

Ojce, Dziatki i przyjaciele, czyli co i z kim szykuje największy festiwal literatury dziecięcej dla swojej międzypokoleniowej publiczności.
Już w maju, startuje po raz 7. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.
Impreza obejmująca swoim działaniem Warszawę, Wrocław, Gdynię, Sopot, Katowice i Lublin, dodatkowo zapraszając do współpracy mniejsze sąsiadujące miejscowości – wyróżnia się niezwykłą formą. Znakomite książki są prezentowane poprzez niezapomniane wydarzenia, angażujące całe rodziny.
„To nie jest wydarzenie odpowiadające wyłącznie na potrzeby dzieci – wyjaśnia Agnieszka Karp-Szymańska, dyrektorka Festiwalu – rodzice i dziadkowie potrzebują pomocy w budowaniu relacjiz młodymi ludźmi, klucza do ich świata i emocjonalności”. To dlatego wydarzenia festiwalowe -warsztaty, gry, spacery, i wiele innych są pełne po brzegi, a publiczność często przemierza Polskę,podążając za Festiwalem.
Nie da się ukryć, że tegoroczne decyzje ministerialne wprowadziły sporo emocji, a brak dotacjipytania o działania.„Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który świętujemy w tym tygodniu, pragniemyuspokoić naszą dotychczasową i przyszłą publiczność – będziemy z Wami!” – zapewnia dyrektorka.
Festiwal ogłosi program pierwszych miast końcem kwietnia, ale już teraz dziękuje za wsparcie: MiastuStołecznemu Warszawie, Miastu Wrocław, Narodowemu Centrum Kultury, Fundacji ING Dzieciom iwszystkim zaangażowanym instytucjom oraz wydawcom którzy nie oszczędzają wysiłku przy jego przygotowaniu.
Festiwal Ojce i Dziatki od początku swojej działalności mówił o relacjach i potrzebie przyjaźni.Okazuje się, że zasłużył na uznanie i przyjaźń wielu z Was.
Wśród gości m.in. Józef Wilkoń – Ambasador Festiwalu, Paweł Pawlak, Marcin Szczygielski, Barbara Sadurska, Tomasz Samojlik, Adam Robiński, Przemysław Liput, Róża Hajkuś, Boguś Janiszewski, Zofia Stanecka, Marianna Oklejak, Agata Romaniuk i Dominika Czerniak-Chojnacka (którazaprojektuje plakat tegorocznej edycji).
Przypominamy że Festiwal Ojce i Dziatki w 2025 r. nadal może poszczycić się europejskim znakiemjakości EFFE Label. Jego program został także doceniony i włączony w program kulturalny polskiejprezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.
Do zobaczenia!
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa. Patronat honorowy Prezydenta m.st. Warszawy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programukulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025