Magiczna Latarnia

Ruszyły zapisy do Magicznej Latarni

Nabór trwa do 26 stycznia 2025 r.

Rozpoczęły się zapisy do klubu filmowego skierowanego do dzieci w wieku od 6 do 12 lat! Od jedenastu lat Magiczna Latarnia wzrusza, rozśmiesza, uwrażliwia i edukuje młodych ludzi, którzy kochają kino i lubią oglądać filmy w towarzystwie swoich rówieśników. Czy trzeba większego dowodu zaufania, aby otworzyć zapisy na kolejny rok? 

Magiczna Latarnia to gratka dla małych kinomanów, którzy chcą pochwalić się znajomością historii kina, gatunków filmowych czy wykorzystywanych w obrazach technik. Przede wszystkim to jednak okazja do przeżycia filmowej przygody. Tegoroczny program znów obfituje w doskonałe propozycje.

Kto chciałby poznać dziewięcioletniego chłopca imieniem Omri, który w magiczny sposób ożywił malutką figurkę Indianina? A może interesująca okaże się podróż do Egiptu w towarzystwie dwóch osławionych Galów? Będzie też szansa na spędzenie świąt z Kevinem, który został sam w domu. Z całorocznym repertuarem można się zapoznać na naszej stronie, a organizatorzy obiecują, że zaczną sezon na wesoło, w towarzystwie Harolda Lloyda, jednego z najsłynniejszych aktorów komedii slapstickowych (popularnych za czasów kina niemego). Każdy pokaz poprzedzony będzie zabawnym i pouczającym przedstawieniem oraz lekturą komiksowej broszury, które dodatkowo wprowadzą w temat prezentowanego filmu. 

Jak dołączyć do klubu?

Bezpłatna karta członkowska pozwala dołączyć do klubu dziewczynkom i chłopcom w wieku od 6 do 12 lat. Dzieci uczestniczą w pokazach bez rodziców. Nad ich bezpieczeństwem podczas seansów czuwają przeszkoleni Wolontariusze i Wolontariuszki oraz pracownicy i pracownice Warsztatów Kultury w Lublinie. Dodatkowe informacje o uczestnictwie w Magicznej Latarni dostępne są na stronie internetowej Warsztatów Kultury. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza online do 27 stycznia lub do wyczerpania limitu miejsc.


Informacje praktyczne:
Kiedy: 16–27 stycznia 2025 | nabór
luty 2025 – grudzień 2025 | pokazy filmowe – 9 wybranych niedziel, godz. 11.00 – dokładny harmonogram poniżej | spotkania Magicznej Latarni trwają zwykle ok. 2 godzin

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dzieci w wieku 6–12 lat
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (wymagane uczestnictwo w 9 pokazach)
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

 

Program w roku 2025:

  • 16.02.2025, godz. 11.00 | „Jeszcze wyżej”, reż. Fred C. Newmeyer, Sam Taylor, 1923 r.
  • 16.03.2025, godz. 11.00 | „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”, reż. Alain Chabat, Francja 2002 r.
  • 13.04.2025, godz. 11.00 | „Heidi”, reż. Alain Gsponer, Szwajcaria 2015 r.
  • 18.05.2025, godz. 11.00 | „Cyrk”, reż. Charlie Chaplin, USA 1928 r.
  • 22.06.2025, godz. 11.00 | „Indianin w kredensie”, reż. Frank Oz, USA 1995 r.
  • 21.09.2025. godz. 11.00 | „Serce dębu”, reż. Laurent Charbonnier i Michel Seydoux, Francja, 2021 r.
  • 19.10.2025, godz. 11.00 | „Biała grzywa” oraz „Czerwony balonik”, reż. Albert Lamorisse, Francja, 1952-1956 r.
  • 16.11.2025, godz. 11.00 | „Kevin sam w domu”, reż. Chris Colombus, USA 1990 r.
  • 14.12.2025, godz. 11.00 | „Kot w Paryżu”, reż. Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol, Francja, Szwajcaria, Holandia, Belgia 2010 r.

Zgłoś się do wolontariatu

Jednocześnie Warsztaty Kultury w Lublinie poszukują pełnych energii i chęci do działania osób, którzy chciałyby pomóc przy seansach odbywających się w klubie filmowym Magicznej Latarni. 

