morze2

Wakacyjne preferencje Polaków. Ranking polskich wakacyjnych kierunków

Wakacje to dla Polaków przede wszystkim czas odpoczynku, ale też korzystania z lokalnych atrakcji, odkrywania nieznanych wcześniej miejsc czy poszukiwania nowych wrażeń. Ci, którzy zdecydowali się spędzić swój urlop w kraju, najchętniej wybierali nadmorskie miejscowości. Niepowtarzalny klimat Bałtyku niezmiennie przyciąga zarówno podróżujące rodziny, jak i tych, którzy wypoczywają w towarzystwie bliskiej osoby czy w gronie przyjaciół. Jak wyglądają wakacyjne preferencje Polaków oraz które miejscowości nad morzem cieszyły się w 2023 roku największą popularnością?

Wakacyjne podróże Polaków

Letni wypoczynek w 2023 roku zaplanowało ponad 65 proc. Polaków – to 21 mln osób, które postanowiły wypocząć w trakcie wakacyjnych miesięcy. Aż dwie trzecie z nich, czyli ponad 11 mln, doceniło piękno naszego kraju i właśnie tutaj spędziło swój urlop. Jesteśmy ciekawi nowych miejsc oraz atrakcji, zwiedzamy miasta, chętnie odkrywamy regionalne przysmaki, korzystamy zarówno z dobrodziejstw natury, jak i rozrywek z nutką adrenaliny.

Na urlop w Polsce najczęściej wybieramy morze, góry i Mazury, z czego najwięcej, bo 42 proc. urlopowiczów wypoczywa nad Bałtykiem. Na jak długo wyjeżdżamy? Ponad 60 proc. wczasowiczów zadeklarowało, że ich wakacje trwały maksymalnie tydzień. W porównaniu do ubiegłych lat zrezygnowaliśmy więc z planowania dłuższych wyjazdów. Coraz częściej wybieramy się za to na krótkie weekendowe wypady do polskich miast.

Stawiamy też na bliskość natury oraz ekonomię. Zainteresowanie klimatycznymi domkami położonymi z dala od zgiełku i hałasu, agroturystyką czy prywatnymi apartamentami z dostępem do kuchni stale rośnie.

„Z roku na rok turyści coraz bardziej doceniają spokojny wypoczynek i komfort jakie zapewniają im wakacyjne domki letniskowe. W 2023 roku przeszło połowa zapytań o nocleg w okresie wakacyjnym dotyczyła właśnie domków” – wskazuje Eliasz Polański z portalu e-wczasy.pl.

Oferta noclegów jest na tyle urozmaicona, że każdy znajdzie odpowiednie miejsce w ramach zaplanowanego budżetu. Urlop spędzamy również na kempingach czy glampingach (bardziej luksusowa wersja kempingu), nie brakuje także chętnych na odkrywanie polskich zakątków kamperem.

Jesteśmy świadomi rosnących kosztów podróży. Mimo kryzysu oraz inflacji, byliśmy przygotowani, że w 2023 roku trzeba będzie więcej wydać na wakacje. Niemal połowa Polaków skorzystała ze swoich dotychczasowych oszczędności, a jedynie 15 proc. rozważało możliwość wzięcia pożyczki. Urlop planujemy samodzielnie, rozsądnie kalkulując koszty wyjazdu.

Morze ulubionym kierunkiem wakacyjnym Polaków

Wśród urlopowiczów, którzy postawili na wakacyjny wypoczynek w Polsce, największą popularnością cieszyły się nadmorskie miejscowości. Odpoczynek nad Bałtykiem cenimy przede wszystkim za przyjemną atmosferę, różnorodność atrakcji, a także stosunek jakości do ceny. Wczasowiczów nie odstrasza nawet zmienna pogoda czy słynne już paragony grozy. Polskie morze zdecydowanie podbiło serca Polaków i co roku ochoczo wracają oni, by czerpać przyjemność z odpoczynku na polskiej plaży. Co ciekawe, równie chętnie jeździmy w te same miejsca co odkrywamy nowe.

Które miejscowości nad morzem lubimy najbardziej?

Niniejszy ranking został przygotowany na podstawie analizy zainteresowania ofertami wakacyjnymi dostępnymi w portalu noclegowym e-wczasy.pl przez ponad 2mln użytkowników. Nie jest to zatem ranking rzeczywistej liczby turystów odwiedzających dane miejscowości a jedynie informacje o zainteresowaniu ofertą turystyczną na wskazanym portalu noclegowym. W top 10 najpopularniejszych miejscowości na wakacje w Polsce znalazły się między innymi: Sarbinowo, Pobierowo i Ustronie Morskie. Na miejscach poza klasyczną „10” uplasowały się natomiast: Międzyzdroje, Łeba, Darłówko, Ustka i Sopot.

1. Sarbinowo

2. Pobierowo

3. Ustronie Morskie

4. Kołobrzeg

5. Dąbki

6. Mielno

7. Dźwirzyno

8. Władysławowo

9. Sianożęty

10. Rewal

Miejscowości letniskowe – Sarbinowo, Pobierowo czy Sianożęty – słyną z szerokich, piaszczystych plaż, malowniczych kąpielisk i wydm porośniętych lasem. To miejsca dla tych, którym marzy się spokojny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Nie brakuje tu rozrywek dla rodzin z dziećmi, a wokół rozciągają się zachwycające szlaki turystyczne, zachęcające do pieszych czy rowerowych wycieczek. W końcu większość turystów planuje właśnie takie leniwe urlopy urozmaicone okazjonalnym zwiedzaniem pobliskich atrakcji.

Tętniące życiem większe miejscowości nad Bałtykiem, jak Kołobrzeg, Mielno czy Władysławowo, oferują przyjezdnym nie tylko możliwość wypoczynku na pięknej plaży z szumem fal w tle, ale również moc rozrywek dla małych i dużych. Nie sposób się tam nudzić. Wśród urlopowiczów powodzeniem cieszyły się sporty wodne, rodzinne parki rozrywki oraz relaks w strefie SPA. Tuż za pierwszą dziesiątką uplasowały się popularne kurorty nad Bałtykiem – wakacje z przyjemnością spędzaliśmy także w Międzyzdrojach, Łebie, Darłówku, Ustce oraz Sopocie.

Polskie góry latem

A jak wygląda sprawa z letnim wypoczynkiem w górach? Okazuje się, że najbardziej pożądanym kierunkiem na wakacje w polskich górach jest Zakopane, podczas gdy na drugim i trzecim miejscu plasują się Karpacz i Wisła.

Źródło informacji: e-wczasy.pl