Ten wpis jest już nieaktualny!
rak-szyjki-macicy

Onkoprofilaktyka dla Pań – spotkaj się z położną w NFZ

 22 stycznia 2024 r

Onkoprofilaktyka dla Pań – spotkaj się z położną w NFZ.

„Spotkaj się z położną w NFZ” w poniedziałek 22 stycznia,
w Sali Obsługi Klientów NFZ w Lublinie przy ul. Nadstawnej 2-4.
Na wszystkich chętnych czekamy w godzinach od 11.00 do 13.00.

Od 20 do 26 stycznia 2024 r. obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy.


Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. 22 stycznia zapraszamy do Sali Obsługi Klientów Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na spotkanie poświęcone profilaktyce nowotworu szyjki macicy.
W poniedziałek, 22 stycznia zapraszamy do Sali Obsługi Klientów przy ul. Nadstawnej 2-4 na spotkanie z położną środowiskową. Tego dnia będziemy szczególnie namawiać panie do regularnego wykonywania cytologii w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.


Rak szyjki macicy


Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów złośliwych u kobiet – mówi dr n. med. Justyna Podlodowska, onkolog kliniczny. Wykryty na wczesnym etapie choroby jest w większości przypadków wyleczalny, późno zdiagnozowany i nieleczony może stanowić duży problem terapeutyczny. Dlatego każda kobieta powinna wykonywać regularnie badanie cytologiczne – dodaje dr Podlodowska.
Rocznie rak szyjki macicy jest wykrywany w Polsce u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu. Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i nowotworowe we wczesnym – uleczalnym – stadium.
Niestety z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ponad 13% kobiet w naszym kraju nigdy nie robiło cytologii.


Program profilaktyki raka szyjki macicy


Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jego głównym celem jest zmniejszenie liczby kobiet, które chorują i umierają na raka szyjki macicy. W ramach programu, kobiety w wieku od 25 do 64 lat, mogą raz na 3 lata (lub raz na rok w uzasadnionych medycznie przypadkach) bezpłatnie wykonać profilaktyczną cytologię. Badanie można z robić w każdej poradni ginekologiczno-położniczej, która ma umowę z NFZ i w poradniach POZ, które podpisały umowę na realizację tego programu – mówi Dagmara Marczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W województwie lubelskim, profilaktyczną cytologię w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy można zrobić w 106 poradniach ginekologiczno-położniczych i w 21 gabinetach położnej POZ. Do badania w ramach programu nie jest potrzebne skierowanie – dodaje Marczewska.


Lista poradni i gabinetów, wraz z adresami i numerami telefonów, jest dostępna na stronie Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy.


W poniedziałek 22 stycznia, w Sali Obsługi Klientów Lubelskiego NFZ, w godzinach od 11 do 13, będzie można porozmawiać z położną POZ, dowiedzieć się jak przebiega badanie cytologiczne oraz jak się do niego przygotować.
Szczegółowych informacji na temat programu profilaktyki raka szyjki macicy, a także innych programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ, udziela doradca ds. profilaktyki i promocji zdrowia w Sali Obsługi Klientów.


Oprócz konsultacji z położną, 22 stycznia w Sali Obsługi Klientów Lubelskiego NFZ będzie można skorzystać z innych usług NFZ, m.in:

  • zrobić analizę składu ciała
  • wyrobić przed feriami kartę EKUZ
  • poznać działanie portalu Diety NFZ