„Zdrowie na pierwszym planie”
nowy cykl edukacyjny NFZ
NFZ wystartował z nowym cyklem edukacyjnym „Zdrowie na pierwszym planie”. To kolejna, po serii filmów, programów telewizyjnych i podcastów, produkcja, która ma na celu edukację pacjentów i promocję zdrowego stylu życia.
Zawsze życzymy sobie zdrowia, ale też bardzo często o nie pytamy. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił nowy projekt, który dostarczy widzom wartościowych
i wiarygodnych informacji oraz odpowiedzi na często zadawane pytania.
Co mamy nowego: Zdrowie na pierwszym planie
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował serię 20 filmów edukacyjnych o tematyce zdrowotnej pod wspólnym tytułem „Zdrowie na pierwszym planie”. Znani i cenieni eksperci odpowiadają na pytania ważne dla zdrowia każdego z nas.
Publikacja nowego cyklu rozpoczęła się pod koniec maja. Do tej pory opublikowanych zostało sześć odcinków: „Ukryty cukier. Słodkie napoje i energetyki”, „Cytologia w ciąży. Dlaczego jest tak ważna?”, „Kolonoskopia bez wstydu”, „Jak wygląda mammografia w mammobusie” i „Co daje Ci opieka koordynowana?” oraz „Czy cukier ciąży w ciąży”. W każdym odcinku na pytania zadawane często przez pacjentów odpowiadają lekarze, specjaliści w danej dziedzinie. Te krótkie filmy edukacyjne dostępne są w Internecie na portalu YouTube na kanale „Akademia NFZ”.
Co już jest:
Środa z profilaktyką
To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.
W każdą kolejną środę na kanale YouTube Akademii NFZ, zamieszczamy krótkie filmy poświęcone różnym zagadnieniom związanym ze zdrowiem. Są to wywiady z ekspertami w dziedzinie ochrony zdrowia i profilaktyki, wypowiedzi lekarzy, dietetyków, edukatorów. Do tej pory zamieściliśmy 147 filmów zrealizowanych w ramach Środy z Profilaktyką – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ, jak programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne – wyjaśnia Małgorzata Bartoszek.
Akademia NFZ na You Tube
Portal Akademia NFZ powstał, żeby zapewnić pacjentom kompleksową informację na temat tego jak o siebie dbać, jak korzystać z badań profilaktycznych, a także praktyczną wiedzę o tym jak poruszać się po systemie ochrony zdrowia w naszym kraju. Użytkownicy znajdą na portalu kompendium wiedzy o profilaktyce oraz prozdrowotnych nawykach i postawach.
W ramach Akademii NFZ działa portal Internetowy: https://akademia.nfz.gov.pl/, kanał na You Tube https://www.youtube.com/@AkademiaNFZ i konto na Faceboku https://www.facebook.com/akademianfz/
Kanał Akademii NFZ na You Tube to miejsce, w którym można znaleźć wiarygodne, rzetelne
i sprawdzone informacje o profilaktyce zdrowotnej. Filmy są pogrupowane w różne sekcje tematyczne. Oprócz cyklu „Zdrowie na pierwszym planie” i „Środa z Profilaktyką” można obejrzeć serie filmów na temat cukrzycy, chorób układu krążenia czy nowotworów. Na portalu Akademia NFZ można także wziąć udział w kompletnych programach profilaktyczno-treningowych: „8 tygodni do zdrowia” i „8 tygodni do zdrowia po COVID 19”.
Do tej pory na kanale opublikowano 428 filmów.
Zdrowie w Twoich Rękach w TVP
Poza publikacjami internetowymi, staramy się dotrzeć do pacjentów, także, za pośrednictwem telewizji. Co miesiąc (poza miesiącami wakacyjnymi) przygotowujemy we współpracy z TVP 3 Lublin audycję telewizyjną. Tematy dotyczą profilaktyki i promocji zdrowia. Wszystkie odcinki można obejrzeć na stronie Lubelskiego NFZ https://www.nfz-lublin.pl/audycje_telewizyjne.
Zależy nam, aby przekaz był prosty, jasny i konkretny. Dzięki krótkim filmom i programom chcemy dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców. Widzowie zyskują wiedzę o systemie opieki zdrowotnej, o tym dlaczego warto korzystać z szeroko rozumianej profilaktyki, oraz co zrobić, aby zmienić styl życia na zdrowszy – dodaje Małgorzata Bartoszek.