“Zakopane artystek”
Natalia Budzyńska
Malarki, aktorki, rzeźbiarki, tancerki, literatki. Artystki. Pisały przewodniki turystyczne, przyjeżdżały po literacki temat, odkrywały góralską sztukę, tworzyły teatry i prowadziły szkoły artystyczne. Tańczyły, tkały, pisały i grały. Przyjeżdżały na chwilę albo na zawsze, odpocząć lub pracować, na wakacje lub na leczenie. Zakopianki z urodzenia lub z wyboru. To one współtworzyły legendę stolicy polskich gór.
W Zakopanem artystek powracają na ulice swojego miasta, by przypomnieć nam o swoim wkładzie w historię tego miejsca.
Wielokrotnie nagradzana biografka Natalia Budzyńska, zapraszając nas do barwnego świata artystycznej bohemy sprzed stu lat, kreśli niezwykłe portrety kobiet, bez których Zakopane, jakie znamy dziś, nigdy by nie powstało. Budzyńska z kronikarską dokładnością śledzi zawiłe relacje artystycznej śmietanki. Dzięki niej dostajemy pełny obraz tego gwarnego, kolorowego i pełnego kontrastów miasta.
W książce znajdziemy portrety znanych i nieznanych artystek, dziś często już zapomnianych, które szokowały, łamały konwenanse, ciężko pracowały na swój sukces. Były zadziorne i uparte, udowadniały, że ich sztuka jest równie ważna co kolegów po fachu. Dzięki Budzyńskiej odkrywamy ich fenomen na nowo.
Zapraszam do fascynującej podróży w czasie. Do wsi bez elektryczności i udogodnień w samym sercu Tatr, gdzie rozkwitała polska sztuka modernistyczna.