Ten wpis jest już nieaktualny!
Plakat promujący występ Katariny Barruk, jednej z artystek tegorocznego festiwalu re:tradycje.

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 2024!

Za dwa miesiące spotkamy się w Lublinie na Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński (23–25 sierpnia 2024 r.). Już od osiemnastu lat Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają publiczność, by wspólnie spędzić sierpniowy weekend w otoczeniu muzyki, sztuki ludowej i rzemiosła tradycyjnego, a przede wszystkim spotkać wyjątkowych ludzi, którzy w interesujący sposób opowiadają o swojej tradycji. Tradycji, z którą są związani, którą badają, kontynuują lub inspirują się w swojej twórczości artystycznej – muzycznej, śpiewaczej czy rzemieślniczej. 

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego. Program jak co roku wypełni się koncertami, wystawami, potańcówkami czy warsztatami. Moduł rzemieślniczy Festiwalu zaprezentuje twórczość 120 rzemieślników pochodzących głównie z Europy Środkowo-Wschodniej. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci i młodzieży – zabaw na Podwórku Re:tradycji oraz różnego rodzaju warsztatów. Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to wydarzenie, w którym ważna jest zarówno tradycja, jak i jej twórcza kontynuacja. 

– W tegorocznym programie zwracamy uwagę na śpiew tradycyjny – m.in. na repertuar i style wykonawcze mniejszości zamieszkujących Polskę, ale też na tradycje regionów Europy, z których pochodzą osoby występujące na Scenie Głównej Festiwalu. Zapraszamy Was na spotkania, warsztaty i koncerty, podczas których spotkamy artystów poszukujących inspiracji w tradycjach, z którymi są związani i z których się wywodzą – opowiada Karolina Waszczuk, dyrektorka Festiwalu.

Jedną z pierwszych artystek, których pojawienie się zapowiadają organizatorzy, jest Katarina Barruk. 

Katarina Barruk w swojej wyjątkowej muzyce nawiązuje do tradycji Saamów (Sámi). Chociaż obecnie mieszka w Oslo, to wychowała się w położonej na północy Szwecji miejscowości Lusspie (szwedzkie Storuman), w rodzinie, w której używany był język Ume Sámi. Język ten, wraz z innymi językami saamskimi, jest dziś uważany za krytycznie zagrożony – posługuje się nim zaledwie kilkadziesiąt osób.  

– Dorastałam w miejscu, gdzie większość ludzi mówiła po szwedzku – sama posługując się oprócz tego także językiem ojczystym, którego nie mogłam dzielić z przyjaciółmi. W swojej muzyce nie używam Ume Sámi po to, żeby cokolwiek udowadniać. Chodzi raczej o to, że w tym języku mogę najpełniej wyrazić siebie. Daje mi to możliwość, by zaprosić bliskich, ale także moją publiczność do świata, w którym Ume Sámi jest naturalny, aktualny i żywy – opowiada Katarina Barruk.

Artystka w swoich utworach wykorzystuje zarówno lokalny język, jak i charakterystyczne dla Saamów joikowanie, które jest czymś więcej niż tylko sposobem śpiewu. Wszystkie te elementy łączy z improwizacją muzyczną, tworząc zjawiskową całość. 

W czasie lubelskiego koncertu wraz z Katariną Barruk wystąpią norwescy muzycy – Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. Zespół w tym składzie wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Na ich występ organizatorzy zapraszają w sobotę 24 sierpnia o godz. 19.30 na Błonia pod Zamkiem, gdzie po raz kolejny zlokalizowana będzie główna scena Festiwalu. 

To tylko przedsmak tego, co czeka nas podczas Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. 

Jak co roku, festiwalowa publiczność może liczyć na niezwykle bogaty program artystyczny, pełen różnorodnych wydarzeń muzycznych. Na scenach Festiwalu usłyszmy 6 propozycji koncertowych –  w tym koncert re:tradycja – oraz 7 kapel, które rozgrzeją plenerowy parkiet. Na festiwalową publiczność czekają także wystawy, warsztaty, atrakcje dla najmłodszych oraz moduł rzemieślniczy, na którym swoje niepowtarzalne wyroby zaprezentuje 120 wystawców. Kolejne ogłoszenia już wkrótce!

 

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 

23–25 sierpnia 2024

Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem 

Wstęp wolny

 

Więcej informacji na stronie retradycja.eu

 

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.