jezioro

Zadbaj o bezpieczny wypoczynek nad wodą

Lato to czas, kiedy chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza nad wodą. Kąpiele w morzu, jeziorze, relaks na plaży czy zabawa w basenie to ulubione formy wypoczynku wielu z nas. Jednak, aby wakacje były nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Wysokie temperatury i słoneczna pogoda sprawia, że nad wodą nie brakuje miłośników kąpieli. W województwie lubelskim szczególną popularnością cieszą się jeziora na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim.

Mieszkańcy naszego regionu chętnie korzystają także z kąpielisk na Roztoczu czy w sąsiedztwie Lasów Janowskich. Aby jednak ten wypoczynek był bezpieczny, musimy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo najmłodszych, zależy w dużej mierze od nas samych. Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym i groźnym żywiołem. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.

Czy wiesz, że…?

Według danych Policji z 6.08.2024 r., od początku roku w Polsce utonęły już 282 osoby, a 45 udało się uratować. Niestety województwo lubelskie jest jednym z tych, w którym dochodzi do największej ilości wypadków nad wodą. W naszym regionie w 25 wypadkach utonęły w tym roku 23 osoby, uratowano – 2.

Przyczyny utonięć

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

  • Brak umiejętności pływania.
  • Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.
  • Pływanie w stanie nietrzeźwości. Alkohol powoduje zaburzenia równowagi i orientacji!
  • Pływanie w miejscach zabronionych.
  • Skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu.
  • Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.
  • Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.
  • Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

Miejsce kąpieli

Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana lub gdy nie znamy siły nurtu oraz ukształtowania dna. Skoki na tzw. „główkę” mogą skończyć śmiercią lub kalectwem. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku:
biała flaga – kąpiel dozwolona,
czerwona flaga – zakaz kąpieli lub kąpielisko nieczynne.

Nad wodą myśl trzeźwo

Wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu jest bardzo niebezpieczne. Kąpiele po spożyciu alkoholu są jedną z najczęstszych przyczyn utonięć. Nawet niewielka dawka alkoholu powoduje szybką utratę ciepłoty ciała, mogą pojawiać się dreszcze oraz przykurcze mięśni. Często dochodzi również do problemów z oddychaniem.
Tracimy możliwość realnej oceny sytuacji i własnej sprawności, mamy zaburzenia orientacji czasowej oraz przestrzennej, co w wodzie staje się bardzo niebezpieczne.

Kamizelki, bojki, kapoki

Podczas pływania rowerem wodnym, łódką czy żaglówką, wszyscy – zarówno dzieci jak i dorośli – powinni mieć na sobie, dopasowaną do wagi i wzrostu, kamizelkę ratunkową.
Warto, żeby była w dobrze widocznym kolorze – na przykład żółta albo pomarańczowa.

Zanim wypłyniesz z dzieckiem pierwszy raz, wytłumacz mu, po co jest kamizelka i w jaki sposób chroni przed utonięciem. Nich ją założy i w wodzie sprawdzi, jak działa. Wtedy w razie wypadku zachowa spokój.

Podczas pływania na dłuższym dystansie i na otwartym akwenie warto wyposażyć się w bojkę asekuracyjną. Dotyczy to nawet najsprawniejszych pływaków. Przecenianie własnych umiejętności jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć.

Ratuj tonącego

Może się zdarzyć, że podczas przebywania na kąpielisku będziemy świadkami wypadku. Trzeba wiedzieć, że ratowanie tonącego to jedna z najtrudniejszych form udzielania pomocy i do tego bardzo niebezpieczna.

Jeśli zauważymy tonącego na kąpielisku strzeżonym, koniecznie na pomoc wezwijmy ratownika. Jeśli natomiast jesteśmy świadkami wypadku motorowodnego lub tonięcia daleko od brzegu, na kąpielisku niestrzeżonym, wezwijmy na pomoc WOPR, dzwoniąc pod numer alarmowy 601 100 100.

Na samodzielne podejmowanie akcji ratowniczej należy zdecydować się dopiero po wyczerpaniu wszystkich innych możliwych środków pomocy tonącemu: podaniu bojki lub koła ratunkowego, liny, gałęzi, kija czy na przykład ręcznika lub części garderoby i tylko wtedy, jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności pływackich. W sytuacji tonięcia nawet drobna osoba jest w stanie wciągnąć pod wodę rosłego mężczyznę.

Jeśli uda nam się wyciągnąć poszkodowanego na brzeg, należy sprawdzić, czy jest przytomny, czy oddycha. Jeśli oddycha, ale jest nieprzytomny, należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej bocznej i wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer 112, i monitorować stan podtopionego aż do przyjazdu pogotowia. Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy udrożnić jego drogi oddechowe i przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Wskazówki jak udzielać pierwszej pomocy masz w swoim telefonie, w aplikacji Moje IKP.
ABC wakacyjnych kąpieli
1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników
2. Stosuj się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników
3. Nie zakłócaj wypoczynku i kąpieli innym
4. Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody
5. Korzystaj z urządzeń i sprzętu pływającego zgodnie z regulaminem
6. Nie pływaj w czasie burzy, mgły i gdy wieje porywisty wiatr
7. Do wody wchodź powoli, stopniowo przyzwyczajaj ciało do niższej temperatury
8. Podczas pływania na łódce, kajaku czy rowerze wodnym, miej założoną kamizelkę ratunkową

Poradnik pacjenta na wakacje i nie tylko

Narodowy Fundusz Zdrowia w Poradniku Pacjenta przypomina jakich zasad przestrzegać nad wodą, żeby wypoczynek był przyjemny i bezpieczny, a także jak się zachować gdy będziemy świadkami wypadku.

Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie. Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/