Spotkanie z Sarą Akram
poświęcone jej debiutanckiemu tomowi poetyckiemu „karm:”.
8 listopada godz. 18:00
Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3
prowadzenie: Ivan Davydenko
opis książki:
“Jak nie być botem, gdy serce algorytmu wyznacza bity za nas? Jak wymknąć się z komunikacyjnych pułapek, skoro do skrzynek nadawczych wślizgują się same gładkie wirale? Komu dane jest zarządzanie gniewem i czy ufasz witrynie, w której pulsuje twoje wkurwienie? Co może własny szer przeciw śladowi węglowemu? Jak upłynnić ego, kiedy króliczki podcinają serwer? I czy umiemy jeszcze wyjść do świata po coś innego niż wymienianie się mikroagresjami?
Te i inne pytania, zapętlone w rytmie flamingo flow, zadaje w swoim debiutanckim tomie „karm:” Sara Akram, której w wędrówce po mikroprocesorach towarzyszą awatary: Mistrz Worda, Siri i Fragleska. W książce lubelskiej poetki, redaktorki oraz doktorki językoznawstwa, zgłębiającej język internetu zarówno w wierszach, jak i pracach naukowych, niemal fizycznie odczuwamy kryptokarmy oraz kryptogłody współczesnej rzeczywistości wirtualnej, której jesteśmy zarazem konsumentami i żywicielami. W tej pakowanej próżniowo czasoprzestrzeni czujemy się wprawdzie nieswojo, bo panoptykon patrzy, a sypiąca nam ziarno pikseli ręka „wróży z lęku i smutku”, jednak ostatecznie – podpowiada poetka – „system się złuszcza i wymyśla na nowo”, a my „szukamy małych radości które pozwolą nam przetrwać”. Wskakujesz w to okienko? „Bąbelku otwórz się”! “
/Joanna Mueller/
Wydawczyni: Stowarzyszenie Wspólny Pokój
Redakcja i korekta: Joanna Mueller-Liczner
Oprawa graficzna, skład, okładka: Ola Wasilewska
o autorce:
Sara Akram (rocznik ‘94) jest poetką, doktorką językoznawstwa, organizatorką wydarzeń poetyckich (Fundacja Heuresis w Lublinie). Publikowała wiersze w czasopismach, zinach i antologiach, takich jak: „8. Arkusz Odry”, Tlen Literacki, „Poetki na czasy zarazy”. Laureatka 13. edycji Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych w kategorii „słowo” oraz 15. edycji Pracowni Twórczej Połów (organizowanej przez Biuro Literackie). Nominowana do Nagrody Głównej w konkursie im. J. Bierezina (2021). Stypendystka Prezydenta Miasta Lublin (2024). Autorka książki „Narracja o WOJNIE w reportażach Wojciecha Jagielskiego. Perspektywa lingwistyczno-kulturowa”. Za pracę doktorską o tym samym tytule otrzymała I Nagrodę w Konkursie im. Inki Brodzkiej-Wald (2023). Zdarza jej się slamować. Mieszka i pracuje w Lublinie.