Fundacja Beetle oraz ACKiM UMCS Chatka Żaka zapraszają do zapoznania się z sylwetkami tegorocznych nominowanych do Nagrody Żurawie.
NOMINOWANI W POSZCZEGÓLNYCH KATEEGORACH:
Słowo
Karol Mazurek – aktor amator działający na scenie już 10 lat od dziecka grał w spektaklach teatralnych. Obecnie od 9 lat jest aktorem Teatru „PUK PUK”. Z biegiem lat zdobywał doświadczenie stając się aktorem Teatru „Imperialnego”, Teatrem „Fatum” przez lata Karol był członkiem różnych grup teatralnych takich jak Teatr „Aplauz”, Teatr „Lalki i Formy”, Teatr „Iskierki”. Każda z tych grup dała Karolowi możliwości rozwoju i zdobywania doświadczenia scenicznego. Karol ma na swoim koncie ponad 150 zagranych spektakli w tym 25 oficjalnych premier spektakli oprócz tego gościnne role w 12 spektaklach. Miał przyjemność grać w spektaklu Krakowskiego Teatru KTO “Zapach Czasu” reż. Jerzy Zoń na Krakowskim rynku podczas Ulica Festiwal. Wystąpił również w spektaklu „Granice Wojny” reż. Olena Jurkiewicz opowiadającym o wojnie na Ukrainie. Wraz z Teatrem „PUK PUK” przejechał całą Polskę, uczestnicząc w festiwalach teatralnych, zdobywając nagrody ogólnopolskie i międzynarodowe. Otrzymał dyplom Uznania Prezydenta Miasta Lublin za działalność artystyczną w roku 2022 oraz Nagrodę Burmistrza Miasta Świdnik za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2022. Od lat jest również związany z Międzynarodowym Festiwalem Teatrów Młodzieżowych “Kalejdoskop” organizowanym w Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych “Gardzienice”.
Paulina Prokopiuk – aktorka i reżyserka teatralna, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (Wydział Teatru Tańca w Bytomiu) oraz III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Jest wiceprezeską fundacji Teatr Wschodni w Lublinie. Zadebiutowała na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. Zagrała w przedstawieniach dyplomowych „Mewa” (reż. F. Szumiński) oraz „Flying fish” (chor. F. Feher). Wyreżyserowała kilka spektakli nagrodzonych m.in. podczas 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Pracuje także jako autorka ruchu scenicznego. Otrzymała stypendium Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu za wybitne osiągnięcia.
Opal Ćwikła – laureatka nagrody Silesius za debiut roku 2023, autorka performansu UFOPORNO (2023), mistrzyni Lublina w slamie poetyckim 2022, propagatorka dragu poetyckiego, działaczka na rzecz lubelskiej poezji w fundacji Heuresis i Bibliotece Azyl, tłumaczona na niemiecki i czeski, artystka multidyscyplinarna, kłir, ikona stylu, miłośniczka czipsów.
Obraz
Kolektyw [ZOBACZ JAK] – Paulina Tokarz-Mazurek i Michał Tokarz-Mazurek, duet artystyczno-edukatorski tworzący i pracujący w Lublinie, doktoranci Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu KEN w dziedzinie sztuk plastycznych. Centrum ich działań stanowi sztuka jako doświadczenie społeczne. Często posługują się poetyką żartu i dekonstruują obowiązujące konwencje. Odwołują się do towarzyszącej nam codziennie kultury materialnej i wpisanych w nią konwenansów. Tworzą prace intermedialne łączące instalację, fotografię, grafikę, działania performatywne, nowe media, wideo i wiele innych. Często do swoich działań zapraszają odbiorców – na etapie pracy nad projektami i ich prezentacji. Ich wystawom towarzyszą działania eukacyjne i partycypacyjne adresowane do różnorodnych publiczności. Zeszłoroczni stypendyści lubelskiego Stypendium Kulturalnego Bogdanki.
