
„RZEKA CZASU: W PRZESTRZENI PRZEMIJANIA”
Wystawa Piotra Zieleniaka
wernisaż: 21 marca, godz. 18:00
Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3, Lublin
wystawa czynna do 19 kwietnia 2025 roku
Wystawa Piotra Zieleniaka „Rzeka Czasu: W przestrzeni przemijania” prezentuje wybrane, kameralne dzieła rzeźbiarskie stanowiące fragment ponad dwudziestopięcioletniej twórczości artystycznej. Poszczególne rzeźby są refleksją nad upływem czasu oraz relacją między człowiekiem a naturą. Rzeka, pojmowana przez Czechowicza nie tylko jako żywioł, ale i metafora wielu znaczeń, jest symbolem nieustannego ruchu i zmienności. Rzeźby są próbą zatrzymania tej płynności w momencie, który – choć na pozór stały – kryje w sobie nieustanną dynamikę i przemijanie. Same obiekty łączą, a może raczej zestawiają, nieoczywiste materiały rzeźbiarskie, tworząc dialog form i znaczeń.
Czas, zarówno ten mierzony zegarem, jak i wewnętrzny, jest niewidzialnym bohaterem wystawy – zmienia nas, kształtuje, zaprasza do refleksji nad życiem oraz jego rytmem. Wykorzystanie zjawisk przyrody, różnorodnych materiałów oraz gotowych elementów nobilitowanych artystycznie ma na celu skłonienie widza do refleksji nad tym, co przemija i ulega destrukcji, a mimo to pozostaje w naszych wspomnieniach i sercach.
Piotr Zieleniak – absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, doktor habilitowany Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Lubelskiego. Autor licznych rzeźb umieszczonych w przestrzeni publicznej, w tym pomników. Do jego realizacji należą m.in.: „Destrukt” w Mrągowie, rzeźba figuralna, pomnik konny „Nieznanego Konfederata Barskiego” w Zagórzu, pomnik Józefa Franczaka „Laluś” w Świdniku oraz „Pomnik Niepodległości” w Niedrzwicy Dużej.
Stworzył cykl sześciu prac „Site Specific”, przedstawiających granitowe i stalowe wizerunki ryb, które umiejscowione są w rzekach lub ich bezpośrednim sąsiedztwie, jak również otwarte cykle rzeźbiarskie „Rzeka życia” i „Panta rhei”. Organizator i współorganizator studenckich plenerów rzeźbiarskich w Manastercu, Józefowie i Krynicach. Autor piętnastu wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu wystaw zbiorowych.