– Szukamy Wolontariuszek i Wolontariuszy w wieku od 13 lat, którzy zadeklarują obecność na co najmniej 5 z 9 seansów. W ciągu roku, w ramach Magicznej Latarni, oglądamy filmy raz w miesiącu, w jedną z niedziel (zgodnie z poniższym harmonogramem), zawsze o godzinie 11.00. Wolontariusze i Wolontariuszki działają od godziny 10.00 do około 13.00, zależnie od czasu trwania pokazywanego filmu. Spotykamy się od lutego do grudnia z wakacyjną przerwą w lipcu i sierpniu – tłumaczą organizatorzy.


Do obowiązków Wolontariuszy i Wolontariuszek będzie należało:

  • rozstawianie krzeseł,
  • przygotowanie stolika, na którym będzie sprawdzana lista obecności,
  • sprawdzenie listy obecności,
  • podbicie kart klubowych przybyłym uczestnikom i uczestniczkom,
  • czuwanie w trakcie seansów nad komfortem dzieci,
  • dbanie o porządek.


Osoby przyjęte przejdą szkolenie dotyczące projektu, zasad funkcjonowania klubu filmowego Magicznej Latarni oraz dokładny instruktaż dotyczący obowiązków w trakcie seansów. 

Wolontariuszki i Wolontariusze otrzymają potwierdzenie udziału w programie wolontariackim. Dla osób, które planują rozwój kariery zawodowej związanej z pedagogiką, będzie to przydatny dokument poświadczający zdobyte umiejętności i doświadczenie w opiece nad dziećmi.
Wolontariat w klubie filmowym Magicznej Latarni to także doskonała okazja, żeby zacząć swoją przygodę z wolontariatem, szansa do rozwoju osobistego oraz na poznanie nowych ludzi i nawiązanie cennych kontaktów.



O Magicznej Latarni


Magiczna Latarnia to udana próba przeszczepienia na grunt polski programu edukacyjnego realizowanego od ponad 20 lat z wielkim sukcesem w Szwajcarii (jest tam już ponad 70 klubów) i w 17 innych krajach świata. Lubelski klub prowadzony jest przez Warsztaty Kultury od 2014 roku i do dziś to jedyny Klub Magicznej Latarni w Polsce.
Podczas seansów Magicznej Latarni dzieci odkrywają wielkie emocje kina i dzielą się tymi wyjątkowymi chwilami ze swoimi rówieśnikami, wyrabiając w sobie zmysł krytyczny, szczególnie istotny w obecnym świecie zdominowanym przez media audiowizualne. Międzynarodowy klub filmowy pozwala uczestnikom i uczestniczkom odbyć magiczną podróż po historii światowej kinematografii oraz lepiej rozumieć dzisiejsze zjawiska audiowizualne.

Opisy filmów Magicznej Latarni:

16.02 | „Jeszcze wyżej”, reż. Fred C. Newmeyer, Sam Taylor, 1923 r.
Karkołomna wspinaczka po ścianie wieżowca? Wszystko jest możliwe, jeśli zabiera się za to najsłynniejszy obok Charliego Chaplina i Bustera Keatona aktor komedii slapstickowych – Harold Lloyd. Kino nieme w najlepszym i najbardziej zabawnym wydaniu!

16.03 | „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”, reż. Alain Chabat, Francja 2002 r.
Poznajmy historię dwóch osławionych Galów podczas ich podróży do Egiptu. Czy niezwykła siła jaką dysponują pomoże im w wybudowaniu pałacu na zlecenie Kleopatry w zaledwie 3 miesiące? Sprawa jest o tyle ważna, że jeśli nie uda im się wywiązać ze zobowiązania, Królowa rzuci osoby odpowiedzialne za porażkę na pożarcie krokodylom. Znakomita komedia o niezwykle lekkich dialogach, okraszona świetnym polskim dubbingiem.

