dzieci

Leczenie uzdrowiskowe dzieci i młodzieży w ramach NFZ

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w szpitalu lub w przychodni.

Z tego rodzaju leczenia mogą skorzystać osoby ubezpieczone po otrzymaniu skierowania.

O skierowaniu dziecka na leczenie uzdrowiskowe zawsze decyduje lekarz. Jest one dostępne dla dzieci już od ukończenia trzeciego roku życia. Pobyt dziecka w uzdrowisku jest całkowicie bezpłatny. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia.

W 2023 r. z leczenia uzdrowiskowego skorzystało blisko 500 dzieci z województwa lubelskiego, a za udzielone świadczenia Lubelski Oddział Funduszu zapłacił 2,3 mln zł.

Jakie choroby leczy się w uzdrowiskach?

Do najczęściej leczonych schorzeń w uzdrowiskach dziecięcych należą: choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby ortopedyczno – urazowe, otyłość i choroby reumatologiczne – informuje dr nauk medycznych Apolinary Ginszt, który ocenia wnioski w Lubelskim OW NFZ i kwalifikuje pacjentów na leczenie sanatoryjne.

Czas trwania turnusu

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat kwalifikujemy na 21-dniowe uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne. W trakcie tego leczenia dzieci mają wykonywane średnio 3 zabiegi dziennie, musi ich być co najmniej 54 w trakcie turnusu. Natomiast w ramach uzdrowiskowego leczenia szpitalnego dzieci w wieku od 3 do 18 lat leczone są w ramach 27 dniowego turnusu. Przysługuje im co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych, średnio 3 zabiegi dziennie – podkreśla dr Ginszt.

Jakie zabiegi na NFZ?

W uzdrowisku wykorzystywane są różne bogactwa surowców naturalnych i czynniki fizyczne tj.: wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia. W czasie pobytu, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań dzieci i młodzież mogą skorzystać m.in. z:

  • balneoterapii – leczenia z użyciem surowca naturalnego
  • kuracji pitnych i inhalacji
  • hydroterapii
  • ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii
  • kinezyterapii
  • masażu leczniczego
  • gimnastyki indywidualnej i zbiorowej
  • edukacji dla zdrowia – nauki zdrowego stylu życia (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).
  •  

Gdzie kierujemy dzieci na leczenie?


Dzieci i młodzież z województwa lubelskiego kierowane są do sanatoriów na terenie całej Polski m.in. do Rabki, Rymanowa Zdrów, Ciechocinka, Kudowy czy Dąbek.
Dzieci mogą korzystać z leczenia uzrowiskowego przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym. Podczas pobytu w uzdrowisku dzieci mają również zapewnioną naukę szkolną na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ na bieżąco potwierdza skierowania na leczenie sanatoryjne dzieci, które bez oczekiwania w kolejce kierowane są na leczenie uzdrowiskowe.

Mały pacjent w sanatorium

Moja córka w poprzednim roku bardzo często chorowała na zapalenie oskrzeli. Nasz pediatra zasugerował wyjazd do sanatorium i wystawił skierowanie. Szybko dostałyśmy informacje z NFZ o terminie wyjazdu na leczenie córki do ośrodka w Dąbkach – mówi pani Magda z Lublina, mama trzyletniej Mai. Obawiałam się czy moja córka nie będzie się stresowała niektórymi zabiegami. Nie potrzebnie się martwiłam – osoby, które przeprowadzają te zabiegi mają doskonałe podejście i dzięki temu nawet małe dzieci mogą w pełni skorzystać z leczenia. Także infrastruktura sanatorium i wyżywienie są w pełni dostosowanie do najmłodszych pacjentów – dodaje mama Mai.



Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował najnowszy odcinek Poradniku Pacjenta: Jak wyjechać z dzieckiem do uzdrowiska na NFZ, w którym przypominamy czym jest leczenie uzdrowiskowe dla dzieci i młodzieży, jakie świadczenia przysługują bezpłatnie, kto wystawia skierowanie, kiedy dziecko powinno być pod opieką rodzica?


Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie.

Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/