bezpieczni-na-drodze

Bezpieczniej znaczy lepiej: jak czuć się pewniej na drogach Lublina i okolic?

W Lublinie, jak w wielu innych miejscach w Polsce, wypadki się zdarzają. Niekiedy wynikają z nieuwagi, innym razem z niesprzyjających warunków atmosferycznych, a w jeszcze innym z działań samych kierowców. W każdym wypadku warto jednak zrobić wszystko, aby bezpieczniej i pewniej się poczuć. Jakie działania warto podjąć? O co się zatroszczyć?
 
Średnia liczba wypadków drogowych, do których dochodzi w Polsce każdego dnia, to ponad 60. To wysyła alarmujący sygnał: na drogach nie jest tak bezpiecznie, jak mogłoby być. Warto więc podjąć kroki, dzięki którym ta sytuacja ulegnie zmianie — poprawi się.

 
O co zadbać, aby czuć się bezpieczniej w swoim samochodzie?


 Na drodze nie wszystko zależy od Ciebie. Wiele zdarzeń wynika bowiem z tego, jakie decyzje podejmują inni kierowcy. Do wypadków często dochodzi np. dlatego, że jeżdżą oni pod wpływem alkoholu, wymuszają pierwszeństwo lub nie zachowują ostrożności. To jednak nie oznacza, że Ty nie musisz nic robić. Wręcz przeciwnie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zdarzeń, na które nie masz wpływu, powinieneś zadbać o to, aby wyeliminować czynniki, które mogą się okazać Twoim wrogiem w takiej sytuacji.
 

Stan techniczny pojazdu


 Sprawne auto nie tylko nie „rozkraczy się” na środku drogi i nie doprowadzi do wypadku z innymi pojazdami ze względu na stan techniczny. Będzie można nim również szybko hamować, sprawnie manewrować w nagłych sytuacjach czy przyspieszać, gdy okaże się to konieczne. Trzeba więc o nie dbać.
 
Jak dbać o stan techniczny swojego samochodu? Na pewno trzeba przeprowadzać regularne przeglądy i naprawy. Znajdź swojego zaufanego mechanika i co najmniej raz w roku odwiedzaj jego warsztat, aby upewnić się, czy Twoje auto jest sprawne. To jednak nie wszystko. Do warsztatu trzeba się udawać też po każdej kolizji (nawet pozornie drobnej — uszkodzenia mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka) i wtedy, gdy zauważysz w funkcjonowaniu samochodu coś niepokojącego.
 
Zmiana trybu pracy, spadek wydajności, szarpanie, wydawanie nowych dźwięków, problemy z pracą hamulca, pojawianie się kontrolek na kokpicie – to tylko kilka objawów tego, że możesz potrzebować pomocy specjalisty w wymianie części, ich regeneracji czy całkowitej naprawie uszkodzonych podzespołów.
 
Pamiętaj, że nieusunięte awarie się pogłębiają. W efekcie po czasie ich naprawa kosztuje więcej, a w niektórych sytuacjach staje się nawet niemożliwa.
 


Dobre ubezpieczenie
 

Polisy nie chronią Cię przed przykrymi zdarzeniami na drodze, ale przed ich finansowymi konsekwencjami. To właśnie dlatego dzięki nim poczujesz się bezpieczniej. Będziesz wiedział, że jeśli coś Ci się przydarzy, nie zostaniesz sam z problemami. Będziesz mógł liczyć na rekompensatę o określonej sumie. Pokryjesz z niej np. koszty naprawy pojazdu, holowania czy wydatki związane z leczeniem po zdarzeniu, do którego doszło.
 
Jakie ubezpieczenie kupić? OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Warto jednak rozważyć:

  • AC (zapewniające ochronę przed skutkami finansowymi kradzieży czy np. uszkodzenia pojazdu przez wandali),
  • assistance (pomoc techniczną, prawną, informacyjną i medyczną w podróży,
  • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków).
     

Gdzie możesz kupić swoją polisę? Warto sprawdzić ubezpieczenia samochodów na rankomat.pl. Kupisz je tam bez przepłacania. Będziesz mógł porównać ze sobą oferty sprawdzonych towarzystw i wybrać spośród nich tę najkorzystniejszą.
 


Doskonała znajomość zasad ruchu drogowego
 

Aby bezpiecznie jeździć, trzeba wiedzieć, jak to robić. W związku z tym trzeba bardzo dobrze znać zasady ruchu drogowego. Uczy się ich każdy, kto chce przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Z czasem wiele się zapomina, a prawo się zmienia. W związku z tym trzeba regularnie odświeżać swoją wiedzę. W przeciwnym razie może się okazać, że w kryzysowych sytuacjach nie będziesz wiedział, jak się zachować.
 
Na pewno powinieneś znać m.in. zasady związane z pierwszeństwem, udzielaniem pierwszej pomocy, ograniczeniami prędkości, zabezpieczeniem miejsca wypadku i kolizji.


Stosowanie zasady ograniczonego zaufania


 Zasada ograniczonego zaufania polega na tym, że zakłada się, iż inni uczestnicy ruchu drogowego będą stosowali się do przepisów, ale jednocześnie bierze się pod uwagę fakt, że nie zawsze musi tak być. W związku z tym zachowuje się ostrożność np. wtedy, gdy jedzie się drogą z pierwszeństwem, a do skrzyżowania dojeżdża pojazd z drogi podporządkowanej. Powinien ustąpić Ci pierwszeństwa, ale musisz założyć, że może też złamać ten przepis. Dzięki temu będziesz przygotowany na reakcję: zahamowanie, które pozwoli uniknąć kolizji.
 
Dobry stan techniczny pojazdu, ubezpieczenie, znajomość zasad ruchu drogowego i pamiętanie o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania to czynniki, które zdecydowanie podnoszą poziom bezpieczeństwa na drodze. Dzięki nim ograniczysz ryzyko wystąpienia wypadków czy kolizji bądź uchronisz się przed ich konsekwencjami. W efekcie będziesz mógł pewniej się czuć podczas jeżdżenia ulicami Lublina czy okolicznych miejscowości.