Kwietne korony – wystawa Magdy Zaworskiej
19 grudnia 2024 r., godz. 18.00 – wernisaż
20, 23, 24, 30, 31 grudnia 2024 r. oraz 2 i 3 stycznia 2025 r.,
godz. 11.00–17.00 – ekspozycja
Galeria Gradzienice, ul. Grodzka 5a – piwnica
Wstęp wolny
Pannę młodą łatwo jest rozpoznać po jej stroju, a szczególnie po nakryciu głowy. Dziś przyszłe mężatki najczęściej zakładają biały welon lub drobne ozdoby, lecz kiedyś były to bogato dekorowane, różnorodne w zależności od regionu formy wieńców lub koron. Choć podobne ozdoby nosiły na głowach także druhny, wieniec panny młodej był wyjątkowy i odgrywał ważną rolę. Miał też zapewnić magiczną ochronę, być swoistym talizmanem, który chroni ją w niebezpiecznym momencie przemiany, jaka dokonuje się w czasie obrzędu.
Wystawa „Kwietne korony” to finalny rezultat projektu artystyczno-badawczego realizowanego przez Magdę Zaworską w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Materiały źródłowe dotyczące tradycyjnych nakryć głowy panien młodych z wybranych regionów Polski (m.in. lubartowskiego, zamojskiego, sieradzkiego, kieleckiego, łańcuckiego czy bytomskiego) i różnorodność znaczeń tych dekoracji były punktem wyjścia dla Magdy Zaworskiej. Na wystawie zobaczymy stworzoną przez autorkę kolekcję reinterpretacji koron ślubnych udokumentowaną na fotografiach.
„Swoją pracą chciałam przypomnieć o bogatej tradycji ślubnych nakryć głowy, wskazać na jej siłę i potencjał. A poprzez reinterpretacje i opracowanie nowych wzorów z użyciem głównie żywych, sezonowych roślin zachęcam do tworzenia współczesnych koron i wieńców, w których warstwa znaczeniowa jest równoprawna z estetyczną. Ważne było dla mnie zarówno twórcze nawiązanie do tradycyjnych form, jak i do symboliki użytych materiałów” – mówi autorka.
Wystawie będzie towarzyszyć katalog opublikowany w formie online.
Dla kogo: bez ograniczeń wiekowych
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy wydarzenia: Warsztaty Kultury w Lublinie, Galeria Gardzienice