Miasto Movie w kwietniu

MIASTO POLITYKI

Filmowa wiosna w Miasto movie skupi się na kinematografii związanej z zagadnieniami z kręgu polityki.

Polityka często rozpala wyobraźnię ludzi, potrafi równie szybko rozwiązywać konflikty czy problemy społeczne, żeby chwilę później wygenerować nowe. Jest kontrowersyjna, nierzadko skorumpowana lub też skompromitowana, a jednak nie sposób od niej uciec. Większość z nas dokonuje też własnych wyborów, na szczeblu lokalnym, krajowym, a czasem również europejskim.

Polityka wpływa na codzienne życie praktycznie wszystkich grup społecznych. Poprzez te cechy jest ona świetnym paliwem dla filmowców i scenarzystów, zaś w historii kina mamy długą listę produkcji związanych z tym tematem. Istnieją biografie znanych polityków, filmy o wyborach bądź kampaniach wyborczych, głośne afery polityczne jak np. Watergate, kino z gatunku political fiction czy choćby obrazy o ruchach społecznych w stylu Solidarności. W wiosennym cyklu pojawią się najciekawsze produkcje filmowe z obszaru kina politycznego. 

Program na kwiecień  2025:

  • 2 kwietnia 2025, godz. 19.00 – „Frost/Nixon”, reż Ron Howard, czas: 122’, 2008 r.,
  • 9 kwietnia 2025, godz. 19.00 – „Nie chcemy innej ziemi”, reż. Basel Adra, Rachel Szor, czas: 95’, 2024 r.,
  • 16 kwietnia 2025, godz. 19.00 – „Idy marcowe”, reż. George Clooney, czas: 98’, 2011 r.,
  • 23 kwietnia 2025, godz. 19.00 – „Selma”, reż. Ava DuVernay, czas: 127’, 2014 r.,
  • 30 kwietnia 2025, godz. 19.00 – „Vice”, reż. Adam McKay, czas: 122’, 2018 r.

 

Kiedy: w każdą środę, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny

Frost/Nixon - kadr z filmu

 Miasto movie
„Frost/Nixon

Kiedy:  2 kwietnia 2025, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Frost/Nixon
Oparty na prawdziwych wydarzeniach wciągający film polityczny w reżyserii mistrza kina gatunkowego Rona Howarda. W 1977 roku miało miejsce przełomowe wydarzenie w dziejach amerykańskiej telewizji. Dziennikarz David Frost przeprowadził serię wywiadów z Richardem Nixonem – ustępującym prezydentem, opuszczającym Biały Dom w atmosferze skandalu związanego z aferą Watergate. Rozmowy Frosta i Nixona zgromadziły przed telewizorami rekordową, ponad 45 milionową widownię, na zawsze zmieniając sposób prowadzenia telewizyjnych wywiadów. Ich słowne potyczki i wymiany politolodzy porównują często do walki bokserskiej, z której – w finale – zwycięsko mógł wyjść tylko jeden z nich. Siłą filmu „Frost/Nixon”, poza sprawną reżyserią Howarda i precyzyjnym scenariuszem, jest też wybitna gra dwóch głównych aktorów – Michaela Sheena i Franka Langelli.  

 

nie chcemy innej ziemi

 Miasto movie
Nie chcemy innej ziemi

Kiedy:  9 kwietnia 2025, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Nie chcemy innej ziemi
Nagrodzony Oscarem na tegorocznej gali, poruszający dokument przedstawiający walkę i wieloletnie zmagania palestyńskiej społeczności z wioski Masafer Yatta o zachowanie prawa do swojej ziemi, a tym samym prawa do godnego życia. Z perspektywy europejskiej bardzo trudno zrozumieć nam, co tak naprawdę dzieje się od lat w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Oczywiście wiemy o trudnej sytuacji mieszkańców tego skrawka ziemi, o napiętej od lat relacji na linii Palestyna – Izrael, o notorycznym łamaniu praw człowieka przez stronę izraelską. Jednak dokument stworzony przez duet palestyńsko-izraelskich filmowców poraża skalą oraz ilością informacji. Zderzamy się jako widzowie z tym, jak beznadziejna i tragiczna jest obecna sytuacja tych ludzi. Jakim represjom podlegają, jak niesprawiedliwe i tragiczne jest ich życie, a mimo to nie poddają się i walczą o nie każdego dnia. Jeśli kino ma pełnić funkcję interwencyjną oraz uświadamiającą, to obraz „Nie chcemy innej ziemi” wywiązuje się z tego zadania doskonale.  

