Studencie, zadbaj o swoje ubezpieczenie zdrowotne!
– Zaczynasz studia?
– Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy?
Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.
Student, który nie ukończył 26 roku życia powinien być zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny.
Jeżeli nie jest zgłoszony jako członek rodziny, student może być ubezpieczony przez swoją uczelnie albo podpisać umowę dobrowolnego ubezpieczenia.
Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Żeby korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, student powinien być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego. Zgłoszenia może dokonać:
- rodzina (mama, tata, babcia, dziadek), nie dłużej jednak niż do 26 roku życia studenta
- uczelnia
- pracodawca, jeżeli student pracuje na umowę o pracę.
Trzeba pamiętać, że aby uczelnia mogła studenta zgłosić do ubezpieczenia, powinien on złożyć wniosek w dziekanacie. Uczelnia nie zgłasza studentów „z automatu”.
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
Każdy, kto nie spełnia powyższych warunków powinien podpisać w NFZ umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.
W ramach tej umowy osoba sama płaci swoje składki na wskazany numer konta i dzięki temu może korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, które finansuje NFZ, czyli:
- pójść do lekarza i skorzystać z porady
- być leczony w szpitalu
- korzystać z refundacji leków i wyrobów medycznych.
Aktualnie miesięczna składka studenta wynosi 55 zł 80 gr.
Żeby podpisać umowę trzeba złożyć wniosek. Formularz wniosku jest dostępny na stronie Lubelskiego NFZ (link) można go wcześniej pobrać i wypełnić. Można to również zrobić na miejscu w NFZ.
Do wniosku trzeba dołączyć dodatkowe dokumenty. Lista dokumentów jest dostępna na stronie internetowej NFZ (link). Są to między innymi: zaświadczenia z Urzędu Miasta, zaświadczenie z uczelni, dokumenty pobytowe i paszport.
W województwie lubelskim umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne można podpisać w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ: w Lublinie, przy ul. Nadstawnej 2-4 w Sali Obsługi Klientów i w delegaturach naszego Oddziału w Białej Podlaskiej, w Chełmie i w Zamościu.
Podpisaną umowę należy zgłosić w oddziale ZUS, a potem regularnie, co miesiąc opłacać składki na wskazany numer konta.
Dane Lubelskiego NFZ
W całym 2023 r. blisko 600 (582) osób podpisało umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, w tym 414 studentów – cudzoziemców.
W okresie od stycznia do września 2024 r. podpisaliśmy 368 umów, w tym 236 ze studentami-cudzoziemcami. Najwięcej umów podpisaliśmy ze studentami z Zimbabwe, Białorusi i Ukrainy. Poza tym mamy umowy ze studentami z Afganistanu, Burundi, Egiptu, Etiopii, Filipin czy Ghany – mówi Magdalena Musiatowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Projekt Lubelskiego NFZ
Lubelski NFZ chce dotrzeć do osób, które studiują z informacją na temat możliwości dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego, w tym roku realizuje projekt: Kampania informacyjna o ubezpieczeniu zdrowotnym cudzoziemców.
W ramach tego projektu przygotowaliśmy materiały informacyjne, w których dokładnie wyjaśniamy jak, w kilku krokach podpisać z nami umowę. Materiały są dostępne
w trzech językach: po polsku, angielsku i ukraińsku. Dystrybuujemy je głównie w formie cyfrowej na uczelniach naszego regionu. Zawarliśmy tam szczegółowe informacje jakie dokumenty są potrzebne, co zrobić po podpisaniu umowy, jak opłacać składki i jak można rozwiązać umowę – mówi Magdalena Musiatowicz.
Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony
Każdy z nas może sprawdzić czy jest ubezpieczony. Można to zrobić przez Internetowe Konto Pacjenta albo w aplikacji mojeIKP. To szczególnie ważne w przypadku studentów, którzy w wakacje pracowali na umowę o pracę.
Te osoby uzyskują na krótko swój własny tytuł do ubezpieczenia. Są wtedy automatycznie wyrejestrowane przez ZUS z ubezpieczenia zgłoszonego np. przez rodziców. Po zakończeniu pracy student powinien przypomnieć rodzicom, żeby ponownie zgłosili go do ubezpieczenia jako członka rodziny. W innej sytuacji będzie nieubezpieczony, co może mieć przykre konsekwencje związane z koniecznością opłaty za leczenie.
Uwaga:
Jeśli student ma mniej niż 26 lat i pracował w wakacje na podstawie umowy zlecenia, a jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego np. przez rodziców – co do zasady, z jego ubezpieczeniem powinno być wszystko w porządku. Jego status ubezpieczenia nie zmienia się, ponieważ zleceniodawca nie zgłasza takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego. W każdej sytuacji warto jednak sprawdzić po zakończeniu umowy czy student jest nadal ubezpieczony. Można to zrobić przez Internetowe Konto Pacjenta albo w aplikacji mojeIKP.
Lubelski NFZ zaprasza lubelskie uczelnie do współpracy. Szkoły, które chciałyby ułatwić swoim studentom weryfikację statusu ubezpieczenia mogą zgłaszać się do NFZ. Lubelski Oddział może zorganizować stoisko w siedzibie danej uczelni i na miejscu, od ręki sprawdzić czy student jest ubezpieczony. Jeśli wypadnie z ubezpieczenia, pracownicy NFZ wskażą co trzeba zrobić, żeby móc bezpłatnie korzystać z publicznego systemu ochrony zdrowia.
Poradnik pacjenta dla studenta i nie tylko
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o zasadach ubezpieczenia zdrowotnego studentów. w Poradniku Pacjenta.
Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie. Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/