
Spektrum w kinie – seria pokazów filmowych
Sztuka wrażliwości
- 8 kwietnia, godz. 19.00 – „W kosmosie nie ma uczuć” (lektor)
- 17 kwietnia, godz. 19.00 – „Mój syn Ezra” (napisy)
- 29 kwietnia, godz. 19.00 – „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” (napisy)
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dla młodzieży od 12. roku życia i dorosłych
Wstęp wolny
Kwiecień to miesiąc świadomości autyzmu. Z tej okazji zapraszamy na serię pokazów filmowych przybliżających tematykę tego zaburzenia. Poznamy bohaterów i bohaterki w spektrum, którzy doświadczają trudności dnia codziennego, nie zawsze rozumieją prawidłowości rządzące światem oraz relacji międzyludzkich ale mają niesamowite zainteresowania, doświadczają niezwykłych historii oraz chcą kochać i być kochanymi.
Widzowie obejrzą m.in. szwedzki komedio-dramat „W kosmosie nie ma uczuć” Andreasa Öhmana (8 kwietnia). Głównym bohaterem jest 18-letni Simon (w tej roli Bill Skarsgård), który cierpi na zespół Aspergera. Żeby móc funkcjonować w codziennym życiu, musi sztywno trzymać się swoich rutyn. Stałe pory posiłków, te same potrawy, ten sam zestaw ubrań – dzień za dniem, tydzień za tygodniem. Simon mieszka ze swoim bratem Samem (Martin Wallström), który pomaga mu we wszystkim, oraz jego partnerką. Pewnego dnia dziewczyna nie wytrzymuje i odchodzi, a Sam popada w depresję. Dla Simona oznacza to katastrofę. Musi znów odnaleźć sposób na odtworzenie swojego zrutynizowanego świata.
W czwartek 17 kwietnia organizatorzy zapraszają na komedię „Mój syn Ezra” w reżyserii Tony’ego Goldwyna. Film opowiada o aspirującym komiku Maxie, którego życie to nieustanny chaos i improwizacja. Mieszka on z ojcem, wciąż próbuje przebić się w świecie komedii, ma za sobą nieudane małżeństwo i autystycznego syna o imieniu Ezra, którego kocha nad życie.
Na pewno Max nie jest encyklopedycznym wzorcem statecznego ojca, ale serca nie można mu odmówić. Gdy dowiaduje się, że jego była żona za namową lekarza chce umieścić Ezrę w szkole specjalnej, Max bez jej wiedzy zabiera syna w podróż przez Stany. Nie chce pozwolić, by szkolne mury oddzieliły chłopca od zwykłego życia i na zawsze zamknęły go w jego własnym świecie. Wierzy, że „inność” Ezry nie jest wyrokiem skazującym go na funkcjonowanie na marginesie tzw. normalnego świata. Eskapada pełna szalonych perypetii i niezwykłych spotkań będzie dla ojca i syna okazją do odkrycia na nowo łączącej ich więzi i przeżycia przygód, które udowodnią, że „normalność” jest przereklamowana.
W rolach głównych zobaczymy m.in. Bobby’ego Cannavale’a, Roberta De Niro i Williama A. Fitzgeralda.
Ostatnim filmem serii będzie przejmujący dramat „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” Stephena Daldry’ego. Bohaterem filmu jest Oskar, chłopiec w spektrum autyzmu. Jego ojciec ginie w zamachu WTC a chłopiec nie może pogodzić się z jego nieobecnością. Oskar postanawia odnaleźć zamek, do którego posiada pozostawiony przez swojego tatę klucz. To nie jest opowieść o 11 września, to historia o każdym dniu później.
Film zdobył dwie nominacje do Oscara. W rolach głównych zdobywcy Nagrody Akademii Tom Hanks i Sandra Bullock oraz dwukrotnie nominowany do Oscara Max von Sydow.
Dostępność
Kino przyjazne sensorycznie. Dostępne słuchawki wyciszające oraz pufy.
Zapytaj o udogodnienia: https://forms.gle/h9h1Pymro8BPd3hi9.
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
Jak trafić: https://youtu.be/Vwch6q1EnSI
Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”