Pomoc powodzianom – jak pomagać mądrze?
Rady od Szlachetnej Paczki

Jak pomagać osobom, które w wyniku powodzi straciły dorobek całego życia i możliwość dalszego utrzymania? Szlachetna Paczka od ponad 20 lat organizuje mądrą pomoc dla najbardziej potrzebujących. „Działania pomocowe, zwłaszcza w sytuacjach nagłych i niespodziewanych kryzysów, to częściej maraton niż sprint” – przekonują organizatorzy programu. Jak taka pomoc wygląda w praktyce? Jak Ty możesz zaangażować się w mądrą, przemyślaną pomoc, która odpowiada zarówno na krótko, jak i długoterminowe potrzeby poszkodowanych?

Co znajdziesz w tym wpisie?

1. Jak skutecznie pomagać powodzianom w sytuacji kryzysowej?
2. Pomoc powodzianom – jak mądrze i skutecznie działać?
3. Chcesz dołączyć do ogólnej zbiórki dla poszkodowanych? Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach
4. Czym jest mądra pomoc w Paczce?
5. Szlachetna Paczka dla powodzian – jak organizacja wspiera osoby w potrzebie?

Jak skutecznie pomagać powodzianom w sytuacji kryzysowej?
W sytuacjach kryzysowych, które dotykają dużą liczbę osób, na początku poszkodowani otrzymują pomoc kierowaną do wszystkich, a więc często nie uwzględniającą indywidualnych potrzeb. Dlatego od początku należy kierować się mądrą pomocą.
Mądra pomoc w takiej sytuacji, to:
zadawanie pytań i odpowiadanie na indywidualne potrzeby konkretnych osób;
łączenie instytucji, firm i osób prywatnych, które chcą pomagać z ludźmi, którzy tej pomocy potrzebują;
łączenie odruchu serca z przemyślanym wspieraniem potrzebujących.

 

Pomoc powodzianom – jak to robić mądrze?

Wspieraj sprawdzone organizacje pomocowe, które organizują zbiórki pieniędzy i rzeczy faktycznie potrzebnych. Nasze wyobrażenia na temat potrzeb, a rzeczywistość mogą się znacząco rozmijać. Organizacje pomocowe są zorientowane w bieżących potrzebach.
Obserwuj oficjalne strony lokalnych Centrów Zarządzania Kryzysowego, Straży Pożarnej, szkół, urzędów, które działają na poszkodowanym terenie – tam znajdziesz aktualne potrzeby. Jeśli masz wątpliwość czy pomoc materialna danego rodzaju jest nadal potrzebna, lepiej, jeśli wesprzesz jedną z organizacji pomocowych finansowo.
Znajdź konkretną rodzinę, której będziesz mógł pomóc. Dowiedz się, czego dokładnie potrzebują i kup tylko to, o co poprosi.

Chcesz dołączyć do ogólnych zbiórek darów dla osób poszkodowanych? Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach

  • Wybierz jedną rzecz z listy potrzeb i kup ją – najlepiej całe opakowanie jednego rodzaju produktu. Pojedyncze artykuły wrzucone w jedną, nieoznakowaną paczkę mogą przysporzyć trudności w trakcie transportu i dystrybuowaniu darów do potrzebujących.
  • Spakuj zgromadzone rzeczy tak, żeby opakowanie nie rozpadło się w transporcie. Użyj przezroczystego streczu lub folii.
  • Jeżeli to możliwe, ciężkie rzeczy podziel na mniejsze paczki.
  • Jeżeli to potrzebne, opakowania opisz markerem, zawierając informację o tym, co jest w środku.

 

Czym jest mądra pomoc w Szlachetnej Paczce?

Mądra pomoc to zapewnienie osobom w potrzebie – dokładnie tego, czego potrzebują, poprzez nawiązanie relacji, która daje nadzieję na zmianę życia. Taką pomocą Paczka obejmuje m.in samodzielnych rodziców, rodziny wielodzietne, seniorów, osoby, które zostały dotknięte skutkami wojny lub zdarzeniami losowymi, osoby dotknięte chorobą czy niepełnosprawnością, młodych ludzi, którzy startują w samodzielność.
Wobec sytuacji kryzysowej Szlachetna Paczka organizuje wsparcie, w którym dostrzega potrzebujących nie jako część zbiorowości, ale jako osoby z indywidualnymi historiami i potrzebami.

 

Szlachetna Paczka dla powodzian – jak organizacja wspiera osoby w potrzebie?


Wolontariusze i Wolontariuszki Szlachetnej Paczki już teraz angażują się w działania pomocowe. W miejscach dotkniętych powodzią (m.in. w Kłodzku, Krapkowicach, Jeleniej Górze, Gryfowie i Zgierzu) wspierają lokalne służby, organizują miejsca noclegowe i pomagają w zapewnieniu podstawowych potrzeb. W wielu miastach Wolontariusze organizują zbiórki potrzebnych rzeczy.