13.04 | „Heidi”, reż. Alain Gsponer, Szwajcaria 2015 r.
Ekranizacja bestsellerowej powieści dla dzieci o dziewczynce, która wraz z dziadkiem zamieszkuje w Alpach Szwajcarskich. Wcześniej wychowująca się bez rodziców dziewczynka zamieszkuje u swojej ciotki w mieście. W górach dziewczynka zaprzyjaźnia się z niewiele od niej starszym Peterem i wraz z nim oraz innymi dziećmi przeżywa niesamowite przygody na łonie natury. Jednak niebawem ciotka dziewczynki powraca z podróży i postanawia zabrać Heidi z powrotem do Frankfurtu.

18.05 | „Cyrk”, reż. Charlie Chaplin, USA 1928 r.
Uciekając przez policjantem Tramp, czyli bezrobotny włóczęga, przypadkowo trafia na cyrkową arenę, wzbudzając aplauz widowni. Dyrektor cyrku (Al Ernest Garcia) postanawia zatrudnić go jako woźnego, licząc, że przy okazji będzie rozśmieszał widzów. W ten sposób Tramp zostaje „zawodowym” komikiem. Jednak atmosfera pracy w cyrku jest daleka od spokojnej. Do tego zakochuje się bez wzajemności w woltyżerce. 

22.06 | „Indianin w kredensie”, reż. Frank Oz, USA 1995 r.
„Indianin w kredensie” to wzruszająca historia dziewięcioletniego chłopca imieniem Omri, który w magiczny sposób ożywia Małego Niedźwiedzia, swą trzycalową figurkę Indianina. Wspólnie wkraczają w świat cudownej przygody pełnej dziwów i niezwykłych wrażeń. 

21.09 | „Serce dębu”, reż. Laurent Charbonnier i Michel Seydoux, Francja 2021 r.
Dawno, dawno temu był sobie liczący dwieście dziesięć lat dąb, który był filarem swojego królestwa… Ten widowiskowy film przygodowy ma niezwykłą obsadę: wiewiórki, chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych, sójki, mrówki, myszy polne… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego majestatycznego drzewa, od korzeni aż po gałęzie, czerpiąc z niego pożywienie, schronienie i ochronę. To poetycka oda do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura. 

19.10 | „Biała grzywa” oraz „Czerwony balonik”, reż. Albert Lamorisse, Francja 1952–1956 r.
Biała grzywa” to opowieść o małym chłopcu – Folco, który żyje samotnie z dziadkiem i małym braciszkiem w Camargue we Francji. Chłopiec czuje się bardzo samotny, ponieważ nie ma żadnego przyjaciela, a swoje uczucia przelewa na pewnego dzikiego, białego rumaka, który uciekł ranczerom.

Czerwony balonik” to historia o tym, jak mały chłopiec zaprzyjaźnia się z czerwonym balonikiem, który zaczyna za nim podążać. Razem idą na przystanek autobusowy, do szkoły i do kościoła. Bawią się na ulicach Paryża i próbują uciec gangowi chłopców, którzy postanawiają ukraść balonik.

16.11 | „Kevin sam w domu”, reż. Chris Colombus, USA 1990 r.
8-letni Kevin McCalister (Macaulay Culkin) staje się „panem na włościach”, gdy jego rodzina w ferworze pakowania zapomina zabrać chłopca na świąteczne ferie. To, co z pozoru wydawało się być spełnieniem marzeń: nie ma rodziców, nie ma strofowania, jest pełna swoboda i żadnych awantur, stało się prawdziwym utrapieniem. Kevin musi ochronić dom przed włamywaczami (Joe Pesci i Daniel Stern), używając całej swej dziecięcej wiedzy z zakresu robienia psikusów i montowania pułapek. Nawet jeśli już oglądaliście ten film, dzięki spotkaniu w Magicznej Latarni, spojrzycie na niego zupełnie inaczej.

14.12 | „Kot w Paryżu”, reż. Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol, Francja, Szwajcaria, Holandia, Belgia 2010 r.
Kot Dino wiedzie podwójne życie. Za dnia mieszka w domu z małą dziewczynką Zoe i jej mamą, zaś nocą towarzyszy sprytnemu włamywaczowi Nico. Dziwna sprawa, zwłaszcza, że mama Zoé jest policjantką i właśnie ściga bandę Costy zamieszanego w zabójstwo jej męża, taty Zoé. Zbieg okoliczności sprawi, że Zoé spotka Costę i nie będzie to miłe spotkanie. Na szczęście jest z nią Dino.