ekuz

Zadbaj o EKUZ przed majówką i letnim wypoczynkiem

Przed nami majówka i czas letniego wypoczynku. Jeżeli wyjeżdżamy za granicę do krajów UE lub EFTA  – trzeba pamiętać, żeby mieć ze sobą kartę EKUZ. Można ją bezpłatnie otrzymać w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ.

Czym jest EKUZ

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny. Potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie UE lub EFTA. Karta EKUZ potwierdza prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są to: kraje Unii Europejskiej, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria czy Wielka Brytania.

EKUZ jest wydawana wyłącznie osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.

EKUZ otrzymuje każdy członek rodziny, także dziecko. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości  rodzica lub dziecka.

EKUZ dla osób niewidomych i niedowidzących jest oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a.

Zasady korzystania z EKUZ

EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne ze względu na stan zdrowia do końca przewidywanego pobytu w danym kraju. Nie refunduje jednak leczenia planowanego. Z kartą EKUZ nie możemy liczyć na bezpłatną operację plastyczną ani planowany zabieg korekty zaćmy.

Korzystając z EKUZ za granicą trzeba pamiętać, że mamy te same prawa i obowiązki co ubezpieczeni w danym państwie. Jeżeli w tym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również musimy ponieść takie koszty. We Francji na przykład zapłacimy 30% honorarium lekarza, w Austrii – poniesiemy koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu.

Najczęściej rozliczanie leczenia odbywa się między instytucjami (NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju). Może być też tak, że – chociaż mamy ze sobą EKUZ – trzeba najpierw zapłacić za leczenie i dopiero po powrocie do Polski można złożyć wniosek o zwrot kosztów leczenia.

Podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z państwową ubezpieczalnią. Dlatego zanim skorzystamy z usług lekarza, trzeba sprawdzić, czy honoruje on kartę EKUZ.

Trzeba pamiętać, że pacjent w pełni ponosi koszty transportu sanitarnego do Polski. Również ratownictwo górskie w wielu krajach, m. in. w Austrii, we Francji, Republice Czeskiej oraz Republice Słowackiej, jest w pełni odpłatne. Należy także pamiętać, że leczenie skutków wypadków związanych z uprawianiem sportu, obciążone jest wyższymi opłatami, niż w innych przypadkach. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia dodatkowego obejmującego koszty, których w krajach UE nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Przed wyjazdem warto sprawdzić jak działa opieka zdrowotna w danym kraju. Informacje znajdziemy na stronie internetowejZasady w poszczególnych krajach / Leczenie w krajach UE/EFTA / Leczenie poza granicami kraju / Dla Pacjenta / Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – finansujemy zdrowie Polaków

Jak uzyskać EKUZ?

Należy złożyć do NFZ wniosek o wydanie EKUZ.

Wniosek o EKUZ można złożyć:

  1. Osobiście w oddziale NFZ w Lublinie lub delegaturach w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu

  2. Pocztą tradycyjną

  3. Przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP)

  4. Przez Internetowe Konto Pacjenta (poprzez stronę: https://pacjent.gov.pl/)

  5. Poprzez aplikację mobilną mojeIKP



Jeśli wniosek jest złożony za pośrednictwem IKP lub ePUAP, można sprawdzić online jego status. Wystarczy wejść na stronę Status sprawy i wprowadzić identyfikator sprawy.

Wniosek o EKUZ można pobrać ze strony: Uzyskaj EKUZ osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ / EKUZ / Leczenie w krajach UE/EFTA / Leczenie poza granicami kraju / Dla Pacjenta / Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – finansujemy zdrowie Polaków

Jak odebrać EKUZ?

EKUZ jest wydawany od ręki w przypadku składania wniosku osobiście. W innym przypadku trwa to do 5 dni, ale od czerwca do września okres rozpatrzenia wniosku może się wydłużyć do kilkunastu dni.

EKUZ można

  • otrzymać pocztą, na adres wskazany we wniosku
  • odebrać osobiście

  • upoważnić inną osobę do odbioru EKUZ

 

Jak długo ważna jest EKUZ?

To, jak długo ważna jest karta EKUZ, zależy od tego w jaki sposób jesteśmy ubezpieczeni.
Sprawdź na ile otrzymasz Kartę EKUZ: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/

Co zrobić, jeżeli zapomnę bądź zgubię EKUZ?  

Teraz, aby wystąpić o certyfikat, który zastąpi kartę EKUZ, wystarczy złożyć wniosek w aplikacji mojeIKP.

Centrum Usług Wspólnych NFZ w Chełmie

Centrum Usług Wspólnych NFZ działa od października 2019 r., jako pierwsze CUW NFZ w Polsce. Funkcjonuje przy Delegaturze Lubelskiego OW NFZ.

W CUW zajmujemy się rozpatrywaniem elektronicznych wniosków o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, złożonych poprzez IKP, aplikację mojeIKP oraz ePUAP,  które trafią do nas całego kraju.  Po pozytywnej weryfikacji wniosku, karty są drukowane i wysyłane z Chełma bezpośrednio na adres wnioskującego – mówi Sylwia Mazurek, Kierownik Centrum Usług Wspólnych w Chełmie funkcjonującego przy delegaturze Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Chełmie.

Od początku istnienia Centrum, wydrukowaliśmy w nim i przesłaliśmy do mieszkańców z całego kraju łącznie 2 600 000 kart EKUZ. Do tej pory najwięcej kart wydaliśmy osobom z województwa mazowieckiego – ponad pół miliona oraz z województwa małopolskiego, dolnośląskiego i śląskiego – dodaje Sylwia Mazurek.

Ilość kart wydanych w województwie lubelskim w 2023 r.

Lubelski OW NFZ w 2023 r. wydał karty #EKUZ dla blisko 113,5 tys. mieszkańców Lubelszczyzny. Centrum Usług Wspólnych w Chełmie, który wydaje karty dla mieszkańców z całej Polski, w 2023 r. wydał łącznie prawie 808 tys. kart EKUZ turystycznych.