  Miasto movie
Idy marcowe

Kiedy:  16 kwietnia 2025, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Idy marcowe
George Clooney od dawna cieszy się sławą i uznaniem jako jedna z najjaśniejszych gwiazd Hollywood, a w jego filmografii można znaleźć wiele pamiętnych kreacji. Co ciekawe, z biegiem lat aktor coraz częściej i chętniej staje po drugiej stronie kamery, udanie wchodząc w rolę reżysera. „Idy marcowe” to właśnie przykład tego rodzaju kina. Clooney opowiada tu historię kampanii prezydenckiej niejakiego Mike’a Morrisa – kandydata skrywającego mroczne tajemnice z przeszłości. Za przebieg tejże kampanii odpowiada w dużej mierze młody i ambitny PR-owiec, również marzący o błyskotliwej karierze w świecie polityki. Gra pozorów, skandale, korupcja i zakulisowe układy to brutalna codzienność w świecie ludzi walczących o władzę. „Idy marcowe” starają się rzucić nieco więcej światła na ten obłudny, pozbawiony zasad system. Przy okazji Clooneyowi udaje się zebrać na planie prawdziwy gwiazdozbiór na czele z Ryanem Goslingiem, Marisą Tomei i Philipem Seymourem Hoffmanem. 

  Miasto movie
Selma

Kiedy:  23 kwietnia 2025, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Selma 
Martin Luther King jako pomnikowa postać politycznej oraz społecznej walki o równouprawnienie doczekał się wielu kinowych portretów. W filmie „Selma” wciela się w niego David Oyelowo, a sama historia dotyczy pamiętnego, pokojowego marszu w stanie Alabama. Akcja miała miejsce w roku 1965, kiedy pastor King właśnie odebrał Pokojową Nagrodę Nobla. Nie zmienia to faktu, iż w Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza na ich południu, rasizm i segregacja wciąż są na porządku dziennym. Polityk i działacz społeczny staje więc na czele pokojowego przemarszu z miejscowości Selma do miasta Montgomery. Naturalnie spotyka się to z brutalną reakcją rasistowskiego gubernatora Alabamy, George’a Wallace’a (w tej roli Tim Roth). Sytuacja w szybkim tempie eskaluje z poziomu lokalnych zamieszek do rozmiarów ogólnokrajowego kryzysu, w który będzie finalnie musiał się zaangażować również ówczesny prezydent USA, Lyndon B. Johnson.  

vice-kadr z filmu

  Miasto movie
„Vice

Kiedy:  30 kwietnia 2025, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Vice
Frapujący portret Dicka Cheneya (znakomity jak zwykle Christian Bale), zastępcy prezydenta USA działającego za kadencji George’a W. Busha. Cheney uznawany jest przez wielu analityków za szarą eminencję świata polityki, osobę realnie pociągającą za wiele sznurków z tzw. „tylnego siedzenia”, tudzież za najbardziej wpływowego wiceprezydenta w historii. Jego władza i zakres kontroli nad tym, co realnie działo się w Stanach Zjednoczonych w latach 2002–2007 do dziś pozostają bez precedensu. Reżyser Adam McKay umie znakomicie opowiadać językiem kina o patologiach i nieprawidłowościach w świecie wielkiej polityki czy też finansjery. Udowodnił to choćby w rewelacyjnym „Big Short”. Podobną narrację stosuje też w „Vice”. Politycy to bezduszni, skorumpowani karierowicze, skupieni wyłącznie na utrzymaniu się na stanowiskach. Władza jest celem samym w sobie, a w dojściu do niej nie obowiązuje żaden kodeks moralny. W obsadzie poza wspomnianym Balem, prym wiodą też Amy Adams, Steve Carell i Sam Rockwell.