Ten wpis jest już nieaktualny!

Noc Kultury 2023 dla każdego 
Na co idzie pani Tereska?

W nocy z 3/4 czerwca 2023 r. odbędzie się 17. edycja Nocy Kultury w Lublinie. W programie festiwalowym znajduje się całe mnóstwo wydarzeń, na które warto się wybrać. Co może przypaść do gustu osobom powyżej 60. roku życia? Jakie atrakcje sprawią im radość? Na te pytania odpowiedziała nam Pani Teresa, emerytka z Lublina.

Noc Kultury to Festiwal, który nieustannie zaskakuje swoją różnorodnością. Tylko od publiczności zależy czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Jak z tego wybrać? Postanowiliśmy zapytać kilka osób o ich nocokulturowy rozkład jazdy. Dziś przedstawiamy plany pani Teresy (63 lata), emerytki z Lublina.

Pani Teresa przez ponad 20 lat prowadziła własną działalność gospodarczą a później wyjeżdżała za granicę jako opiekunka osób starszych. Od kiedy jest na emeryturze najchętniej spędza czas z wnukami. Jest miłośniczką teatru i z chęcią korzysta z oferty kulturalnej miasta. Pani Teresa to osoba aktywna, uśmiechnięta i pełna energii. Na Noc Kultury wybiera się z mężem, by wspólnie podziwiać przygotowane wydarzenia artystyczne.

Odkąd przestałam pracować, zyskałam dużo wolnego czasu, który mogę teraz wykorzystać na różne aktywności. Często chodzę z wnuczkami do kina, a z młodszą córką na premiery teatralne.


Na Nocy Kultury byłam już 3 razy pomimo tłumów, za którymi nie przepadam. Jestem miłośniczką roślin, więc myśl przewodnia Festiwalu idealnie wpisuje się w mój gust. Oprócz instalacji artystycznych, które mam zamiar sfotografować, wybiorę się z mężem na spektakl „Ulica” oraz posłucham wykonawców Sceny klasycznej. Rap zostawiam młodym – opowiada pani Teresa.

Punkty Nocy Kultury wybrane przez panią Teresę:

Punkt wyjścia – spektakl | 19.00–20.30 | ul. Cicha 2
Zapraszamy na premierowy spektakl komedii improwizowanej, w której obraz utworzony z kropek umieszczonych na planszy przez każdego widza będzie swoistym punktem wyjścia do stworzenia 9 scen. Te połączą się w trzy historie, które na końcu spektaklu odnajdą swój punkt… wyjścia z opowieści.
Autorzy: Impro Teatr Bezczelny, Just Crafted


Świetlane lasy | 19.00–02.00 | Zaułek Hartwigów
Instalacja składa się z trzech „lamp”, każda przedstawiająca rośliny z Polski, Ukrainy i Bisłorusi. Na świetlistych słupach umieszczone są akwaria z lasami w szkle, które tworzą swoisty ekosystem.
Autorka: Aleksandra Niewada-Wysocka


Okno na świat… roślin | 19.00–02.00 | ul. Archidiakońska 1 – wnęka okienna
Kwiaty w oknie? Okno w kwiatach! Tej nocy okno kamienicy zostanie wypełnione kwiatami, ziołami i zielenią sezonowych roślin. Budynek pełen historii zostanie ożywiony świeżą i młodą roślinnością. Instalacja ma przypominać, że obcowanie z naturą i jej pięknem jest naszą głęboką potrzebą oraz ma dawać okazję do doświadczenia, że miejsce dla roślin jest wszędzie – również w samym środku miasta!
Autorka: Dorota Baran


Wisteria | 19.00–02.00 | ul. Grodzka 7 – balkon narożny
Symbolika wisterii kojarzona jest głównie z kulturą Japonii i Chin, gdzie oznacza zarówno szczęście, witalność, nowy początek, jak również powitanie kogoś w nowym mieście lub domu oraz wyrażanie uczuć komuś wyjątkowemu. Także witajcie w ten wyjątkowy wieczór na zupełnie odmienionym placu Po Farze.
Autorka: Wioletta Stafińska
Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.


Tu mi kaktus wyrośnie | 19.00–02.00 | ul. Ku Farze
Noc Kultury to wyjątkowy czas, kiedy kaktusy można głaskać i przytulać! „Dziwne, kapryśne, niebywałe formy, Szaleństwo linii i maligna wzorów, Jakby natura wyszła nagle z normy, Znudzona cudną harmonią swych tworów”. Henryk Zbierzchowski, „Kaktusy”, ze zbioru „Ogród życia”
Autorzy i autorki: Otulanie włóczką, oraz Seniorki z Ukrainy dziergające w ramach „Kawiarenki”/ produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie
Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.


