lublin-staremiasto

Wakacyjne miesiące to był dobry czas dla Lublina pod kątem sezonu turystycznego.

W III kwartale 2024 r. w celach wypoczynkowych do miasta przybyło 630 tys. osób, co dało 10-procentowy wzrost względem tego samego okresu w roku poprzednim. Z kolei dla całego Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego (LOM) ta wartość sięga 850 tys. gości z Polski i zagranicy. Od początku roku do końca września Lublin odwiedziło łącznie prawie 1,5 mln turystów, a LOM niemal 2 mln osób.

– Lublin niezmiennie przyciąga turystów swoją bogatą ofertą letnią. Z dużą pewnością w perspektywie najbliższych 5 lat, podczas których nasze miasto będzie przygotowywać się do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2029, będzie ona jeszcze szersza i ciekawsza. Dlatego już dziś podejmujemy działania, aby przyciągnąć nowych turystów i zachęcić do powrotu tych, którzy już mieli szansę poznać Lublin – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Najnowszej analizie poddano okres między lipcem a wrześniem 2024 r. Spośród 630 tys. wszystkich przyjezdnych 532 tys. osób pochodziło z Polski. Tego lata nastąpiła ciekawa zmiana w trendach wśród turystów, spośród których największą liczbę po raz pierwszy od początku dokonywania pomiarów stanowili mieszkańcy województwa mazowieckiego (40%).

Drugą najliczniejszą grupą byli goście z Lubelszczyzny (38%). Na kolejnych miejscach uplasowały się osoby z województwa małopolskiego, śląskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Aż 47% z nich zdecydowało się skorzystać w Lublinie z noclegu. Były to przede wszystkim pobyty trwające od 3 do 5 dni (53% wszystkich nocujących krajowych) oraz 2-dniowe, czyli z jednym noclegiem (38%). Szczególnie chętnie na dłużej pozostawali w Lublinie goście z województwa mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i śląskiego.

Lublin jest atrakcyjnym kierunkiem także dla turystów zza granicy. Podczas tegorocznego sezonu miasto odwiedziło 96 tys. cudzoziemców, w szczególności z Wielkiej Brytanii (34%), Izraela (21%), Niemiec (14%), Białorusi (14%) i Stanów Zjednoczonych (9%). Najczęściej spędzali tu 1-2 dni. Atrakcyjnymi dla zwiedzających miejscami były: Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, Zamek Lubelski, deptak i Plac Litewski, Bazylika oo. Dominikanów, a także Ogród Saski. Zabytkiem cieszącym się dużym zainteresowaniem była również Wieża Trynitarska, Archikatedra Lubelska oraz Centrum Spotkania Kultur.

Dane o ruchu turystycznym gromadzone są na zlecenie Miasta Lublin i Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin na podstawie danych geolokalizacyjnych.

 źródło:lublin.eu