Ten wpis jest już nieaktualny!

Uśpiona prowincja / Wystawa Krystyny Głowniak

 Wernisaż: 24 maja godz. 18:00
 Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3
 wstęp wolny

Wystawa będzie czynna do 7 czerwca.


„Uśpiona prowincja” zaprasza do refleksji nad sposobami, w jaki wyobrażamy sobie współcześnie prowincję oraz jakie atrybuty jesteśmy jej skłonni przypisywać. Obrazy Krystyny Głowniak, artystki, która ma na swoim koncie wiele wystaw międzynarodowych oraz krajowych, przenoszą nas w różne wymiary tej wyimaginowanej rzeczywistości, a jednocześnie przekonują jak wieloma znaczeniami, formami oraz barwami mieni się to, co kryje się pod wieloznacznym słowem „prowincja”.


Ekspozycja prezentowana jest Muzeum Józefa Czechowicza, którego patron opisywał w swoich wierszach prowincję, będącą kluczowym elementem jego poetyckiej mitologii. Był on miłośnikiem oraz popularyzatorem sztuki, jak również rzecznikiem bliskiej współpracy literatury oraz malarstwa, o czym świadczy jego twórczość. Nasza instytucja kontynuuje tę ideę, wpisując ją przy tym we współczesny kontekst.


Krystyna Głowniak – malarka, graficzka, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest absolwentką filologii polskiej oraz historii sztuki. W 1995 roku rozpoczęła współpracę z galeriami: „Znak” i „Mito” w Warszawie, „Jag” w Puławach, z galerią ZPAP w Lublinie i galerią „Hemar” Danuty Ziemskiej, jak również Galerią Wirydarz Piotra Zielińskiego. W latach 2007-2012 pełniła funkcję dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.
Jest autorką wielu prac graficznych, znajdujących się w muzeach w całej Polsce oraz w indyjskiej kolekcji Uniwersytetu Amity. Jej twórczość kilkukrotnie gościła na ekranach Telewizji Lubelskiej, można ją także podziwiać w Gabinecie Rycin Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spod jej pióra wyszły cztery książki: Provincia Addormentata, Album malarstwa, Notes i Pułapka czasu. Jest laureatką tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Lublin, „Złotym moździerzem” za popularyzację tematyki aptekarskiej w malarstwie oraz medalem Urzędu Marszałkowskiego. Jej dzieła prezentowane były m.in. w Kopenhadze, Hamburgu, Sztokholmie; jak również w Japonii, Kazachstanie i Indiach.