Miasto Movie w październiku

Kiedy: w każdą środę, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny

Program na październik 2024:

  • 2 października 2024, godz. 19.00 – „Imię róży”, reż. Jean-Jacques Annaud, czas 130’, 1986 r.

  • 9 października 2024, godz. 19.00 – „Autor widmo”, reż. Roman Polański, czas 128’, 2010 r.

  • 16 października 2024, godz. 19.00 – „Ratując pana Banksa”, reż. John Lee Hancock, czas 126’, 2013 r.

  • 23 października 2024, godz. 19.00 – „Wojaczek”, reż. Lech Majewski, czas 89’, 1999 r.

  • 30 października 2024, godz. 19.00 – „Batman”, reż. Tim Burton, czas 126’, 1989 r.

imie-rozy

Miasto movie
” Imę Róży

Kiedy:    2 października 2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Imię róży – ekranizacja legendarnej powieści Umberto Eco pod tym samym tytułem. Za kamerą stanął tu francuski mistrz Jean-Jacques Annaud, zaś w rolę mnicha-detektywa, Wilhelma z Baskerville, wcielił się znakomity Sean Connery. Akcja dzieje się w średniowiecznym klasztorze, w którym następuje seria tajemniczych zgonów. Grany przez Connery’ego bohater zostaje poproszony przez opata o rozwiązanie tej przerażającej zagadki. Śledztwo prowadzi do klasztornej biblioteki, gdzie pośród tysięcy ksiąg, znajdują się również te, uznawane przez kościół za zakazane lub niebezpieczne. Filmowej adaptacji utworu Eco, udaje się trudna sztuka uchwycenia ducha i przesłania oryginału, a do tego doskonale sprawdza się też jako samodzielne dzieło sztuki filmowej. „Imię róży” ma na koncie szereg nagród, w tym Cezara za najlepszy film oraz nagrodę Bafta dla Connery’ego za rolę główną.

autor-widmo

 Miasto movie
“Autor widmo “

Kiedy:   9 października 2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Autor widmo – współczesny klasyk z katalogu Romana Polańskiego, reżysera, który jak mało kto, potrafi łączyć artystyczne kino autorskie z popularnymi filmowymi gatunkami. W tym przypadku mamy do czynienia z rewelacyjnym, trzymającym w napięciu thrillerem, dziejącym się za kulisami świata wielkiej polityki. Ewan McGregor wciela się tu w tytułowego autora – ghostwritera, który zostaje wynajęty aby potajemnie, napisać książkę o wspomnieniach premiera Wielkiej Brytanii (znakomity w tej roli Pierce Brosnan). Z biegiem czasu, spisując kolejne historie polityka, pisarz poznaje mroczne i jak się ma niebawem okazać, bardzo dla niego niebezpieczne tajemnice. Polański po mistrzowsku buduje klaustrofobiczną atmosferę, a sam klimat filmu jest gęsty, pełen niuansów i niejednoznaczności. Doskonałe kino, nie tylko dla wielbicieli kryminalnych zagadek.

 

  Miasto movie
“Ratując pana Banksa

Kiedy:  16 października 2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Ratując pana Banksa – film luźno inspirowany autentyczną historią spotkania Walta Disneya i Pameli L. Travers – autorki słynnej „Mary Poppins”. Disney przez lata miał wręcz obsesję przeniesienia na ekran utworów australijskiej pisarki, ta jednak długo pozostawała nieugięta, nie chcąc oddawać swojej najważniejszej książki i ulubionej bohaterki w tryby hollywoodzkiej machiny filmowej. Do ich słynnego spotkania doszło w 1961 roku w Los Angeles, kiedy to Disney wszelkimi sposobami starał się skłonić pisarkę do zmiany zdania. „Ratując pana Banksa” poza ciekawą historią, ukazującą długie i niełatwe negocjacje bohaterów, w świetny sposób oddaje też klimat epoki i realia pracy wielkich studiów filmowych. W rolach głównych zaś gwiazdy kina – Tom Hanks i Emma Thompson.

  Miasto movie
“Wojaczek

Kiedy:   23 października 2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Wojaczek – głośny obraz w reżyserii Lecha Majewskiego, będący próbą uchwycenia fenomenu wrocławskiego poety Rafała Wojaczka. Wojaczek to dla wielu postać kultowa, która pomimo swojego krótkiego, burzliwego życia zapisała się na stałe w historii polskiej poezji. Majewski zaś, jak mało który reżyser, podąża od lat własną ścieżką, tworząc bezkompromisowe kino autorskie. Artysta biorąc się za historię Wojaczka, stworzył obraz człowieka niewątpliwie obdarzonego talentem i wrażliwością, a jednocześnie zagubionego, nieradzącego sobie z ponurą, beznadziejną rzeczywistością PRL-u lat sześćdziesiątych. Czarno białe zdjęcia, prosty montaż, surowe, oszczędne w środkach aktorstwo (część obsady, w tym Krzysztof Siwczyk w roli tytułowej, to naturszczycy), wyróżniają „Wojaczka” na tle innych filmów z tamtego okresu. Dzieło Majewskiego o pogrążonym w alkoholowym nałogu, młodym poecie-katastrofiście to zdecydowanie jeden z najlepszych polskich filmów przełomu wieków.

 

batman

  Miasto movie
“Batman

Kiedy:   30 października 2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Batman – komiks jako forma literacka przez długie lata był utożsamiany z literaturą dziecięcą lub w najlepszym wypadku młodzieżową, przez co nie była to sztuka traktowana poważnie i z należytym jej uznaniem. Kino również czerpało sporo z komiksowych inspiracji, kierując jednak ten produkt głównie do młodszej widowni. Jednym z fundamentalnych punktów zwrotnych w historii popkultury był jednak „Batman” w reżyserii Tima Burtona z 1989 roku. Powierzenie filmowej adaptacji akurat temu twórcy okazało się strzałem w dziesiątkę. Burton jako wizjoner kina, posiadający swój własny filmowy styl, uczynił z Batmana dzieło kultowe i dał otwarcie dla nowego nurtu w kinematografii. W zasadzie każdy element tego obrazu sprawdza się tu idealnie. Gotycki klimat mrocznego Gotham City, fenomenalna ścieżka dźwiękowa autorstwa Danny’ego Elfmana czy wreszcie gwiazdy kina na czele z Michaelem Keatonem, Jackiem Nicholsonem i Kim Basinger w brawurowych kreacjach sprawiają, iż jest to dziś absolutna klasyka..