Zachęcamy każdą osobę potrzebującą wsparcia do uczestnictwa w akcji. Wspólnie z działającymi w naszym mieście instytucjami, służbami oraz organizacjami pozarządowymi przygotowaliśmy szeroką ofertę pomocy. Wszystkie zorganizowane dyżury, porady oraz warsztaty mają charakter nieodpłatny – mówi Adam Mołdoch, Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej.
Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie przygotowało dyżury prawnika oraz dyżury interwenta, zarówno w formie stacjonarnej w siedzibie CIK przy ul. Probostwo 6a, jak i telefonicznej pod numerem 575 983 457, a także dyżur psychologiczny w języku polskim oraz ukraińskim (harmonogram w załączniku). W siedzibie CIK zaplanowano również dodatkowe dyżury prawne w terminach 27 listopada (w godz. 9.00-11.00) oraz 4 grudnia (w godz. 13.00-15.00), podczas których zainteresowani będą mogli zapoznać się, m.in. ze wzorami pism procesowych. Ponadto pracownik socjalny Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Północnej 3 będzie pełnić dyżury z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej dla wszystkich osób korzystających ze wsparcia CIK oraz ich rodzin, w terminach: 26 i 27 listopada, w godz. 10.00-12.30. Poradnictwo w zakresie m.in. przeciwdziałania przemocy domowej, a także warsztaty z psychologiem o sposobach radzenia sobie z agresją będą prowadzone również w Hostelu dla osób w kryzysie Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Bronowickiej 3. Dodatkowo odbędą się tam spotkania z zakresu zapobiegania i eliminowania przemocy oraz wykład dotyczący równego traktowania.
źródło:lublin.eu