Szlachetna Paczka wie, że skutki powodzi nie miną wraz z opadnięciem wody, a walka ze skutkami żywiołu potrwa wiele miesięcy… Tysiące osób traci właśnie dorobek życia i możliwość dalszego utrzymania. W sytuacji, w której z dnia na dzień traci się wszystko, nikt nie powinien zostać sam. Ani teraz, ani za kilka miesięcy. Obecna sytuacja jest różna od tej w 1997 r., jesteśmy bliżej zimy i niskich temperatur, mniej jest czasu na osuszanie budynków i prace remontowe. Koszty życia są też dużo większe niż latem.

Dlatego tegoroczna XXIV edycja Szlachetnej Paczki w szczególny sposób pomoże osobom dotkniętym skutkami powodzi. Na chwilę obecną z powodzią walczy około 60 rejonów, w których Paczka niosła pomoc, a liczba ta rośnie. Żadne z tych miejsc nie zostanie bez wsparcia Paczki.

Już raz Szlachetna Paczka pomogła osobom dotkniętym powodzią – w 2010 r. Wówczas do potrzebujących oprócz żywności, odzieży i środków chemicznych, trafiły sprzęty RTV, AGD i materiały budowlane. Tak stanie się również w tym roku. Ale by to zrobić, potrzebujemy wsparcia.

Co roku Wolontariusze Szlachetnej Paczki, w swoich lokalnych społecznościach, docierają do osób najbardziej potrzebujących – poznają ich historie i najważniejsze potrzeby oraz pośredniczą w przekazywaniu wsparcia od darczyńców. W tym roku ta zasada nie sprawdzi się na południu Polski.


Na terenach dotkniętych powodzią poszkodowani są zarówno Wolontariusze, jak i potencjalni Darczyńcy – pomoc będzie musiała przyjść z innych rejonów kraju. Szlachetna Paczka przeznacza więc środki na to, żeby w ramach tegorocznej edycji programu, Wolontariusze z innych miast mogli dotrzeć do miejsc popowodziowych, a tam do potrzebujących Rodzin. Chcemy, żeby wolontariusze mogli spotkać się z potrzebującymi, poznali ich potrzeby i powiedzieli: “Nie jesteście sami”. Pokryjemy wszystkie koszty związane z organizacją pomocy.


Podobnie sytuacja wygląda z Darczyńcami. Już w listopadzie Darczyńcy z całej Polski będą mogli wybrać Rodziny dotknięte skutkami powodzi w internetowej Bazie Rodzin i przygotować dla nich Paczki. Szlachetna Paczka zadba o logistykę tak, żeby transport paczek z magazynów z innych miast dotarł do poszkodowanych. To wszystko wiąże się z kosztami, które zwyczajowo nie pojawiają się w Paczce, a na pewno nie na tak dużą skalę. I bardzo potrzebujemy dodatkowego wsparcia. Szlachetną Paczkę możesz wesprzeć finansowo na https://www.szlachetnapaczka.pl/wplacam.

Co możesz zrobić?


Wpłać na www.szlachetnapaczka.pl/wplacam/– dzięki Twojej wpłacie możemy dotrzeć do potrzebujących dotkniętych skutkami powodzi.

Zostań Wolontariuszem, by móc docierać m.in. do rodzin poszkodowanych w wyniku powodzi. Trwa rekrutacja do wolontariatu Szlachetnej Paczki, wejdź na www.szlachetnapaczka.pl/superw/wolontariat-w-paczce/ i wypełnij zgłoszenie. Co będziesz robił? Wolontariusze odwiedzają wskazane rodziny, poznają ich historie oraz potrzeby i pośredniczą w przekazywaniu paczek od darczyńców. A tym samym dają nadzieję.


Zostań Darczyńcą paczki dla osób w potrzebie, wśród których znajdą się osoby z terenów dotkniętych skutkami powodzi. Baza Rodzin Szlachetnej Paczki zostanie uruchomiona 16 listopada, ale już we wrześniu możesz zrobić pierwsze kroki, żeby w listopadzie wspomóc jedną lub więcej rodzin poszkodowanych w wyniku powodzi. Jak to zrobić? Już teraz rozpocznij zbiórkę pieniędzy wśród swoich znajomych, by zgromadzić większe środki na kompletowanie paczek.
Wprowadź wolontariat pracowniczy do swojej firmy i razem z innymi pracownikami zorganizuj pomoc dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Wśród Rodzin objętych pomocą, które trafią do tegorocznej Bazy Rodzin Szlachetnej Paczki, będą osoby z terenów popowodziowych.

Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/wolontariat-pracowniczy/.

Szlachetna Paczka chce okazać solidarność wszystkim tym, których znaleźli się obecnie w trudnej sytuacji, pokazać im, że nie zostaną sami. Paczka działa i będzie działać. „Bardzo dziękujemy tym, którzy niosą pomoc. Dziękujemy naszym Wolontariuszom, służbom ratowniczym, organizacjom pozarządowym, każdemu, kto poświęca swój czas i środki, żeby okazać solidarność. Wspólnie przejdziemy przez ten trudny czas” – mówi Konrad Kruczkows.