czesci-samochodowe

Europejscy dostawcy części samochodowych w kryzysie – ponad 30 tys. miejsc pracy zlikwidowano w 2024 roku

Liczba miejsc pracy wśród europejskich dostawców części samochodowych mocno spadła w 2024 roku. Zwolnienia objęły ponad 30 000 osób, czyli dwukrotnie więcej niż w 2023 roku, kiedy zlikwidowano 15 000 etatów – wynika z analizy Europejskiego Stowarzyszenia Dostawców Motoryzacyjnych (Clepa). Jak wskazują eksperci Personnel Service branża dostawców części samochodowych już od jakiegoś czasu zmaga się z wyzwaniami, które są spowodowane spowolnieniem przemysłu motoryzacyjnego na kontynencie czy rosnącą konkurencją z Chin.


Od 2020 roku w sektorze dostawców części motoryzacyjnych zlikwidowano łącznie ponad 58 000 miejsc pracy. Redukcje dotknęły zarówno duże firmy, takie jak Michelin czy Bosch, jak i mniejsze przedsiębiorstwa, z których część zmuszona była do ogłoszenia upadłości.


Przyczyny kryzysu


Na kryzys w sektorze dostawców części motoryzacyjnych wpłynęły liczne czynniki, w tym spadek popytu po pandemii, wojnie w Ukrainie i rosnącej inflacji. Malejąca sprzedaż nowych pojazdów przez europejskich producentów, doprowadziła do nadwyżki mocy produkcyjnych. Złożyło się to również z rosnącą konkurencją z Chin, gdzie lokalni producenci części samochodowych zdobywają coraz większy udział w rynku. Ostatni kluczowy czynnik to wysoki koszt pojazdów elektrycznych oraz ograniczenie dotacji na ich zakup w takich krajach jak Niemcy.

– Pomimo inwestycji w technologie z zakresu elektromobilności, wiele firm nie odnotowało oczekiwanego wzrostu popytu. Z danych Clepa wynika, że w 2024 roku zlikwidowano 4680 miejsc pracy związanych z pojazdami elektrycznymi, podczas gdy utworzono tylko 4450 nowych stanowisk. To pokazuje na duży problem w branży, który my jako firma również dostrzegamy. Zapotrzebowanie na pracowników w sektorze automotive jest teraz zauważalnie niższe niż jeszcze kilka lat temu – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.


Reakcje branży


W odpowiedzi na trudne warunki, wiele firm podjęło radykalne działania, w tym m.in. Forvia, producent desek rozdzielczych i układów wydechowych, który zapowiedział likwidację 10 000 miejsc pracy do 2028 roku. Michelin zamknęło dwie francuskie fabryki opon, co dotknęło ponad 1200 pracowników. Natomiast OPMobility otworzyło zakład w USA, szukając wzrostu poza Europą.


Branża apeluje o przemyślenie europejskich regulacji dotyczących emisji spalin. Laurent Favre, dyrektor generalny OPMobility, podkreśla, że zaostrzone przepisy zwiększają presję na producentów i dostawców. Jednocześnie eksperci wzywają do lepszego wsparcia transformacji w kierunku elektromobilności, by zachować konkurencyjność europejskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Personnel Service to spółka specjalizująca się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań HR, które pomagają przedsiębiorstwom osiągać ich cele biznesowe. Główne obszary działania to rekrutacja cudzoziemców na potrzeby firm w Polsce i Europie, outsourcing, praca tymczasowa, rekrutacje wolumenowe oraz specjalistyczne, w tym do branży IT i medycznej. Personnel Service współpracuje z przedsiębiorstwami z wielu sektorów, m.in. automotive, przetwórstwo przemysłowe, produkcja spożywcza, logistyka i magazyny. Spółka posiada własny dział legalizacji w Polsce, liczne oddziały w Ukrainie oraz sieć operacyjną w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii i Finlandii.