Mikołaj Kołodziejczyk – Realizator filmowy. Pracę w zawodzie rozpoczął już na studiach licencjackich zdobywając pierwsze doświadczenie w firmie Profesjonalna.tv, pracując przy dużych, ogólnopolskich wydarzeniach. Operator kamery oraz montażysta licznych rodzajów filmów, teledysków muzycznych, klipów promocyjnych, reportaży, relacji z wydarzeń, nagrań spektakli i koncertów, m.in. dla wielu instytucji działających w Lublinie, Lubelszczyźnie i w Polsce. Doskonale odnajduje się w wielu przestrzeniach dokumentując zespoły muzyczne, działania teatralne, społeczne czy reklamowe, podchodząc do każdego projektu konceptualnie. Pracował również jako montażysta dla Wirtualnej Polski, twórca kontentu video w firmie OSMPower, a także w agencji reklamowej CRT Studio. Realizował nagrania spektakli dla Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Aktualnie współpracuje z wytwórniami muzycznymi MTJ i Fonobo tworząc teledyski dla debiutujących artystów Posiada na koncie łącznie ok. 200 produkcji. Współpracuje z artystami, instytucjami, twórcami z całej Polski i z zagranicy.
Włodzimierz Maciejczyk – jest artystą intermedialnym, malarzem, rzeźbiarzem oraz performerem. Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Obecnie jest doktorantem SDNHiS na macierzystej uczelni. Dyplom magisterski z wyróżnieniem obronił w 2024 roku pod kierunkiem dr Anny Barańskiej. Wykonał aneks do dyplomu w Katedrze Intermediów u prof. Jana Gryki. W swoich pracach często łączy malarstwo z rzeźbą, tworząc instalacje interdysсyplinarne. Porusza wiele globalnych problemów, takich jak: komercjalizacja sztuki, problemy ekologiczne, konsekwencji wojny, los zwierząt, dyskryminacja ludzi. Włodzimierz Maciejczyk jest Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień, krajowych i międzynarodowych m.in: I nagroda II Biennale Sztuki VIA CARPATIA 2023. Był stypendystą kilku programów stypendialnych w tym Stypendium Ministra Nauki (2024), Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego, dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnieniem kultury i opieką nad zabytkami(2023). Wystawiał swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą: w Wielkiej Brytanii, na Słowacji, we Włoszech. Zorganizował wystawę indywidualną w Lublinie pt. “COVINECT” 2022 r . W jej ramach premierowo upublicznił cykl obrazów olejnych oraz zrealizował instalację przestrzenną złożoną z kilku obiektów.
Dźwięk
Szymon Chołomiej – akordeonista jazzowy, aranżer, kompozytor, absolwent kierunku Jazz i muzyka estradowa UMCS (klasa akordeonu prof. dr hab. Elwiry Śliwkiewicz – Cisak i mgr Michała Iwanka) oraz Muzykologia KUL, obecnie doktorant w Szkole Doktorskiej UMCS oraz student Akademii Muzycznej w Gdańsku. Finalista wielu konkursów muzycznych tj. I miejsce na międzynarodowych konkursie akordeonowym na Łotwie Concord of Sound, II miejsce w konkursie International Music Competition, I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu w Solcu-Zdrój. Laureat programów stypendialnych m.in. Stypendia Kulturalne Bogdanki, Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego, Stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Twórca zespołu Szymon Chołomiej Kwartet, współzałożyciel zespołu Guzik & Chołomiej oraz inicjator projektu „Na ludowo, na jazzowo”. Stale koncertuje w Polsce jak i zagranicą m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji oraz Litwie.
Weronika Fedor – znana jako VEROA to wokalistka, multiinstrumentalistka: skrzypce, fortepian, ukulele; aranżerka i producenta muzyczna. Pisze teksty i muzykę prosto z nastrojowych inspiracji. Laureatka 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej 2024 w Rybniku w kategorii Grand Prix, gdzie zaprezentowała 2 swoje utwory i to właśnie za nie zdobyła tę nagrodę. Nominowana do 60. Studenckiego Festiwalu Piosenki. W swojej twórczości cechuje się dużą różnorodnością stylistyczną oraz pomysłowością. Jest znana z solowych występów na żywo akompaniując sobie na fortepianie oraz skrzypcach. W roku 2024 ukazały się jej pierwsze dwie piosenki nagrane studyjnie, które odniosły sukces w: Lubliście Radia Lublin, Radiu Freee, poznańskim Radiu Afera, łódzkim Radio Cenzura, w którym to piosenka Róż znalazła się na Liście Przebojów jako nr 1.; Ukończyła Jazz i Muzykę Estradową na UMCS w Lublinie z dwukrotnym stypendium rektora oraz Medalem Absolwenta Roku 2023 na Wydziale Artystycznym UMCS. Przeszła także dwustopniową edukację muzyczną w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie z wyróżnieniem. Jest także muzykiem sesyjnym. Oprócz własnej twórczości zajmuje się koncertowaniem z repertuarem muzyki klasycznej m.in. w Pałacu Sztuki w Krakowie solo. Współpracowała z lubelskimi artystami: Monika Kowalczyk, Łukasz Jemioła.
Kacper Majchrzak – artysta oraz producent muzyczny. Od lat działa pod pseudonimem Pacyfnativ. Na scenie wciela się w tajemniczego, noszącego maski chłopaka, który za pomocą ironicznych tekstów obnaża absurdy otaczającego go świata. Swoją twórczość określa jako konceptualną. Samodzielnie pisze teksty, tworzy melodię, a także kręci teledyski, które umieszcza na swoim kanale na YouTube. Tworzy muzykę łączącą różne gatunki: industrial, elektronika, nowa fala. Jest nawet pomysłodawcą nowego gatunku – STALKERWAVE.
Ruch
Anastasiya Yembulaeva – jest tancerką, choreografką, performerką, improwizatorką, instruktorką tańca, organizatorką wydarzeń tanecznych. Pochodzi z Białorusi, od trzech lat mieszka i realizuje się twórczo w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk w Homlu im. N.F. Sokolowskiego (2016-2020). Taniec przez wiele lat praktykowała w Teatrze Tańca QUADRO pod kierunkiem Inny Aslamovej (także od wielu rezydentki białoruskiej w Polsce) , zgłębiając ruch z perspektywy energii, która w nas płynie i która pobudza do życia. Wraz z choreografką i zespołem współtworzyła już w Lublinie spektakle m.in. „SOUL”, „Zamykam oczy…”, spektakl performatywny „Jak oglądać taniec współczesny”, taneczny spektakl familijny „O czym marzą kulki?”, projekt performatywny „Danswear”, prezentując je podczas wydarzeń organizowanych przez Lubelski Teatr Tańca, m.in Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, Program Przestrzenie Sztuki – Taniec, Międzynarodowy Dzień Tańca. W przestrzeniach miasta Lublina realizowała także liczne improwizowane performance plenerowe. Na MSTT prezentowała także Projekt Weaving Bridges, w ramach którego powstał spektakl „SomeBody’s home” w choreografii Yauheniya Nikalaichu, jako artystyczny dialog między polskimi i białoruskimi środowiskami artystycznymi. Był on możliwy do zrealizowania dzięki wsparciu fundacji Trust For Mutual Understanding (NYC), inicjatorom projektu Art Stations Foundation z Poznania, Plastforma Festival z Mińsk oraz festiwalu Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca jako partnera wydarzenia. W 2022 roku otrzymała stypendium Instytutu Teatralnego Zbigniewa Raszewskiego i realizowała go jako rezydencję w Lubelskim Teatrze Tańca / Centrum Kultury w Lublinie. Prowadzi zajęcia z obszaru tańca współczesnego i kontakt improwizacji w Centrum Ruchu Lubelskiego Teatru Tańca.
Adrianna Sawczak – jest tancerką, choreografką i założycielką Teatru Tańca zMYsł (TTZ). W ciągu X lat działalności teatru zrealizowała z jego tancerzami kilkanaście spektakli, performance’ów oraz filmów krótkometrażowy. Niezależnie od formy motywem przewodnim prezentowanych przez TTZ prac są emocje. Adrianna jako reżyserka, mimo że skupia się na kwestiach ważnych i niejednokrotnie trudnych, zawsze stara się by odbiór spektakli i innych form był tak samo angażujący i poruszający dla widzów o różnym stopniu doświadczenia w kwestiach związanych z tańcem. W ten sposób grono odbiorców oraz wielbicieli tańca stale poszerza się wraz z każdym kolejnym wydarzeniem organizowanym przez TTZ. Jednym z głównych celów Adrianny jest szerzenie miłości do tańca i ruchu – z jednej strony wśród osób chcących spróbować swoich sił w praktyce tańca poprzez prowadzenie zajęć dla początkujących, a z drugiej strony wielokrotnie już wychodząc z tańcem na ulice Lublina podczas wydarzeń takich jak Noc Kultury czy spontanicznie organizując happeningi. Adrianna jest także koordynatorką Linii Ruch w ACKiM UMCS Chatka Żaka. Jej praca tam skupia się na promocji szeroko pojętego ruchu zarówno wśród lubelskiej młodzieży, jak i wszystkich mieszkańców Lublina.
Justyna Ćwiklińska-Ignatiuk – absolwentka kierunku „Choreografia i techniki tańca” Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi I i II stopnia oraz Studium Pedagogicznego tej samej uczelni. W czerwcu 2024 roku nagrodzona Medalem Prezydenta Miasta Lublin za pełną pasji działalność artystyczną oraz zasługi w obszarze lubelskiej kultury.. W latach 2021-2023 wykładowczyni tańca współczesnego na Akademii Muzycznej w Łodzi. Prowadzone przedmioty to: technika tańca współczesnego, współczesne formy ruchu oraz choreografia w dużych zespołach wykonawczych. Wieloletni nauczyciel tańca klasycznego w Centrum Rozwoju Dziecka oraz nauczyciel rytmiki i podstaw tańca klasycznego i współczesnego w Niepublicznym Przedszkolu „Koralik”. Instruktor zajęć z zakresu tańca współczesnego dla szkół podstawowych w Lubelskim Teatrze Tańca w ramach projektu Przestrzenie Sztuki. Od 2017 roku nauczycielka tańca klasycznego i współczesnego w Szkole Tańca Chassemi. Autorka choreografii do projektu społecznego „Granica” , który dotyczył problemu zaburzeń osobowości i depresji wśród młodzieży. Laureatka wielu konkursów oraz festiwali tańca w Polsce. Uczestniczka licznych warsztatów, szkoliła się pod okiem m.in.: Melissy Monteros, Wojciecha Mochnieja, Andrzeja Morawca, Anny Krysiak, Eryka Makochona i wielu innych. Instruktorka spotkań dla klas szkoły podstawowej projektu “Szkoła w ruchu – ruch w szkole”, organizowanego przez Lubelski Teatr Tańca w ramach projektu Przestrzenie Sztuki.
Animacja Kultury
Fundacja „Strefa Dorastania” czyli Aleksandra Borzęcka & Michał Rachwalski – duet streetworkingowy prowadzący Fundację Strefę Dorastania, w ramach której prowadzą przestrzenie (BAZĘ, KANCIAPĘ I KWADRAT) do rozwoju i budowania relacji wśród dzieci i młodzieży, które tego potrzebują, dzięki czemu stwarzają im warunki do integracji społecznej, edukacji, samorozwoju oraz tworzenia zdrowych międzypokoleniowych relacji. Wspomagają również wychowanków i wychowanki placówek opiekuńczych, wychowawczych i resocjalizacyjnych ulokowanych na Lubelszczyźnie, gdzie prowadzą warsztaty edukacyjne, profilaktyczne i socjoterapeutyczne, umożliwiające młodym stworzenie sojuszu, którego celem jest współpraca nad wyrównywaniem szans na lepszy start w dorosłe życie, podniesienie kompetencji miękkich oraz zwiększenie ich uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim. W swojej działalności dbają o przeciwdziałanie barierom, które młodzież napotka w okresie dorastania, zachęcając ich jednocześnie do samorozwoju. Współpracują z lubelskimi instytucjami kultury, domami pomocy społecznej czy Centrum Aktywności Środowiskowej.
Mateusz Piłat – Prezes Fundacji ArtSystem, absolwent studiów na kierunku Animacja Kultury UMCS oraz podyplomowych studiów na kierunku Reżyseria Teatru Dzieci i Młodzieży w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (filia we Wrocławiu). Doświadczony instruktor teatralny, specjalizujący się w pracy z młodzieżą, od lat zaangażowany w tworzenie spektakli młodzieżowych, studenckich oraz licznych działań performatywnych na terenie Lubelszczyzny. Swoje doświadczenie zdobywał również w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, gdzie odpowiadał za koordynację i realizację wydarzeń o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak Festiwal Scenografii i Kostiumów “Scena w Budowie”, Centrum Nowego Cyrku czy Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Pracował także w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie, gdzie koordynował produkcję spektakli oraz zarządzał pracą zespołu technicznego.
Agata Wiatr – animatorka kultury, producentka medialna i youthworkerka, wspierająca młodzież w realizacji pierwszych projektów społeczno-kulturalnych. Jej działania mają na celu zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w życie społeczno-kulturalne Lublina oraz wspieranie ich w realizacji indywidualnych inicjatyw. Autorka podcastu
„Całkiem Świetni”, w którym przedstawia sylwetki młodych osób podejmujących różnorodne inicjatywy w Lublinie. Koordynuje projekty kulturalne, wolontariackie i medialne, facylituje warsztaty, procesy i grupy. Moderatorka metody design thinking, absolwentka Szkoły Trenerów Wszechnicy UJ oraz kierunku Coaching i Mentoring na SWPS.
Organizatorzy: Fundacja Beetle oraz ACKiM UMCS Chatka Żaka
źródło:lublin.eu