Kwiaty zła | 19.00–02.00 | ul. Złota 5 – podwórko
Rośliny, a szczególnie kwiaty, kojarzone są zazwyczaj z delikatnym pięknem, miłym zapachem i łagodnością. Ale nie zawsze tak jest. Istnieją rośliny złowrogie i mięsożerne, powodujące niepokój. Uważaj na tym podwórku i nie daj się pożreć!
Autor: Jarosław Koziara


Współbycie – teatr marionetek | 20.30–21.00 | ul. Archidiakońska 7
Trzy krótkie historie, które łączy jeden mianownik – relacja człowieka z naturą. Spektakl nie przenosi nas w inny świat. On przedstawia to co widzimy i to, czego często nie chcemy zrozumieć – przyrodę, która wyciąga do nas rękę, chce stworzyć z nami więź, chce nas przytulić. Marionetki, które wezmą udział w spektaklu, stworzone przez zespół Teatru Podręcznego, nie raz zaskoczą, skupią uwagę, ale mamy nadzieję, że również przekonają widzów do bardziej rozumnego i empatycznego postrzegania świata. Świata nie tylko ludzkiego.
Autor: Teatr Podręczny


Spektakl | Ulica | 21.00–22.00 | (lokalizacja wkrótce)
Historia pewnej berlińskiej ulicy, która mogła zdarzyć się wszędzie. W ramach Nocy Kultury grupa młodzieży uczestniczącej w zajęciach teatralnych „Scena Warsztatów” zorganizowanych przez Warsztaty Kultury zaprezentuje sztukę pt. „Ulica” autorstwa Rolanda Schimmelpfenniga. Spektakl powstał na podstawie tekstu współczesnego niemieckiego autora, który w konwencji jakby przypadkowych slajdów opowiada strzępy historii mieszkańców pewnej berlińskiej ulicy. Jest to też sztuka o przemijaniu i zmianach społecznych, o ubywaniu tych starych i przybywaniu tych nowych. Mimo że związany z bardzo konkretnym miejscem, jest to tekst uniwersalny. Lubelski widz łatwo odnajdzie się w zakamarkach historii, tak jak odnajduje się w krętych ulicach lubelskiego Starego Miasta, nawet jeżeli czasem pomyli drogi lub zastanowi się chwilę, którędy najlepiej dojść do celu.
Autorzy: Scena Warsztatów
Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.
Projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy polsko-niemieckiej w ramach projektu 4Ukraine finansowanego ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.


Koncert | Scena Klasyczna | 19.00–00.00 | ul. Żmigród 10 (boisko szkolne za ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie)
Serdecznie zapraszamy do odkrycia nowego miejsca na mapie Nocy Kultury! Podczas tegorocznej edycji na „Scenie Klasycznej” wystąpią fantastyczni muzycy, wśród których nie zabraknie znanych osobowości lubelskiej estrady oraz najlepszych uczniów i nauczycieli szkół muzycznych z regionu. Znakomici artyści oraz ciekawy repertuar stworzą niezapomnianą atmosferę tego miejsca!
Autorzy: Stowarzyszenie Wschód Kultury
Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.


Ogród osobliwości | 19.00–02.00 | ul. Szambelańska – nad głowami przechodniów
Wizualna uczta dla zmysłów, która zaprasza do podróży pośród natury i sztuki. Głównym elementem tej instalacji będzie dywan żywej trawy, który poprowadzi nas ulicą Szambelańską wśród staromiejskich kamienic. Nad głowami publiczności zawiśnie olbrzymi ogród osobliwości, który składać się będzie z organicznych form, w postaci olbrzymich lampionów.
Autorzy i autorki: Studenci WA UMCS w Lublinie, pod kierunkiem Jarosława Koziary

Cały program dostępny jest na stronie internetowej www.nockultury.pl

Noc Kultury | 3/4 czerwca 2023 | Stare Miasto, Lublin | wstęp wolny
Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie.

Noc Kultury jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin będzie miał okazję zaprezentować Europie wartości ważne dla młodych, pokazać ich aktywności i skierować uwagę w swoich działaniach na młodzież. Tytuł ESM przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku.
Więcej o Europejskiej Stolicy Młodzieży na www.lublin.eu/lublin/esm2023.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.

Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, Radio z Qlturą, Gazeta Wyborcza, Pismo. Magazyn Opinii, Magazyn Presto, Kultura Enter, dlaStudenta.pl, Onet.
Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A.

Ponadto w programie festiwalowym Warsztatów Kultury w Lublinie:
Wschód Kultury – Inne Brzmienia | 6 – 9 lipca 2023 | Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Carnaval Sztukmistrzów | 27–30 lipca 2023 | Stare Miasto w Lublinie
Re:tradycja – Jarmark Jagielloński | 18–20 sierpnia 2023 | Stare Miasto w Lublinie