„Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”. Spotkanie autorskie z Anną Wylęgały
12 grudnia 2022, godzina 18:00.
Sala Czarna Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul. Grodzka 21, Lublin
Wstęp wolny!
W wyniku reformy rolnej z lat 1944-1956 wywłaszczeni zostali ziemianie, a ich majątek przekazano bezrolnym i małorolnym chłopom. Jakie konsekwencje miało i wciąż ma to wydarzenie? Podczas spotkania z Anną Wylęgała porozmawiamy o jej książce „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”. Autorka oddaje w niej głos byłym fornalom, ziemianom i innym mieszkańcom wsi.
Reforma rolna jest jednym z najsłabiej opisanych wydarzeń w powojennej Polsce. Większą wagę przykładano do późniejszego chłopskiego oporu wobec kolektywizacji i konsekwencji funkcjonowania Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych (RSP) i Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR).
W czasach PRL reforma rolna była przedstawiana jako jednoznacznie pozytywna, rewolucyjna zmiana. Po 1989 roku ukazało się wiele świadectw ziemian krytykujących reformę i koncertujących się często na ich cierpieniu.
Książka Anny Wylęgały przedstawia wywłaszczenie z wielu perspektyw, opowiada o zmianach społecznych i gospodarczych, jakie ono wywołało oraz dzisiejszej lokalnej pamięci reformy rolnej.
Spotkanie poprowadzi prof. Rafał Wnuk. Rozmowa będzie również transmitowana online na kanale YouTube Bramy Grodzkiej. Spotkanie jest współorganizowane przez portal o.historie.eu oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.
Linki:
Wydarzenie w kalendarium: https://teatrnn.pl/kalendarium/informacje/spotkanie-wokol-ksiazki-anny-wylegaly-byl-dwor-nie-ma-dworu-reforma-rolna-w-polsce/
Książka na stronie wydawnictwa: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/byl-dwor-nie-ma-dworu
Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/30Ob4h06B
Kanał na YouTube Bramy Grodzkiej: https://www.youtube.com/@BramaGrodzkaTeatrNN