Polfa Lublin protestuje przeciwko pomysłom dewelopera na sąsiedniej działce

Zarząd i pracownicy ze związkami zawodowymi Polfy Lublin złożyli w lubelskim Ratuszu oficjalny protest do projektu uchwały w sprawie lokalizacji nowego, dużego osiedla mieszkaniowego przy ul. Wojciechowskiej 42b w Lublinie. Deweloper oczekuje od radnych przegłosowania zmiany planu zagospodarowania terenu, w ramach procedury „Lex Deweloper” bo chce wybudować blisko 700 mieszkań w blokach do 9 kondygnacji na terenie typowo przemysłowym.

Problem w tym, że wysokie bloki miałyby powstać… 16,5 metra od działki Polfy, po której codziennie jeżdżą ciężkie pojazdy, TIR-y, wózki widłowe itp. Tak intensywna zabudowa mieszkaniowa powodować będzie ciągłe konflikty i protesty nowych mieszkańców, ponieważ produkcja w Polfie, czasem hałaśliwa, ale zgodna z prawem, odbywa się 24 godziny na dobę. Także w weekendy. W efekcie, pracownicy Polfy Lublin boją się zamknięcia firmy i zapowiedzieli, że będą walczyć o swoje miejsca pracy.

Oficjalny sprzeciw w sprawie zaproponowanego projektu uchwały złożyli Dariusz Drozdowski, prezes zarządu Polfy Lublin S.A. oraz Lilianna Kiszczak, przewodnicząca KZ NSZZ „Solidarność” Polfy Lublin S.A. Jak Spółka argumentuje w piśmie złożonym podczas wczorajszych obrad Komisji Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska Miasta Lublin (3 lutego 2025 r.) na ręce radnego Marcina Bubicza, Przewodniczącego Komisji, „Lubelskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A. znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji mieszkaniowej, której realizacja wpłynie w sposób znaczący na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, zaś z drugiej strony sąsiedztwo zakładu przemysłowego, które funkcjonuje w trybie 3-zmianowym przez 7 dni w tygodniu, nie pozostanie bez wpływu na komfort i jakość życia przyszłych mieszkańców”.

Po pierwsze uważamy, że na tym terenie nie powinno stosować się zapisów specustawy, gdyż nadal tam prowadzi się działalność gospodarczą. Jednak niezależnie od wątpliwości prawnych, zignorowanie określonego w Studium przeznaczenia tego terenu, jak też faktu przemysłowego wykorzystywania go nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat, prowadzić będzie do powstawania i nawarstwiania się problemów. Budowa osiedla na terenach przeznaczonych dziś do prowadzenia aktywności gospodarczej ograniczy możliwości rozbudowy parku maszynowego Polfy i w istocie uniemożliwi rozwój spółki. W konsekwencji może doprowadzić to do utraty około 100 miejsc pracy i zamknięcia się zakładu, pomimo zlokalizowania go na terenie wprost do tego przeznaczonym – uważa Dariusz Drozdowski, prezes zarządu Polfy Lublin S.A.

W Polfie pracujemy w systemie 3-zmianowym, także w weekendy. Wprowadzenie się kilku tysięcy osób w bezpośrednie sąsiedztwo takiego zakładu prowadzić musi do powstawania konfliktów z mieszkańcami. Mam na myśli głównie hałas, który zwykle najbardziej wpływa na komfort mieszkańców. Na terenie zakładu, bezpośrednio przy granicy działki zlokalizowana jest droga do magazynu, którą przez całą dobę poruszają się pojazdy ciężarowe i wózki widłowe. Znajdują się tam także przemysłowe urządzenia wentylacyjne, klimatyzacyjne, urządzenia do chłodzenia wody technologicznej, turbowentylatory, mechaniczne filtry powietrza i spalin, agregaty etc. Wszystkie te urządzenia, jak też po prostu nieprzerwana praca, powodują hałas. Podkreślić jednak należy, że właśnie z tego powodu obiekty produkcyjne i magazynowe zlokalizowane są na terenach do tego przeznaczonych. A znany jest też przypadek, nawet w Lublinie, kiedy to powstanie inwestycji mieszkaniowej w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonującego od dziesięcioleci zakładu, doprowadziło do konfliktów, protestów mieszkańców i w efekcie poważnych problemów przedsiębiorstwa. Dlatego, jako związek zawodowy, będziemy walczyć o nasze miejsca pracy – mówi Lilianna Kiszczak, przewodnicząca KZ NSZZ „Solidarność” Polfy Lublin S.A.

Nowe osiedle wywołuje też ogromne emocje u kierowców z całego Konstantynowa, a także Lipniaka i dzielnicy Szerokie, dla których jednojezdniowa ul. Wojciechowska jest naturalną drogą łączącą z centrum miasta. Z uwagi na znaczące rozmiary planowanej inwestycji, konieczne będzie zapewnienie przez dewelopera co najmniej 1000 miejsc parkingowych na pojazdy mieszkańców. Nietrudno sobie zatem wyobrazić wzrost lokalnego ruchu kołowego i kłopoty wynikające z konieczności pogodzenia ruchu samochodów osobowych i ciężarowych na sąsiadującym terenie.

Zdecydowanie przeciążona będzie sama ul. Wojciechowska, a codziennie korki w rejonie skrzyżowania ul. Wojciechowskiej i ul. Bohaterów Monte Cassino będą gehenną zarówno dla kierowców samochodów ciężarowych z Polfy, jak i okolicznych mieszkańców. Wstępnie liczymy, że jeśli do już istniejącego ruchu dołożymy tysiąc dodatkowych samochodów, to do centrum miasta będziemy dojeżdżać w korku na Wojciechowskiej nawet półtorej godziny – dodaje prezes Dariusz Drozdowski.

Głosowanie nad proponowaną uchwałą radni zaplanowali na najbliższą Sesję Rady Miasta, w czwartek 6 lutego br.

Polfa Lublin S.A. to polska firma z siedzibą w Lublinie, działająca na rynku medycznym i farmaceutycznym od blisko 80 lat. Specjalizuje się w produkcji i dystrybucji wyrobów medycznych oraz opakowań i akcesoriów dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, spożywczego i suplementów diety. Trzon obecnego biznesu stanowi produkcja opakowań na leki dla dzieci. Firma oferuje również usługi w zakresie pakowania i walidacji procesów, współpracując w ramach kontraktowej produkcji z międzynarodowymi partnerami. Polfa Lublin S.A. zatrudnia blisko 100 pracowników.