Otwarte spotkanie autorskie z prof. dr hab. Katarzyną Smyk

„Magia przejścia w polskiej kulturze ludowej.
Przekazy o śmierci i pogrzebie – nasza tradycja a współczesność”.

 28 października 2024 r., g.17:00

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Ludowych (Lublin, ul. Grodzka 14). 

Fundacja tu obok serdecznie zaprasza do udziału w ostatnim wydarzeniu projektu „Jesienne porządki vol. 2 – Zostaw ład przed odejściem”.

W poniedziałek, 28 października 2024 roku, o godz. 17.00 odbędzie się otwarte spotkanie autorskie z prof. dr hab. Katarzyną Smyk zatytułowane „Magia przejścia w polskiej kulturze ludowej. Przekazy o śmierci i pogrzebie – nasza tradycja a współczesność”.


Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian. Wstęp wolny. Projekt został dofinansowany przez Miasto Lublin. Zapraszamy!

Dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; językoznawczyni, kulturoznawczyni, folklorystka, semiotyczka kultury. Badaczka kultury tradycyjnej i posttradycyjnej, obrzędów, zwyczajów, wierzeń, tekstów folkloru i sposobów ich funkcjonowania we współczesnej kulturze polskiej i w systemie wartości współczesnych Polaków. Autorka blisko 200 artykułów naukowych na temat współczesnych tekstów kultury, folkloru polskiego, poezji ludowej oraz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i redaktorka wielu monografii, m.in. na temat polskiej choinki, spycimierskiego Bożego Ciała, poezji Jana Pocka. Zaangażowana społecznie w pracę nad utrwalaniem tradycji regionalnych jako istotnego, protożsamościowego wymiaru kultury polskiej.
Zasiada w radach naukowych muzeów i instytucji kultury, jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Sekcji Polskiej IOV (członek Prezydium), Sekcji Literatury STL, Rady Artystycznej Sejmików Teatrów Wsi Polskiej, zarządu oddziału lubelskiego Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Komisji Folklorystycznej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów, ekspertką Polskiej Komisji Akredytacyjnej (w dyscyplinach nauki o kulturze i religii oraz językoznawstwo), współpracowniczką Laboratorium Semiotycznego Wydziału Artes Liberales UW. Przewodniczy Radzie ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kadencjach 2019–2022 i 2023-2027. Uhonorowana m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2009) i brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2023).


O projekcie:
„Jesienne porządki vol. 2 – Zostaw ład przed odejściem” to kolejne działanie Porannego Domu Kultury, prowadzonego przez fundację tu obok. To cykl warsztatów, spotkań autorskich, spacerów tematyczno-edukacyjnych prowadzonych wokół tematyki związanej z szeroko rozumianą jesienią – przemijaniem w przyrodzie, w życiu osobistym i społecznym. Projekt kontynuuje i rozwija rozpoczęty w 2023 autorski projekt Marty Kurowskiej, prezeski fundacji tu obok, pod wieloznacznym tytułem „Jesienne porządki”.

W maju odbył się pierwszy warsztat ph. „Zostaw ład przed odejściem, czyli jak być dobrym przodkiem”, który poprowadziła pomysłodawczyni projektu Marta Kurowska, a kolejny – w czerwcu, artystka fotograficzka Dorota Mościbrodzka, na którym podjęto temat czy i dlaczego ważne są dla nas rodzinne fotografie i jak o nie dbać. W trakcie 1. otwartego spotkania autorskiego prof. dr hab. Dariusz Chemperek (UMCS) dzielił się wiedzą na temat „spraw ostatecznych” w kulturze staropolskiej. W sezonie wakacyjnym zorganizowane zostały 2 spacery edukacyjne z przewodnikami i historykami po nekropoliach lubelskich. Po wakacjach warsztat o porządkowaniu dokumentów rodzinnych prowadziła Agnieszka Konstankiewicz – wicedyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie, a warsztat o porządkowaniu domowej biblioteczki przygotowała Ewa Hadrian.

2. otwarte spotkanie autorskie z prof. dr hab. Katarzyną Smyk pt. “Magia przejścia w polskiej kulturze ludowej. Przekazy o śmierci i pogrzebie – nasza tradycja a współczesność” wieńczy projekt „Jesienne porządki vol. 2 – Zostaw ład przed odejściem” realizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin.