Małe Inne Brzmienia program dla dzieci
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia (27–30 czerwca, Lublin), czyli najbardziej zaskakujące muzycznie wydarzenie w Polsce, startuje już w przyszłym tygodniu. Z myślą o fanach i fankach dobrej muzyki, którzy pojawią się na Festiwalu razem z dziećmi, organizatorzy przygotowali jak co roku specjalny program dla najmłodszych. Dzieci wyruszą w literacko-dźwiękową podróż po świecie legend i historycznych ciekawostek, zanurzą się w tajemnicze i klimatyczne „Duszne historie” Dominiki Czerniak-Chojnackiej, a także odkryją moc „strasznych dźwięków” podczas wyjątkowych warsztatów perkusyjnych.
To 17. edycja organizowanych przez Warsztaty Kultury lubelskich Innych Brzmień i 11. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.
Małe Inne Brzmienia to autorski program edukacyjny towarzyszący Festiwalowi Wschód Kultury – Inne Brzmienia, którego rolą jest oswajanie dzieci i młodzieży z różnymi gatunkami muzycznymi oraz pokazanie, że muzyka to bogate terytorium poznawcze, stwarzające ogromne pole dla pasjonującej zabawy.
Wszystkie warsztaty mają charakter praktyczny i nastawione są na wzmacnianie twórczego potencjału uczestników i uczestniczek. Tworząc program wydarzenia, organizatorzy stawiają sobie za cel rozwijanie aktywnych postaw, kreatywnego myślenia oraz umożliwianie dzieciom i młodzieży spotkań z muzykami i muzyczkami. Wartością nadrzędną zawsze jest dialog i otwieranie się na rzeczywiste potrzeby uczestników i uczestniczek. Warsztaty pozwalają odkryć swój potencjał twórczy w atmosferze wspaniałej zabawy.
W ramach Małych Innych Brzmień odbędą się m.in. warsztaty muzyczne z cyklu „Zagrajmy sobie!” realizowane przez Fundację Kultura Enter dzięki wsparciu Miasta Lublin.
Program
„Duszne historie” – rodzinna wystawa ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej
Uff… jak duszno! Kto by pomyślał: tu duchini, tam duch, tu jakieś dziwne emanacje… cała Polska ma mnóstwo tajemniczych historii i wcale ich nie ukrywa. Dzielna pisarka Martyna Skibińska pozwoliła wybrzmieć zakurzonym historiom i rozszyfrowała kto, gdzie oraz jakie wydaje jęki i dlaczego. Już-nie-tak-dzielna ilustratorka, Dominika Czerniak-Chojnacka, podpatrzyła duchy i zobrazowała je w formie wyjątkowej, bo niemalże fotograficznej. Twarzy duchom, które dawno zapomniane tylko pohukują na zamkach i w pałacach, użyczyli jej krewni i znajomi. Tym samym powstał „Duchowy Przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem”. Wydany przez Wydawnictwo Dwie Siostry, oferuje się jako nieodłączny kompan wszelkich wakacyjnych (i nie tylko) podróży po kraju. Tymczasem na zachętę, razem z Warsztatami Kultury w Lublinie, zaprezentowana zostanie wyjątkową wystawa, na którą składa się 46 grafik ze wspomnianej książki. Powiększone, opatrzone przypisami, oddziałują nieco inaczej niż na stronach przewodnika. Karta z zadaniami pozwala zatrzymać się dłużej na ilustracjach i poszperać w ich złożonej strukturze.
Dominika Czerniak-Chojnacka – magister etnologii i antropologii kulturowej, doktor sztuk pięknych, asystentka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Z zawodu muzyk instrumentalista, podyplomowo pedagog. Prowadzi warsztaty plastyczne z dziećmi i dorosłymi. Współpracuje z wydawnictwami i licznymi ośrodkami kultury. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych nagród, m.in. wyróżnienia w konkursie BolognaRagazzi Award 2019 za książkę „Kominiarz Piekarz”, nagrody jury w konkursie Ananas International Illustration Exhibition 2019 na Międzynarodowych Targach Książki w Pekinie czy wyróżnienia w konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku 2019. Zilustrowane przez nią „Dwa słowa” Anny Taraski zdobyły Nagrodę Edytorską DOBRE STRONY (2022) i wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY.
Informacje praktyczne:
Kiedy: 27–30 czerwca 2024 r., w godz. 10.00–18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Wstęp wolny. Wystawa dla dzieci w wieku 10+ wraz z opiekunami.
Gramy! Straszymy! – spotkanie literacko-dźwiękowe
Jeśli myślisz, że w Polsce straszą tylko Biała Dama i Rycerz bez Głowy, to upiornie się mylisz! O tym, że jest inaczej, wyraźnie mówi „Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem” (Wydawnictwo Dwie Siostry 2024), czyli koszmarnie zabawny przewodnik po miejscach nawiedzonych i niesamowitych.
Jak wynika z badań duchologicznych, zjawy, czarownice, wampiry, diabły i inne nadprzyrodzone istoty występują w naszym kraju całkiem licznie, od Szczecina po Łańcut i od Wałbrzycha po Kętrzyn. Można je napotkać nie tylko w zamkach i pałacach, ale też w dawnym bunkrze, pod mostem, a nawet w windzie, nie mówiąc o jaskiniach i leśnych uroczyskach.
Gdzie ich szukać? Dzięki temu przewodnikowi poznasz nie tylko sławne nawiedzone i magiczne miejsca jak Łysa Góra, Łęczyca czy zamek Książ, ale też te mniej znane, gdzie zapuszczają się tylko doświadczeni ducholodzy. Dowiesz się, gdzie mieszkał król-pirat, gdzie grasowały okrutne rozbójniczki i gdzie jest jedyny w Polsce pomnik UFO. Przekonasz się, kto nudzi się w krypcie, kto po nocy odwiedza swoją dawną fabrykę i czyje jęki słychać w pewnym pałacu na Mazowszu. Poznasz prezeskę towarzystwa białych i czarnych dam, zajrzysz do miasta duchów, do tajemniczych piramid i do słynnego zamkowego wychodka, a także sprawdzisz na własnej skórze moc starożytnych megalitów.
Uczestników i uczestniczki spotkania niesamowitym szlakiem legend i ciekawostek historycznych oprowadzać będzie autorka przewodnika – Martyna Skibińska. Wszystkie odważne dzieci wraz ze swoją przewodniczką będą mogły zanurzyć się w świat przedziwnych historii oraz pełnych czarnego humoru ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Będzie też niejedna okazja do tego, by samemu zabawić się w ducha i trochę postraszyć rodziców czy innych uczestników spotkania.
Martyna Skibińska – chodziła do szkoły, a nawet do kilku. Ten czas spędziła głównie na czytaniu książek pod ławką. Nie były to lektury szkolne, ale tylko dlatego, że lektury czytała podczas wakacji. Kiedy dorosła, napisała kilka książek dla dzieci („Kazio i nocny potwór”, „Nieobliczalne owieczki”). Uwielbia towarzystwo zjaw leśnych, żałuje, że nie jest czarownicą i ma nadzieję, że kiedyś sama będzie gdzieś straszyć. Oficjalnie przedstawia się jako anglistka, scenarzystka, copywriterka, doradczyni firm odpowiedzialnych społecznie i czcicielka mchu.
Spotkanie odbędzie się w scenerii wystawy „Duszne historie”.
Informacje praktyczne:
Kiedy: 30 czerwca 2024 r., w godz. 11.00–12.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo: dla dzieci w wieku 8+ wraz z opiekunami
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie innebrzmienia.eu, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Warsztaty perkusyjne – „Bardzo straszne dźwięki”
Jakim głosem mówi zjawa? Co słychać kiedy ktoś się skrada w lesie? Jakie odgłosy mogą rozbrzmiewać w opuszczonym domu? Czy skrzypiąca podłoga zawsze przeraża? Jak wyobrażasz sobie brzmienie starego zamczyska? Podczas warsztatu stworzysz dźwięki jak z horroru. Spraw, by po usłyszeniu Twojej ścieżki dźwiękowej włos się jeżył na głowie, a przez ciało przebiegały ciarki. Możesz się zabawić zupełnie na serio albo przygotować upiorny muzyczny żart.
Podczas warsztatów, które poprowadzi Zuzanna Ossowska, porozmawiamy o dźwiękach budzących grozę i ich znaczeniu dla wywołania określonego efektu w widzu/słuchaczu. Powspominamy najstraszniejsze odgłosy, jakie zostały w naszej pamięci. Poznamy podstawy tworzenia efektów dźwiękowych w kinie oraz, co najważniejsze, zastanowimy się jak mogą brzmieć miejsca opisane na kartach „Duchowego Przewodnika po Polsce” Martyny Skibińskiej (Wydawnictwo Dwie Siostry 2024) i postaci wykreowane przez Dominikę Czerniak-Chojnacką na potrzeby książki i wystawy „Duszne Historie”.
Do dyspozycji warsztatowczów i warsztatowiczek będzie zestaw perkusjonaliów (floor tom, shaker, rura deszczowa itp.), pakiet różnych przedmiotów codziennego użytku (np. deska do krojenia, szklana butelka, gazeta), mikrofony, efekty i oczywiście własne głosy oraz ciała.
Zuzanna Ossowska – multiinstrumentalistka, songwriterka, producentka. Jej instrumentem dyplomowym jest gitara basowa, ale gra też na perkusji, pianinie, gamelanie (indonezyjskich idiofonach) i śpiewa. Literaturoznawczyni z doktoratem o muzyce w dwudziestowiecznej prozie, zajmuje się sztuką w teorii i praktyce: pisze artykuły naukowe i popularyzatorskie, prowadzi autorską rubrykę w magazynie „Muzyk”, gdzie przygląda się dźwiękom kulturoznawczym okiem. Swoją autorską muzykę publikuje pod szyldem OS.SO, ale pisze też piosenki dla innych artystów i zajmuje się ich produkcją. Jako edukatorka podchodzi do muzyki całościowo.
