W co inwestują Polacy?
Nie tylko kruszce i obligacje skarbowe
Wydarzenia ostatnich lat zachęciły Polaków do przedefiniowania swoich celów finansowych. Coraz częściej myślimy o zabezpieczeniu naszej przyszłości i budowaniu poduszki finansowej, która przyda się nam po przejściu na emeryturę.
Z badania „Polak Inwestor 2023” wynika, że co druga osoba inwestuje regularnie[1]. Z kolei co trzeci badany inwestuje nieregularnie, a co piąty zdecyduje się na taki krok, jeśli pozwoli mu na to sytuacja finansowa.
Okazuje się, że trudne czasy mają również swoje pozytywne strony, ponieważ zaczynamy racjonalnie i mądrze podchodzić do zarządzania swoimi pieniędzmi. Inwestujemy je i pozwalamy, by pracowały na naszą przyszłość i generowały zyski. W co inwestują Polacy? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
W jaki sposób inwestujemy nasze pieniądze?
Wyniki badania są bardzo interesujące. Okazuje się, że aż 50% ankietowanych inwestuje w swoją edukację, 45,9% w kruszce, a 44% w obligacje skarbowe. A co z osobami, które jeszcze nie inwestują, ale mają takie plany w przyszłości? W tej grupie na topie również jest samorozwój i zdobywanie wiedzy. Na tę opcję wskazało 63,3% badanych. Kolejne miejsca na podium zajmują na kruszce (59,3%) i obligacje skarbowe (34,3%).
Co jeszcze znajduje się w portfelu inwestycyjnym Polaka? Chętnie lokujemy swoje środki w lokaty bankowe, jednostki funduszy i akcje, kryptowaluty, nieruchomości czy obligacje korporacyjne.
Co wpływa na nasze decyzje inwestycyjne?
Inwestycja we własną edukację jest sporym zaskoczeniem, które należy ocenić bardzo pozytywnie. Dbamy w ten sposób o podnoszenie kwalifikacji, zdobywanie nowych umiejętności i samorozwój.
Duże znaczenie ma również poczucie bezpieczeństwa, chęć ochrony pieniędzy przed inflacją i utratą wartości oraz podejście do ryzyka. Ponad 56% inwestorów unika ryzyka i wybiera np. obligacje skarbowe gwarantowane przez państwo. Według ankietowanych chronią one również przed inflacją. Obligacje skarbowe i obligacje korporacyjne stanowią ponad 50% portfela inwestycyjnego. Są to aktywa powszechnie uważane za mniej ryzykowne i z potencjalnie wyższą stopą zwrotu niż na lokacie.
Gdzie kupić obligacje? W tym celu warto założyć konto maklerskie z prostym i zrozumiałym systemem transakcyjnym.
Przykładowo, konto maklerskie w Michael / Ström ma następujące zalety:
- Autorski system transakcyjny;
- 0 zł za założenie i prowadzenie konta inwestycyjnego;
- Dostęp do rynku Catalyst;
- Dostęp do ofert na rynku pierwotnym i wtórnym.
Nie powinna również dziwić wysoka pozycja złota, które jest dla wielu inwestorów bezpieczną przystanią w niepewnych czasach.
Skąd czerpiemy wiedzę o finansach i inwestycjach?
Inwestowanie w dzisiejszych czasach jest dużo łatwiejsze ze względu na szeroki dostęp do materiałów edukacyjnych. Potwierdza to również ww. badanie. Zarówno inwestorzy, jak i osoby, które jeszcze nie inwestują pieniędzy czerpią swoją wiedzę ze specjalistycznych blogów i vlogów. Aktywni inwestorzy korzystają również z portali finansowych i gospodarczych.
Co mogłoby zachęcić pozostałe osoby do inwestowania? Przede wszystkim szkolenia i jasna, przejrzysta oferta. Jest to ważny sygnał do instytucji, które oferują konta maklerskie. Przyjazny interfejs i zrozumiały system transakcyjny z pewnością ułatwią podjęcie decyzji o rozpoczęciu przygody z inwestowaniem.
Artykuł sponsorowany.
[1] https://sg-cdn.uek.krakow.pl/file/root/aktualnosci/raport-polak-inwestor-2023-wyniki.pdf.