Ten wpis jest już nieaktualny!

Carpenterowie i ich podróże po świecie

– wystawa fotografii Franka i Frances Carpenterów

2 – 30 września 2024


 Zaułek Hartwigów, ul.Kowalska 3
Wystawa plenerowa, wstęp wolny

W Zaułku Hartwigów przy ul. Kowalskiej 3 można już oglądać plenerową wystawę fotografii „Carpenterowie i ich podróże po świecie”. Przez lata Frank i jego córka Frances dokumentowali codzienne życie ludzi z różnych zakątków globu.

Kolekcja Franka i Frances Carpenterów to bogate archiwum fotograficzne, składające się z około 5400 odbitek, ułożonych w 29 albumach oraz 10 400 luźnych fotografii. Oprócz tego, kolekcja obejmuje 7000 szklanych i filmowych negatywów. Te niezwykłe obrazy powstały w latach 1880-1934, a ich największa część pochodzi z okresu 1910-1925.

Frank i Frances Carpenter nie tylko sami tworzyli te fotografie, ale także z pasją gromadzili je z różnych komercyjnych źródeł. Dzięki temu, kolekcja stanowi niezwykle cenne świadectwo ich podróży po świecie. Odwiedzili Europę, z szczególnym uwzględnieniem fascynującego Kraju Basków, a także Bliski i Daleki Wschód, Afrykę oraz obie Ameryki.


Zdjęcia Carpenterów to nie tylko piękne obrazy, ale przede wszystkim niezwykła dokumentacja życia codziennego ludzi z różnych zakątków świata. Autorzy skupili się na takich aspektach jak: przemysł, odzież, rolnictwo, architektura, transport, edukacja, sztuka, zwyczaje oraz praktyki religijne i duchowi przywódcy.


Z kolei fotografie wykonane w Stanach Zjednoczonych rzucają światło na bogactwo naturalne kraju, jego rolnictwo, przemysł oraz kwestie zdrowia i opieki społecznej. Wśród nich znajdziemy również portrety rdzennych Amerykanów.

 


Biogramy

Frank Carpenter

Urodzony w Mansfield w stanie Ohio Frank G. Carpenter (1855–1924) był dziennikarzem, fotografem, podróżnikiem i autorem książek przyrodniczych. Jego zamiłowanie do podróży zaowocowało artykułami i książkami, które informowały amerykańskich czytelników o życiu w innych krajach i umożliwiły Carpenterowi zgromadzenie imponującego zakresu dokumentacji wizualnej.

Po ukończeniu Uniwersytetu Wooster w 1877 roku, Carpenter rozpoczął pracę jako korespondent gazety Cleveland Leader w Columbus w stanie Ohio, która ostatecznie w 1882 roku zaprowadziła go do Waszyngtonu. Był korespondentem tej gazety do 1888 roku, prowadząc regularną kolumnę na temat życia w Carp’s Washington. W 1885 roku pracował też dla „American Press Association”, a w 1887 roku dla „New York World”. 

Carpenter zebrał wystarczającą liczbę zleceń w syndykatach gazet „Cosmopolitan Magazine”, by opłacić podróż dookoła świata. Odbył ją w latach 1888–1889. To było dla niego jednak wciąż niewystarczające doświadczenie. W 1898 roku przebył 25 000 mil (około 40 tys. km) po Ameryce Południowej.  Później odbywał tournée po Ameryce Środkowej, Południowej i Europie, z których regularnie pisał listy do gazet. 

Jako członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego National Press Club i licznych towarzystw naukowych Carpenter wiele publikował na temat podróży i był autorem „Carpenter’s Geographic Readers” – standardowych tekstów używanych w amerykańskich szkołach od czterdziestu lat. Jego pisma pomogły w popularyzacji antropologii kulturowej i geografii.

Podróże Carpentera po świecie nie przeszkodziły mu w założeniu rodziny i zapuszczeniu korzeni w okolicach Waszyngtonu. W 1883 roku ożenił się z Joanną Condict, z którą miał dwójkę dzieci. Posiadane nieruchomości w Waszyngtonie uczyniły go milionerem. Frank Carpenter zmarł w Nankinie w Chinach w 1924 roku w wieku 69 lat, podczas swojej trzeciej podróży dookoła świata.


Frances Carpenter

Frances Carpenter (1890–1972) zaczęła towarzyszyć swojemu ojcu Frankowi w jego podróżach jako sekretarka i fotografka po ukończeniu Smith College w 1912 roku. Jest współautorką wielu książek, w tym „The Clothes We Wear” (1926) i „The Foods We Eat” (1926). Później zredagowała artykuły, które jej ojciec napisał w 1880 roku na temat życia w Waszyngtonie, czego efektem była publikacja „Carp’s Washington” (1960).

Odziedziczywszy po ojcu zainteresowanie kulturami spoza Stanów Zjednoczonych, Frances Carpenter została autorką i geografką. O obcych legendach i ludach pisała dla młodego czytelnika w książkach takich jak „Our Neighbors Near and Far” (1933) i „Tales of A Russian Grandmother” (1933). Niektóre książki zawierają także ilustracje, które wybrała z kolekcji Carpenterów. 

Frances była członkinią Królewskiego Towarzystwa Geograficznego i wiceprezeską Międzynarodowego Towarzystwa Geografek. Wyszła za mąż za W. Chapina Huntingtona, radcę handlowego Ambasady Amerykańskiej w Paryżu. Jako pani W. Chapin Huntington przekazała kolekcję zdjęć swojego ojca Bibliotece Kongresu w 1951 roku i robiła to aż do swojej śmierci w 1972 roku.

Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Wystawa została przygotowana przez Katarzynę Godulę, Ewelinę Królik, Magdalenę Kulkę oraz Wiktorię Mirosław – uczennice Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie w ramach praktyk odbywanych w Warsztatach Kultury w Lublinie w 2023 roku.