Ten wpis jest już nieaktualny!
baner-lsp

Lubelska Scena Poetycka  – Sekta, ale trochę mafia

 Muzeum Józefa Czechowicza

13-15 czerwca 2024 r.


Stali bywalcy i bywalczynie wiedzą, że na klimatycznym patio Muzeum Józefa Czechowicza wieczorami można usłyszeć koncerty kosów, kopciuszków i kapturek. Ale może jeszcze nie wszyscy wiedzą, że zbliża się czas, kiedy to nie ich występy będą największą atrakcją. 13-15 czerwca zapewni je festiwal Lubelska Scena Poetycka.

– Poezja jest w naszym przekonaniu unikalnym sposobem mówienia o swoich doświadczeniach i otaczającym nas świecie, a wiersze to dla nas nie tylko teksty zapisane na kartce, wydrukowane w książce. Słowa, dźwięki, performensy – to wszystko usłyszycie i zobaczycie na naszym festiwalu. Podczas trzeciej edycji Lubelskiej Sceny Poetyckiej robimy to, co zawsze, czyli podkręcamy tempo, wymyślamy nowe połączenia, przyozdabiamy Lublin i zapraszamy na jego scenę te osoby, które piszą, wydają, slamują, czytają, lubią literaturę – czyli Was – deklaruje Fundacja Heuresis, która organizuje imprezę we współpracy z Muzeum Józefa Czechowicza.


Tym razem osobom organizatorskim przyświeca wers o tym, że „poezja to sekta, ale trochę mafia”. Pochodzi z wiersza „Z perzyn i wyżyn” Joanny Mueller, której w świecie literackim nikomu nie trzeba przedstawiać, bo w maju 2023 r. została (najmłodszą!) laureatką Nagrody Poetyckiej Silesius, a w czerwcu 2024 r. będzie jedną z gościń festiwalu.
Osób zaproszonych jest jednak dużo więcej. Będzie można spotkać zarówno poetów i poetki, którzy od lat dbają o to, żeby miłośnicy i miłośniczki wierszy mieli co czytać (Darek Foks, Kamila Janiak), jak i niedających o sobie zapomnieć debiutantów i debiutantki (Paweł Stasiewicz, Opal Ćwikła). Nie zabraknie też poety, którego poprzednie książki są tak poczytne, że już nie można ich kupić (Marcin Czerkasow), a nawet rapera doskonale znającego się na „charakterystyce bloku” (asthma).


Nie samym słowem jednak człowiek żyje, nawet podczas tak literackiego wydarzenia. Drugiego dnia festiwalu na scenie zagra dla nas młody duet znad polskiego morza Wizja Płynna, a trzeciego poznański raper, slamer i poeta Smutny Tuńczyk.


W programie znalazły się też ulubione wydarzenia lubelskiej publiczności – slam, open mic i obchód poetycki.
Lubelska Scena Poetycka startuje w czwartek 13 czerwca o godz. 18 spotkaniem z autorką głośnej i brawurowej książki z wierszami „Ufoporno” w Muzeum Józefa Czechowicza, gdzie odbędą się prawie wszystkie z 15-stu zaplanowanych wydarzeń. Ostatni punkt programu to koncert Smutnego Tuńczyka, który rozpocznie się w sobotę 15 czerwca o godz. 22.


Lubelska Scena Poetycka vol. 3
PROGRAM
              
13-15 czerwca, Muzeum Józefa Czechowicza 

13 czerwca

  • 18:00 – performans poetycki i spotkanie z Opal Ćwikłą, prowadzenie: Sara Akram
  • 19:30 – spotkanie z Joanną Mąkowską, prowadzenie: Bartosz Wójcik, spotkanie tłumaczone na PJM
  • 21:00 – czytanie performatywne i pokaz filmów: Darek Foks
  • 21:30 – open mic 

14 czerwca

  • 11:00 – warsztaty: kolaż poetycki, prowadzenie: Katarzyna Kozak
  • 17:00 – wernisaż wystawy “Prześpiewy”
  • 18:00 – set poetycki: Stanisław Kalina Jaglarz, Paweł Stasiewicz, Katarzyna Szaulińska, prowadzenie: Sara Akram 
  • 19:30 – spotkanie z asthmą, prowadzenie: Aleksandra Kanar i Maciej Tuora, spotkanie tłumaczone na PJM 
  • 21:00 – koncert: Wizja Płynna 

15 czerwca

  • 11:30 – obchód poetycki, prowadzenie: Joanna Jastrzębska i Katarzyna Kozak
  • 17:00 – spotkanie z Joanną Mueller, prowadzenie: Sara Akram, spotkanie tłumaczone na PJM 
  • 18:00 – set poetycki: Marcin Czerkasow, Kamila Janiak, Joanna Łępicka, prowadzenie: Aleksandra Kanar
  • 19:30 – nagroda “Reflektor”: konkurs na debiutancki tom poetycki. Ogłoszenie zwycięzcy. Małgorzata Lebda (przewodnicząca), Jakub Skurtys, Rafał Rutkowski, Aleksander Wójtowicz [Projekt realizowany przez Muzeum Czechowicza]
  • 20:30 – SLAM: III eliminacje do Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego, prowadzenie: Joanna Jastrzębska i Katarzyna Kozak, miejsce: Bałagan, ul. Grodzka 5A (patio)
  • 22:00 – koncert: Smutny Tuńczyk, miejsce: Bałagan, ul. Grodzka 5A (patio)
LSP 2024 zespół