Warsztaty odbędą się w scenerii wystawy „Duszne historie”.
Informacje praktyczne:
Kiedy: 30 czerwca 2024 r., w godz. 13.00–13.40 – I grupa, 13.50–14.30 – II grupa
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo: dla dzieci w wieku 7+ wraz z opiekunami
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie innebrzmienia.eu, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Wschód Kultury – Inne Brzmienia
Tegoroczna edycja Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 27–30 czerwca 2024 r. Jest to prawdziwe święto dla miłośniczek i miłośników muzyki alternatywnej, gdzie zawsze można liczyć na różnorodność stylistyczną i gatunkową, wysoką jakość artystyczną, oryginalność oraz na międzypokoleniowy, interdyscyplinarny program. Każdego roku, poza muzyką, publiczność może obcować z wartościową literaturą, ciekawym kinem, propozycjami z obszaru sztuk wizualnych i fotografii czy brać udział w programie warsztatowym dla całych rodzin.
Przypominamy, że artystami i artystkami, którzy zaprezentują się podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są: wirtuoz fortepianu Lubomyr Melnyk, założyciel labelu On-U Sound Adrian Sherwood, psychodeliczno-dubowa supergrupa African Head Charge oraz połączone siły włoskich i japońskich legend awangardowego jazzu, czyli projekt RuinsZu. W Lublinie zobaczymy także nowojorskiego kompozytora i maestro gitary, jakim jest Yonatan Gat, żywiołowych Meksykanów z grupy Sonido Gallo Negro, zjawiskową Halinę Rice i jej taneczny live act oraz mroczny rockowy występ Kanadyjczyka Alexa Henry’ego Fostera.
W line-upie Festiwalu znajduje się także belgijski kobiecy kolektyw Ladr Ache, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, rockowi Gruzini z Bedford Falls, badfocus – czeski specjalista od muzyki klubowej – a także artyści z Ukrainy – SI Process oraz DZ’OB. Tegoroczna reprezentacja polskiej sceny muzycznej podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia to oktet Marka Pospieszalskiego w specjalnym projekcie z gościniami – Anną Pašić oraz Tamarą Kurkiewicz. Elektroniczno-przebojowe Coals, jazzowo-taneczne Tropical Soldiers in Paradise, a także mocniejsze uderzenie reprezentowane przez Ugory, Ciśnienie i Mùlk.
Na wszystkich miłośników i miłośniczki ambitnego kina czeka Move East Movie, czyli cykl filmowy przybliżający polskiemu odbiorcy współczesną kinematografię naszych wschodnich sąsiadów oraz prezentujący kino czułe społecznie i ciekawe artystycznie. W tym roku podczas Festiwalu będzie można obejrzeć takie tytuły jak: „Mustache Funk”, reż. Oleksandr Kovsh, „Kamień. Papier. Granat.” i „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, reż. Iryna Tsilyk oraz „Pamfir”, reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk.
W ramach modułu literackiego Festiwalu odbędzie się dziewięć premier wydawniczych, m.in. przekłady poezji i prozy współczesnych autorów i autorek z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Estonii, w tym wydania książkowe projektu Literary Eastern Express (LEE), który stanowi dopełnienie i rozwinięcie działań serii „Wschodni Express”. Wśród nowości wydawniczych znajdują się gatunki takie jak komiksy, esej historyczny czy literatura dziecięca. Premierom towarzyszyć będą dyskusje związane zarówno z tematyką samych książek, jak i kontekstem społeczno-kulturowym, w jakim powstawały.
Fotografie Grażyny Rutowskiej – ikony fotoreportażu lat 70., rodzinna wystawa „strasznych” ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej, wyjątkowe projekty okładek książek z serii Wschodni Express oraz wizualna dokumentacja polskich śladów w ciekawej historii legendarnej angielskiej wytwórni płytowej „On-U Sound” to z kolei propozycje dla fanów i fanek sztuk wizualnych towarzyszące Festiwalowi Wschód Kultury – Inne Brzmienia.
Wstęp na Festiwal niezmiennie jest bezpłatny.
Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury
Wschód Kultury – Inne Brzmienia
27–30 czerwca 2024 r.
Lublin, Błonia pod Zamkiem
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Patroni medialni: Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin, Polityka, Gazeta Wyborcza, HIRO, nowamuzyka.pl, Kultura Enter, Onet
Sponsor: Browar Zakładowy
Organizatorzy festiwalu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.
Festiwal działa na rzecz równości płci w branży muzycznej w sieci Keychange.