
wernisaż:
4 kwietnia 2025, godz. 18.00
wystawa czynna do:
25 kwietnia 2025
w godz. 10.00–17.00
Dom Słów, ul. Żmigród 1,
wydarzenie nie biletowane
Wystawa jest zbiorem prac graficznych komunikatów — odpowiedzi na wydarzenia społeczne i polityczne, będące formą sprzeciwu obywatelskiego lub nawołujące do manifestowania własnej twórczości i obecności, tak jak w przypadku projektu „Literczyń”.
Podstawowym elementem prac Oli Stępień jest litera traktowana jako budulec nie tylko treści, szeroko pojęta typografia, liternictwo oraz kolor.
Na wystawie prezentowane będą prace wykonane przy użyciu rożnych matryc graficznych: rama sitodrukowa, matryce wykonane na drukarce 3D, matryce z folii i taśmy, druk cyfrowy oraz prace wykonane w technice letterpressu, które towarzyszyły spotkaniom (typo.rozmowy) organizowanym przez Olę w zecerni Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Prezentowane prace powstały na przełomie lat 2019–2025.
Aleksandra Stępień w swojej pracy projektowej i artystycznej stara się łączyć dziedziny grafiki użytkowej oraz tradycyjnej typografii. Zawodowo związana jest z Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie gdzie prowadzi zajęcia z Liternictwa i Typografii na studiach niestacjonarnych Wydziału Grafiki oraz Pracownię Typografii na studiach niestacjonarnych II stopnia.
Kuratorka i współorganizatorka (wraz z dr Olą Kot) inicjatyw akademickich, m.in. międzynarodowej konferencji i warsztatów typograficznych typo.id, międzynarodowych warsztatów Common Sense oraz FLAGS – zorganizowanych wspólnie ze szkołą ESAD w Matosinhos i DN MADE Rennes.
Już jako absolwentka w 2007 roku, za serię grafik wykonanych w technice linorytu, otrzymała nagrodę artystyczną Siemensa. Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych m.in w Muzeum Sztuki Druku w Lipsku, jest autorką 9 wystaw indywidualnych m.in w Muzeum Stutthof.
Obecnie, na macierzystej uczelni, pracuje nad doktoratem w którym podejmuje temat obecności kobiet (studentek i dydaktyczek) na uczelniach artystycznych.