Okładka książki Tadeusza Sobolewskiego pt. "Człowiek Miron".

 

“Człowiek Miron” Tadeusz Sobolewski

Premiera: 12 lipca 2023

 

Choroba zabrała Białoszewskiego, kiedy był szczytowej formie, ale –  jak wskazuje Sobolewski – pisarstwo Mirona tworzy z czytelników prawdziwą rodzinę.

17 czerwca 2023 minęło 40 lat od śmierci pisarza. Jaki był Białoszewski? Jakimi ludźmi się otaczał? Człowiek Miron. Prywatny portret Białoszewskiego to wspomnienie o wybitnym poecie pióra Tadeusza Sobolewskiego, który przez trzynaście lat był jego bliskim przyjacielem.

Właśnie ukazuje się nowe, uzupełnione wydanie książki Człowiek Miron. Prywatny portret Białoszewskiego. 

OSOBISTOŚĆ I OSOBLIWOŚĆ 

Miron Białoszewski to dla wielu przede wszystkim autor Pamiętnika z powstania warszawskiego, największy polski poeta prywatny (wedle opinii Marii Janion), poeta rupieci, rozpadu i brzydoty. Wielki artysta, poeta, tłumacz, a przy tym flâneur z powodu ciasnoty mieszkaniowej.

Nie pasował do żadnej formacji – ani poetyckiej, ani politycznej. Nie czytał gazet ani nie słuchał radia. Nie żył sam, choć był samotnikiem. Solista w zespole. Podglądał, podsłuchiwał, czerpał z cudzej sztuki, ale tworzył wyjątkowo. Outsider i everyman. Piewca zwyczajności, który teatralizował rzeczywistość. Artysta, który stapiał się ze swoim pisaniem, aż w końcu się w nim rozpłynął.