wschodni express2

„Wschodni Express w Między Słowami”

23 kwietnia 2025, godz. 13.00–16.00
Księgarnio-kawiarnia Między Słowami, ul. Rybna 4

Wstęp wolny
tłumaczenie na język ukraiński

W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich wydawnictwo Warsztaty Kultury w Lublinie i księgarnia Między słowami zapraszają na partyjkę szachów i rozmowy o nowościach książkowych serii „Wschodni Express”. Z redaktorami i tłumaczami można zagrać i porozmawiać 23 kwietnia w godz. 13.00–16.00 przy ul. Rybnej. Podczas spotkania przewidziane są rabaty książkowe.

Seria wydawnicza „Wschodni Express” opiera się na najnowszych tekstach literatur wschodnich sąsiadów Polski, poruszających najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy. Pojawia się niej przede wszystkim zróżnicowana gatunkowo proza i eseistyka, ale także wiersze. Wśród autorów są najwybitniejsi twórcy Ukrainy, Białorusi czy Litwy tacy jak Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar, Oleksandr Bojczenko, Andrij Lubka, Hałyna Kruk, Mykoła Riabczuk czy Natalka Śniadanko.

Wśród wydanych książek jest m.in. seria opowiadań „Nikt nie tańczył jak mój dziadek” Kataryny Babkiny nagrodzona Angelusem, czyli najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski. W przeszłości nominację do tej prestiżowej nagrody zdobywały też  m.in. „Żywoty” Ołeha Sencowa, „Obrazki litewskie” Herkusa Kunčiusa, „Punkt zerowy” Artema Czecha (tłum. Marek S. Zadura), „Frau Müller nie zamierza płacić więcej” Natalki Śniadanko, „Wasi, nasi oraz inni” Ołeksandra Bojczenki czy „Pokój do smutku” Andrija Lupki.

Niedawno w ramach „Wschodniego Expressu” ukazały się dwie nowe książki: „Czas miedzi” Slobodana Šnajdera oraz zbiór opowiadań „Jak zostałam świętą” Tani Malarczuk. Centralnym punktem pierwszej z nich jest historia rodziny autora, a zwłaszcza jego ojca, który podczas II wojny światowej został wcielony do Wermachtu. „Jak zostałam świętą” to z kolei zbiór kilku opowiadań o mocy sprawczej literatury i sile wyobraźni, ale też satyra oparta na obserwacjach typów psychologicznych człowieka poradzieckiego z szeroką perspektywą queer. 

Wszystkie książki wydawnictwa Warsztaty Kultury w Lublinie można znaleźć POD TYM ADRESEM.


O wydawnictwie

Wydawnictwo Warsztaty Kultury prowadzone przez miejską instytucję Warsztaty Kultury w Lublinie to niewielka, niszowa oficyna skupiona wokół literatury i kultury krajów Europy Środkowej oraz Wschodniej. Działalność wydawnicza skupia się głównie na serii „Wschodni Express”. Wydawnictwo może poszczycić się współpracą z Bohdanem Zadurą, jednym z najwybitniejszych polskich tłumaczy prozy i poezji ukraińskiej.