spacer

Spacer Hogenberga

28 października 2024 r. (poniedziałek ) ,  godz. 16:00
Most M. Lutosławskiego, ul. Zamojska (MOST KULTURY)

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.
Zapraszamy

 
 
Najstarszy widok miasta Lublina pochodzi z 1618 roku. Opublikowano go w dziele Civitates orbis terrarum, wydanym w Kolonii przez Georga Brauna i Fransa Hogenberga. Zapraszamy na spacer wzdłuż Bystrzycy, którego kulminacyjnym momentem będzie widok panoramy Starego Miasta na tle zachodzącego słońca. Porównamy jak bardzo Lublin zmienił się od czasu sportretowania przez Hogenberga. Sama trasa spaceru pozwoli na poznanie historycznej zabudowy dzielnic Bronowice i Tatary, ze szczególnym zwróceniem uwagi na sylwety wielkich zakładów przemysłowych, takich jak fabryka maszyn rolniczych Moritza, fabryka eternitu Braci Rylskich, czy Młyn Krauzego.
 
Spacer rozpocznie się i zakończy dwóch pionierskich, żelbetowych mostach w Polsce, wzniesionych na Bystrzycy, na początku XX wieku, przez firmę Lutosławskiego,. Zabytki architektury przemysłowej potrafią zaciekawić nie tylko funkcją, ale również formą architektoniczną, a ich malownicza lokalizacja dostarczy niezapomnianych wrażeń estetycznych.
 
Spacer poprowadzi Małgorzata Michalska-Nakonieczna – doktor nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka, historyk sztuki, twórca i dziekan kierunku studiów Projektowanie Wnętrz oraz prorektor ds. ogólnych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Od 20 lat wykładowczyni lubelskich uczelni, stosująca nowatorskie, personalistyczne i wzmagające kreatywność metody nauczania, przedmiotów powiązanych ze sztuką, architekturą, urbanistyką i designem.
 
Pracę doktorską pt.: „Elementy żydowskiego dziedzictwa architektonicznego w strukturach urbanistycznych i krajobrazie kulturowym miasteczek Lubelszczyzny” obroniła z wyróżnieniem w 2021 r., na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Karierę zawodową rozpoczęła w Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie pracowała początkowo w Dziale Edukacji Muzealnej, a następnie na stanowisku kierownika ekspozycji muzealnej. Brała udział w wielu programach badawczych, edukacyjnych, projektach i debatach, zarówno jako uczestnik jak i moderator.
 
Autorka publikacji z zakresu historii architektury i kultury XIX i XX w., ochrony krajobrazu kulturowego i etnografii. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Zainteresowania naukowe to historia architektury i urbanistyki XIX i XX w., etnografia Lubelszczyzny, rzemiosło artystyczne, historia społeczności żydowskiej w Polsce. Kolekcjonerka obiektów kultury materialnej, m in. sygnowanych zabytkowych cegieł i przedwojennych wieszaków reklamowych. Uważa, że uprawianie nauki ma sens tylko, jeśli wyniki jej uprawiania upowszechnia się dla dobra społeczeństw oraz że edukacja jest narzędziem, które może zmieniać świat na lepsze.
 


Fundacja SZPILKA
Projekt „Sztuka w naturze/natura w sztuce” współfinansowany ze środków w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych “Aktywni+” na lata 2021-2025. Edycja 2024″.