kiosk-nfz

Kiosk profilaktyczny w sali obsługi klientów NFZ
w Lublinie z nowymi funkcjami

Kiosk profilaktyczny w sali obsługi NFZ w Lublinie ma nowe funkcje. Teraz można w nim nie tylko wykonać pomiar składu ciała i ciśnienia, ale także sprawdzić saturację, temperaturę, a nawet siłę uścisku dłoni. Takie pomiary mówią dużo o stanie naszego organizmu.


W sali obsługi klientów Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przy ul. Nadstawnej 2-4 można bezpłatnie wykonać podstawowe pomiary medyczne w tzw. kiosku profilaktycznym. To zamykana budka, w której samodzielnie lub z pomocą doradcy NFZ, możemy dyskretnie i w spokoju zmierzyć parametry naszego ciała.


Nowe funkcje w nowym kiosku


Z kiosku profilaktycznego w naszej sali obsługi klientów mogą korzystać osoby dorosłe, również osoby z niepełnosprawnościami, w tym niedowidzące lub poruszające się na wózkach. W kiosku można wykonać najważniejsze pomiary medyczne, takie jak wzrost, masa ciała, indeks BMI, skład ciała czy ciśnienie tętnicze krwi. Od niedawna kioski profilaktyczne mają nowe funkcjonalności – mierzą saturację, temperaturę i siłę uścisku dłoni. Te podstawowe pomiary już na wstępnym etapie pozwalają ocenić ryzyko najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. – mówi Magda Musiatowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Lubelskiego NFZ.


Ryzyko chorób cywilizacyjnych

W kiosku można zmierzyć poziom naszej tkanki tłuszczowej (w tym groźnego dla zdrowia tłuszczu trzewnego), masy mięśniowej oraz zawartości wody, a także określić nasz wiek metaboliczny.

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi pomaga wykryć nadciśnienie. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii) czy udaru mózgu.

Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą.

Ciekawym badaniem jest pomiar siły uścisku dłoni. Wykonuje się go ściskając dwukrotnie urządzenie zwane dynamometrem. Zbyt słaby uścisk może świadczyć o problemach neurologicznych, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy.


Wyniki omówione na miejscu


Wyniki pomiarów z kiosku pacjent otrzymuje na wydruku. Na miejscu może je omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia Lubelskiego NFZ. Jeżeli wyniki nie są prawidłowe, doradca wskazuje pacjentowi dalszą ścieżkę postepowania. Badany otrzymuje także propozycje dobranych do jego potrzeb bezpłatnych programów profilaktycznych NFZ.

W tym roku z pomiarów w kiosku w lubelskiej sali obsługi klientów skorzystało do tej pory niemal półtora tysiąca osób. W zdecydowanej większości były to panie. Dla osób regularnie korzystających z kiosku profilaktycznego przygotowaliśmy karnety zdrowia. Mamy stałych klientów, którzy co miesiąc nas odwiedzają, regularnie wykonują pomiary w kiosku profilaktycznym i systematycznie monitorują swój stan zdrowia – dodaje Magda Musiatowicz.

W Lubelskim Oddziale Funduszu kiosk profilaktyczny jest dostępny w sali obsługi klientów przy ulicy Nadstawnej 2-4 w Lublinie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Do kiosku można przyjść bez zapowiedzi z ulicy lub zarezerwować badanie przez stronę www.nfz-lublin.pl.