Sztuczna inteligencja będzie skutecznie wykrywać niedosłuch
Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu, zapowiedział wykorzystanie sztucznej inteligencji do przesiewowych badań słuchu. „Wyniki badań klinicznych skonfrontowane z działaniem programu zapowiadają bardzo wysoką skuteczność takich aplikacji w diagnostyce” – mówił profesor.
Na kongresowych „smyczach”, plakatach, banerach Europejskiego Forum Nowych Idei jest obecne hasło #cobędziejutro. EFNI to miejsce wymiany poglądów, także tych dotyczących rozwoju medycyny.
„W zdrowiu wiele się może zmienić >>jutro<<, zwłaszcza jeżeli wykorzystamy sztuczną inteligencję” – stwierdził prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu, a także przewodniczący Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków”.
Profesor przekonuje, że przy operacjach medycznych technologia daje szansę, że lekarze zrobią więcej, dokładniej, lepiej, bezpieczniej dla pacjenta. Zdaniem dyrektora Światowego Centrum Słuchu przy przygotowywaniu skomplikowanych zabiegów liczba danych będzie trudna do przeanalizowania przez lekarza, natomiast dla sztucznej inteligencji będzie to przysłowiowa chwila. W konsekwencji operacja może nie tylko trwać krócej i w konsekwencji stanowić mniejsze obciążenie dla pacjenta, ale także będzie bezpieczniejsza i skuteczniejsza.
„W obszarze ochrony zdrowia w ciągu kilku najbliższych lat sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarza, ale lekarz, który nie będzie korzystał z AI, będzie zastąpiony przez tego, który z niej korzysta” – przewidywał prof. Henryk Skarżyński.
Specjalista z zakresu fizjologii i patologii słuchu informuje, że zostały złożone wnioski patentowe, dotyczące wykorzystywania sztucznej inteligencji w masowych badaniach przesiewowych dotyczących narządów zmysłów. Tego typu program, wykorzystujący do diagnozy specjalistyczną aplikację mobilną, będzie w stanie dotrzeć w przystępnej formie do dużych grup ludzi m.in do młodzieży czy do seniorów.
„Wyniki badań klinicznych skonfrontowane z działaniem programu zapowiadają bardzo wysoką skuteczność aplikacji w diagnostyce. Aplikacja będzie zaprezentowana na Kongresie Zdrowia Polaków pod koniec listopada 2024 r.” – informował prof. Henryk Skarżyński.
Według profesora kolejnym krokiem będą działania edukacyjne, mające doprowadzić do upowszechnienia programu. Jeśli to się powiedzie w dziedzinie wad słuchu, to następny program będzie dotyczył zaburzeń mowy oraz zaburzeń równowagi wśród seniorów.
Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) to konferencja poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Forum co roku gromadzi przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej, jak i europejskiej. Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan. Tradycyjnie odbywa się w Sopocie, w tym roku w dniach 16-18 października.
Źródło informacji: PAP MediaRoom