jarmark-jagiellonski grafika promujaca

Muzyczna odsłona Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.
Znamy kolejnych artystów!

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
23–25 sierpnia 2024
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny

Lubelski Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński (23–25 sierpnia) to czas inspirujących spotkań z kulturą tradycyjną. Do Lublina ponownie zawitają artyści i artystki, którzy czerpią inspirację z muzycznego dziedzictwa swoich krajów i regionów. Katarina Barruk przybliżająca tradycję Saamów, estoński zespół Duo Ruut oraz francuska grupa Barrut – to pierwsi ogłoszeni artyści, którzy wystąpią na Festiwalowej Scenie. Dziś do ich grona dołącza zespół Drëszë – trójmiejska grupa przyjaciół, która aranżuje kaszubskie pieśni tradycyjne!

Drëszë to grupa wywodząca się ze środowiska muzyki folkowej, tradycyjnej i jazzowej. Podczas niedzielnego koncertu, który wybrzmi w Bazylice oo. Dominikanów, usłyszymy kaszubskie pieśni i melodie tradycyjne pozyskane z materiałów fonograficznych, zebrane przez muzyków podczas badań terenowych, a także pieśni ze „Śpiewnika Pelplińskiego”, mówiące o świętych, których kult szczególnie zaznaczył się na Pomorzu.

– Większość koncertów, na które zapraszamy w ramach Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, odbywa się na Błoniach pod lubelskim Zamkiem, jednak nieodłącznym elementem wydarzenia są kameralne koncerty w Bazylice oo. Dominikanów. W tym roku w tych pięknych przestrzeniach wystąpi trójmiejski zespół Drëszë, kontynuujący tradycje kaszubskie. Jeśli są Państwo ciekawi brzmień pochodzących z tego regionu, serdecznie zapraszamy na koncert, podczas którego usłyszymy autorskie aranżacje pieśni kaszubskich, wykonywane z uszanowaniem i wiernym zachowaniem oryginalnej warstwy tekstowej oraz melodii – opowiada Agata Turczyn, koordynatorka Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.

Liderką i solistką grupy jest Joanna Gostkowska – wszechstronna osobowość artystyczna, Kaszubka, która od ponad dekady zajmuje się rekonstrukcją tradycyjnych kaszubskich pieśni i melodii. Ma ona na swoim koncie główne nagrody w konkursach i festiwalach związanych z muzyką tradycyjną w Polsce. Zespół tworzy również: akordeonista Michał Mantaj związany z muzyką folkową oraz rockową; lutnik i multiinstrumentalista Hubert Połoniewicz grający na barabanie oraz gęślach gdańskich, które odtworzył na podstawie artefaktu z XIII w.; pochodzący z Jastarni saksofonista, klarnecista i improwizator Jakub Klemensiewicz.

Drëszë wystąpi w Lublinie w ramach Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 25 sierpnia o godzinie 14.00 w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej 9.

Przypominamy, że artystką, którą również usłyszymy w Lublinie podczas Festiwalu, będzie
Katarina Barruk, wykorzystująca w swoich utworach zarówno lokalny język Saamów, jak i charakterystyczne dla nich joikowanie. Wszystkie te elementy łączy z improwizacją muzyczną, tworząc zjawiskową całość. W czasie lubelskiego koncertu wraz z Katariną Barruk zaprezentują się norwescy muzycy – Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. Zespół w tym składzie wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Na ich koncert organizatorzy zapraszają w sobotę 24 sierpnia o godz. 19.30 na Błonia pod Zamkiem, gdzie po raz kolejny zlokalizowana będzie Główna Scena Festiwalu.


Tego samego dnia, o godzinie 20.30, wystąpi tam zespół Barrut – siła głosów splatających się w energetycznej polifonii nawiązującej do tradycji Oksytanii. Dzień później (25 sierpnia o godz. 19.30), w tym samym miejscu, będzie można usłyszeć Duo Ruut, czyli Katariinę Kivi i Ann-Lisett Rebane. Zespół w warstwie tekstowej swoich utworów korzysta z inspiracji tradycyjnych, przypominając o wątkach zawartych w dawnych estońskich pieśniach.

To tylko przedsmak tego, co czeka nas podczas Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.
Jak co roku festiwalowa publiczność może liczyć na niezwykle bogaty program artystyczny, pełen różnorodnych wydarzeń muzycznych. Na scenach Festiwalu usłyszmy 6 propozycji koncertowych – w tym koncert re:tradycja – oraz 7 kapel, które rozgrzeją plenerowy parkiet. Na festiwalową publiczność czekają także wystawy, warsztaty, atrakcje dla najmłodszych oraz moduł rzemieślniczy, na którym swoje niepowtarzalne wyroby zaprezentuje 120 wystawców. Kolejne ogłoszenia już wkrótce!

 


Więcej informacji na stronie retradycja.eu

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.